Pátek
20.7.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
1998

Vydavatel:
Inside Out

Stopáž:
47:25 + 57:12

Studio:
Electric Castle

Produkce:
Arjen Anthony Lucassen

1. CD1: Welcome To The new Dimension
2. Isis And Osiris
3. Amazing Flight
4. Time Beyond Time
5. The Decision Tree (We´re Alive)
6. Tunnel Of Light
7. Across The Rainbow Bridge
8. CD2: The Garden Of Emotions
9. Valley Of Queens
10. The Castle Hall
11. Tower Of Hope
12. Cosmic Fusion
13. The Mirror Maze
14. Evil Devolution
15. The Two Gates
16. "Forever" Of The Stars
17. Another Time, Another Space

Arjen Anthony Lucassen
gitary, mandolína, basa, mellotron, klávesy, spev

+ hostia:

Ed Warby
bicie

Anneke van Giersbergen
spev

Fish
spev

Sharon den Adel
spev

Edwin Balogh
spev

Damian Wilson
spev

Edward Reekers
spev

Jay van Feggelen
spev

Erno Olah
husle

Taco Kooistra
cello

Jack Pisters
citara

Thijs van Leer
flauty

Roland Bakker
hammondky

Sail Away To Avalon (singl) (1995)
The Final Experiment (1995)
The Stranger From Within (singl) (1996)
Actual Fantasy (1996)
Into The Electric Castle (1998)
Temple Of The Cat (singl) (2000)
The Dream Sequencer (2000)
Flight of the Migrator (2000)
Ayreonauts Only (rarity) (2000)
Day Eleven: Love (singl) (2004)
The Human Equation (2004)
01011001 (2008)
Timeline (Best Of) (2008)
The Theory Of Everything (2013)
The Source (2017)

Síň slávyAYREON - Into The Electric Castle

Niekedy je ťažké vyhnúť sa tomu, aby článok bol jednou súvislou ódou. Arjen Anthony Lucassen na prelome tisícročí dokázal poskladať dlhé, zaujímavé, pestré, zvukovo atraktívne nahrávky akoby na počkanie. Zmixoval rock, metal, folk, pop i elektroniku do funkčného a chutného koktejlu, a ľudia sa často, tak ako u Shakespeara, zdráhali veriť, že to všetko pochádza z jednej hlavy. Bolo to viac pre vlastné potešenie ako pre uspokojenie potrieb poslucháčskej obce – ale presne takto vznikajú výnimočné diela najčastejšie. Tretí zárez do diskografie vlajkového projektu AYREON je takým dielom.

Úspech Elektrického hradu, v nejednom prípade pasovaného za album roka, pomohol dvojmetrovému holandskému obrovi dostať sa do povedomia širšej verejnosti. Príbeh sa začal rodiť v Arjenovej hlave behom jedného z mnohých bežeckých výletov v lese. „Nechcel som nič zložité, aby sa hocikto mohol s príbehom ľahko zžiť“, spomína sympatický Holanďan. „Žiadne vtieravé posolstvá... absolútne neznášam, keď sa niekomu vnucuje cudzí názor.“ Príbeh sleduje osem charakterov z rôznych etáp dejín ľudstva, ktoré sa ocitnú v inej dimenzií kvôli experimentu istej mimozemskej civilizácie, ktorá sa stala natoľko závislá na strojoch, že už nedokáže vnímať a prejavovať emócie.

Obrázek1

A tak sa Egypťanka, Riman, barbar, Indiánka, rytier, highlander, hipík a futureman vydajú pod kontrolou tajomného nekompromisného rozprávača Forever Of The Stars na strastiplnú cestu do Elektrického hradu, kde musia nájsť východ z tohto časopriestoru späť - každý do svojej vlastnej doby. Čo nie je také jednoduché, ak zmyslové podnety, pletúce sa im počas púte do cesty, vníma každý z nich inak na základe doby, v akej žije, ich náboženských predstáv a rôzneho dosiahnutého technického pokroku. A nie každý na koniec cesty dôjde.

Arjen si dobre uvedomoval, že nič nedokáže vzbudiť v hudbe toľko emócií ako ľudský hlas. Zároveň má vo vzťahu k tomu svojmu riadnu dávku sebareflexie a je pravidlom, že s ním nebýva príliš spokojný. Za svoju bohatú kariéru si však na poli tvrdej hudby vydobyl taký rešpekt a uznanie, že mu na spoluprácu postupne kývli aj najväčšie esá súčasnej tvrdej muziky: napríklad Anneke van Giersbergen, Bruce Dickinson, Fish, Mikael Akerfeldt či Devin Townsend. Keď s takýmito spojencami nastúpite v prvej lajne, nie je potrebné obávať sa o výsledok.

„Into The Electric Castle“ paradoxne nie je prípadom, kde by prevažovali takéto notoricky známe mená – kto naozaj dobre poznal všetkých účinkujúcich už predtým, má môj obdiv. „Počas nahrávania som objavil niekoľko talentovaných hudobníkov, s ktorými som následne spolupracoval aj po vydaní albumu,“ uviedol Arjen. Keď počul meno Ed Warby, údajne si nebol istý, či je deathmetalový bubeník pre jeho „rockovú operu“ ten pravý. Ako veľkí fanúšikovia RAINBOW si však hneď padli do oka a Ed ukázal, že pre inštrumentálnu sekciu bude obrovským prínosom. Strhujúca „The Garden Of Emotions“, patriaca do výkladnej skrine súdobej progresívnej muziky, by bez jeho bicej súpravy bola polovičná.

Osem hlasov, ktoré sa vybrali na cestu mimo čas a priestor, prispieva vo vzájomnej spolupráci k nezameniteľnej hrejivej atmosfére celého diela, akú už sa dlháňovi nepodarilo dostať do žiadneho zo svojich nasledujúcich výtvorov. Nádherná mandolínová sekvencia v „Isis And Osiris“ či nádej vzbudzujúci úvod „Tower Of Hope“ sú jednými z jej mnohých vtelení.

Nenapodobiteľná atmosféra je však aj výsledkom Arjenovej lásky k prirodzenému, organickému zvuku. Navzdory množstvu futuristicky znejúcich aranží, v dobe, kedy nás vývoj moderných technológií začína predbiehať a vymykať sa nám spod kontroly, bazíruje na analógovom zázname a buď muzikanti aj speváci nahrávajú priamo u neho, alebo on vycestuje za nimi. Vždy tak z každého vyžmýka presne to, čo potrebuje.

Niet divu, že „Into The Electric Castle“ sám autor považuje za jeden zo svojich najlepších počinov. Nahrávka je organická, komplexná, skvele drží pokope a nestarne - čas ju otestoval dostatočne. Ak by sme v záchvate encyklopedickej šialenosti vyhlasovali aj Valhallu 90-tych rokov, musel by sa tento dvojdisk umiestniť vysoko. Prísľub úchvatného hudobného zážitku núti k „El. Castle“ periodicky sa vracať k nemu, obdivovať ho a vychutnávať si ho.


Martin

Zveřejněno: 11.7.2012Názory redakce
Hooya
11.7.2012

Jedno z alb, které i po letech atakují TOP mého hudebního cítění. Vzpomínky z dobývání Elektrického hradu jsou stále živé a opojné. Strhující závěrečná část fantastického kusu "Amazing Flight" pak patří mezi ty úplně nejvzrušující momenty v rockové hudbě. A určitě by se takových zde našlo i víc.

Tady se zkrátka povedlo úplně všechno.

Neuvěřitelné, že se tomuto holandskému úkazu podařilo ještě jednou dostat na stejnou úroveň a dokonce ji lehce pozvednout.

Arjen Lucassen v jednej zo svojich najsilnejších hodiniek. Spolu s "The Human Equation" to najlepšie, čo kedy stvoril.

Autor recenze:
nehodnoceno

Redakce:
zatím nehodnoceno

9,1 / 10s kapelou AYREON:

s kapelou STREAM OF PASSION:

s kapelou GUILT MACHINE:

s kapelou AMBEON:

s kapelou ARJEN ANTHONY LUCASSEN:

s kapelou Arjen Anthony Lucassen´s STAR ONE:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page