Čtvrtek
23.11.2017
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2000

Vydavatel:
AFM Records

Stopáž:
53:05

Studio:
Rhoen – Studio, Finnvox

Produkce:
EDGUY

1. Hallowed
2. Misguiding Your Life
3. Key To my Fate
4. Sands Of Time
5. Sacred Hell
6. Eyes Of The Tyrant
7. Frozen Candle
8. Roses To No One
9. Power And Majesty

Tobias Sammet
zpěv

Jens Ludwig
kytara

Dirk Sauer
kytara

Tobias Exxel
basa

Felix Bohnke
bicí

The Savage Poetry (1995)
Kingdom of Madness (1996)
Vain Glory Opera (1998)
Theater of Salvation (1999)
The Savage Poetry (remastered 2CD) (2000)
Mandrake (2001)
Burning Down The Opera (2003)
Hellfire Club (2004)
Rocket Ride (2006)
Tinnitus Sanctus (2008)
Age Of The Joker (2011)
Space Police: Defenders Of The Crown (2014)

EDGUY - Savage Poetry

Konečne sa dostávame k prakticky najstaršiemu materiálu Edguy, ktorý nesie názov The Savage Poetry. Ako chalani informujú v booklete, prvýkrát ho nahrali ako 16 – 17 roční v lete roku 1995. Keďže ani vydavateľstvá ani príslušné hudobné časopisy neprejavili o ich nahrávku záujem, rozhodli sa ju rozšíriť sami v náklade tisíc kusov. Po úspechu albumu Theater Of Salvation sa opäť zdvihla vlna záujmu aj o tento prvotný materiál. Nastal vhodný čas na znovu oživenie! Pôvodná verzia však už nezodpovedala úrovni Edguy, na akú sme u nich zvyknutí. Album teda nahrali druhýkrát a navyše skladby okorenili o nové nápady. Bolo by zaujímavé porovnať obidve verzie a zistiť, do akej miery sa od seba odlišujú. The Savage Poetry má totiž oveľa bližšie k Vain Glory Opere ako ku Kingdom Of Madness.

Album sa rozbieha veľkolepo speedovkou Hallowed založenou možno až na príliš často sa opakujúcom refréne. Bicie a burácajúce gitary udávajú tempo druhej skladbe Misguiding Your Life, pričom Edguy v nej nedokázali odolať vyhrávkam a la Helloween. Nasledujúca Key To My Fate je koncertom inštrumentálnej „hradby“ a Tobiho čistého, ale miestami zámerne zastretého vokálu. Na výslednom efekte sa podieľajú v mnohom aj zborové spevy a stojí za to spomenúť aj klávesovú linku, ktorá sa skladbou vinie až do konca a pridáva jej na zvláštnosti. Zmenu nálady naznačuje klavír v romantickej Sands Of Time, kde Tobias predstavuje jemne chrapľavú formu svojho hlasu. Sacred Hell znamená návrat k speed metalu v jeho ultra rýchlej podobe. Úchvatné gitarové sóla, sem – tam helloweenovský riff a hlavne vynikajúce striedanie vokálnych a zborových pasáží. Nič viac a nič menej. Desaťminútový track Eyes Of The Tyrant sa verne pridržiava šablóny potrebnej na vytvorenie speedového eposu. Edguy všetko zvládli na jednotku a výsledkom je jedna z najlepších skladieb na albume. Sedmičku Frozen Candle by bolo možné rozdeliť do dvoch častí. Prvú by tvoril Tobiho excelentný spev za asistencie zboru a druhú by obstarávali inštrumentálne vyhrávky, vsuvky a sóla, ktoré spôsobujú príjemné mrazenie. Za zvlášť podarené považujem netradičné zaradenie akustickej gitary. Predposledná skladba Roses To No One má za úlohu trochu vyvážiť to speedové besnenie a tak ako už názov napovedá, jedná sa o melodický, emotívny kúsok. Na konci sa nachádza lahôdka pre všetkých speed metalových maniakov – Power And Majesty. „Cválajúce“ ostré gitary, drsné bicie a krátky, úsečný refrén len podčiarkujú divokosť a nespútanosť. Tak čosi fantastické som už dávno nepočula...

V The Savage Poetry sa skrýva doteraz najspeedovejší album Edguy. Cítiť v ňom vlastné smerovanie kapely, ale na druhej strane ešte okato vystupujú na povrch inšpiračné zdroje. Tie sú samozrejme u tohto štýlu na prvý pohľad jasné, ale v tomto prípade môže ísť o pozostatky z pôvodnej verzie. Ani táto malá nevýhoda však neuberá albumu na kvalite a živelnosti.


Petra
Petra

Zveřejněno: 26.10.2002

WWW odkaz:

V The Savage Poetry sa skrýva doteraz najspeedovejší album Edguy. Cítiť v ňom vlastné smerovanie kapely, ale na druhej strane ešte okato vystupujú na povrch inšpiračné zdroje. Tie sú samozrejme u tohto štýlu na prvý pohľad jasné, ale v tomto prípade môže ísť o pozostatky z pôvodnej verzie. Ani táto malá nevýhoda však neuberá albumu na kvalite a živelnosti.

Autor recenze:
8,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,2 / 10s kapelou EDGUY:
EDGUY - Mandrake [Darkmoor]

s kapelou AVANTASIA:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page