Pátek
20.7.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2011

Vydavatel:
Season Of Mist

Stopáž:
59:49

Studio:
Fredman Studio

Produkce:
Fredrik Nordström

1. Origins
2. Inner Slaves
3. Deus Vult
4. Blind Devotion
5. Jerusalem – Sufferpolis
6. Beyond Sacred Rules
7. Common Ground
8. Sweet Opium
9. Salam
10. Call From Within
11. Lightened Heart
12. The Eight Doors Of Jannah
13. Amaloun Jadid II

Sarah Laysacc
spev

Florent Jannier
spev

Mus El Kamal
elektrická a akustická gitara, oud

Abderrahmane Abdallahoum
gitara, oud, mandolína, bouzouki, klávesy, spev

Samir Remila
basgitara

Foued Moukid
bicie, perkusie, bendir, derbouka, tablas, cajon

Burning Flesh (EP) (2006)
Hilal (2008)
Salam (2011)
Sofia (2014)

ARKAN - Salam

V našich končinách nie príliš známa formácia ARKAN z krajiny galského kohúta pôsobí na metalovej scéne od roku 2005. Pochváliť sa môže debutom „Hilal“ a tohtoročnou nahrávkou „Salam“. Práve tá je predmetom recenzie, v ktorej nebudem šetriť komplimentmi na adresu menovaných. Ako prezrádza názov a marocký pôvod väčšiny súčasných i bývalých členov kapely, ide o produkciu výstižne pomenovanú ako „orientálny death metal“. Týmto rozumejte najmä nezameniteľnú melodiku, množstvo použitých netradičných hudobných nástrojov, ako aj textovú zložku. Kto by očakával orgie v štýle NILE alebo MELECHESH, musí rátať s nemalým sklamaním.

ARKAN

V centre hudobného diania ARKAN stojí uhrančivá Sarah Layssac, ktorej rozsiahly hlasový fond vytvára určujúci prvok celého albumu. Deathmetalovým vokálom jej úspešne sekunduje Florent Jannier. Trinásť kompozícií otvára chytľavá „Origins“, v ktorej skupina bez váhania predstaví silu svojich hudobných zbraní a dá tušiť, čo sa bude zhruba diať v nasledujúcej hodine. Gitarové hradby v nasledujúcej položke „Inner Slaves“ doslova berú dych. Hosťovanie pána menom Kobi Farhi (ORPHANED LAND) v „Deus Vult“ zrejme nebude žiadnym prekvapením.

Spomenúť treba energické hitovky „Blind Devotion“ a „Sweet Opium“, ktoré sú striedané akustickými intermezzami („Common Ground“, „Salam“). Pokojná „Call From Within“ s melancholickým gitarovým sólom plynule prejde v „Lightened Heart“ a graduje veľkým finále v podobe veľkolepého duetu „The Eight Doors of Jannah“. Epilóg stelesnila posledná „Amaloun Jadid II“, ktorá v svojej minutáži obsahuje skrytú skladbu s arabským recitálom v sprievode Sarah. Odmenou sú mi reminiscencie na mojich hyper-obľúbencov DEAD CAN DANCE.

Druhý album ARKAN je ako rozkvitnutá oáza uprostred púšte. Prekypuje nápadmi, je pestrý a plný života. Orientálne akustické pasáže sú súčasťou dokonalého jednoliateho celku, ktorý definitívne spája kvetnatá gitarová hra a spev „kráľovnej“ Sarah. „Salam“ (v preklade mier) ma nadchol a pevne dúfam, že nebudem jediný. Nepochybujem, že si bez problémov nájde cieľovú skupinu metalových priaznivcov s otvorenou mysľou. Týmto si elitársky dovolím zo spomínaného segmentu poslucháčov odstrániť adolescentných fanúšikov moderných plytkých „zasekávačiek“, ako aj zamračených pivných antikristov. Mier s vami!


Ahathoor
Ahathoor

Zveřejněno: 22.7.2011

WWW odkaz:

Napadlo mi množstvo šialených prirovnaní o zrážke HAGGARD, ORPHANED LAND a OPETH v priestore medzi veľtokmi Eufrat a Tigris. Tak či onak, odporúčam nechať parížskych ARKAN vravieť samých za seba a unášať sa nádherným hudobným dobrodružstvom.

Autor recenze:
8,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

8,2 / 10s kapelou ARKAN:

s kapelou ORPHANED LAND:

s kapelou HAGGARD:

s kapelou OPETH:

s kapelou DEAD CAN DANCE:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page