Sobota
21.7.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2013

Vydavatel:
Century Media Records

Stopáž:
42:24

Studio:
Rogue Music Studios and Nacksving Studios

Produkce:
Jens Bogren, Isak Edh, Johan Örnborg and DARK TRANQUILLITY

Další informace:
Mix and mastering: Jens Bogren (Fascination Street Studios)
Artwork: Cabin Fever Media

1. For Broken Words
2. The Science Of Noise
3. Uniformity
4. The Silence In Between
5. Apathetic
6. What Only You Know
7. Endtime Hearts
8. State Of Trust
9. Weight Of The End
10. None Becoming

Mikael Stanne
zpěv

Niklas Sundin
kytara

Martin Henriksson
kytara, baskytara

Martin Brändström
klávesy

Anders Jivarp
bicí

Trail Of Life Decayed (demo) (1991)
A Moonclad Reflection (EP) (1992)
Trail Of Life Decayed (EP) (1992)
Tranquillity (EP casette) (1992)
Skydancer (1993)
Of Chaos And Eternal Night (MCD) (1995)
The Gallery (1995)
Enter Suicidal Angels (MCD) (1996)
The Mind´s I (1997)
Zodijackyl Light (video) (1997)
Projector (1999)
Haven (2000)
Damage Done (2002)
Live Damage (DVD) (2003)
Exposures – In Retrospect And Denial (rarity) (2004)
Lost To Apathy (EP) (2004)
Character (2005)
Focus Shift (single) (2007)
Fiction (2007)
Manifesto Of Dark Tranquillity (compilation) (2009)
Yesterworlds (compilation) (2009)
Misery´s Crown (single) (2009)
Where Death Is Most Alive (DVD / live album) (2009)
The Dying Fragments (compilation) (2009)
We Are The Void (2010)
Zero Distance (EP) (2012)
Sorrow´s Architect (single) (2013)
Construct (2013)
Atoma (2016)

DARK TRANQUILLITY - Construct

Po bezmála osmnáct let trvající známosti přestáváte řešit detaily, již netrávíte celé dny úvahami nad tím, kam se asi zasloužilí architekti (a nebo raději konstruktéři?) gothenburských dějin vydají na své další desce. Je vám více méně jedno, zda se odehraje vytoužený návrat do starých dobrých časů, až někam k nejlepší žánrové nahrávce „The Gallery“, nepřemýšlíte nad dalším pokračovatelem legendárního „Projector“, zvěsti o novém „Damage Done“ vás nechávají chladnými. Za tu dobu jste DARK TRANQUILLITY poznali lépe než své vlastní boty, sami dobře víte, že se vám ta nová deska asi bude líbit, a to zcela bez ohledu na to, jakými stylovými vodami bude tentokráte proplouvat.

DARK TRANQUILLITY

Pravda je taková, že po vydání výše zmíněné kolekce „Projector“ jsme se od seveřanů podobně revoluční nahrávky již nedočkali. Neznamená to však, že DARK TRANQUILLITY zůstali stát jako solný sloup na stále stejném místě. Sbírky „post-projectorovské“ éry sice mají hodně společného, nicméně každá z nich si dokázala uchovat svoji vlastní atmosféru, přinést nápady, které na jiných deskách s logem gothenburských pionýrů zcela jistě nenajdeme. „Construct“ v tomto ohledu není výjimkou.

Jestliže minulá, tři roky stará kolekce „We Are The Void“ přinesla dusnější, zatěžkanou atmosféru a ne právě „user-friendly“ kompozice typu „Dream Oblivion“ či „Arkhangelsk“, tak nové album znamená obrat o rovných sto osmdesát stupňů, neb je vzdušné, lehkonohé a přístupné již od prvního letmého poslechu. Dalo by se říci, že „Construct“ se více než kterákoli jiná deska DARK TRANQUILLITY vrací zpět k zasněnému a rozjímavému stylu „Projector“. Ovšem pozor, dokonalého pokračovatele vysoce komplexních položek typu „The Sun Fired Blanks“, „ThereIn“ či „Nether Novas“ v jeho tracklistu nenajdete, duch „Projector“ vystupuje do popředí spíše v decentních akustických partech, klidnějších a instrumentálně nepříliš košatých předělech (slyšte třeba „Weight Of The End“ ). Svým dílem k tomu samozřejmě přispívá i majitel zlata v hrdle, Mikael Stanne, který několikrát vytáhne z rukávu eso v podobě svého expresivního melodického vokálu, atributu, který svého času z „Projector“ pomohl výraznou měrou udělat jen těžko překonatelný žánrový milník.

DARK TRANQUILLITY (US cover)

Jak už jsem naznačil výše, DARK TRANQUILLITY tentokráte vsadili na jednoduchost, přístupnost a nevtíravou chytlavost. „Construct“ díky tomu disponuje hned celou řadou návykových skladeb, z nichž ta nejvíce líbivá slyší na jméno „Uniformity“ (zastává srovnatelnou úlohu jako „Misery´s Crown“ na „Fiction“ nebo „Her Silent Language“ na „We Are The Void“). Ovšem na albu není ani zdaleka osamocená, neb téměř každá skladba letošních DARK TRANQUILLITY disponuje regulérním hitovým potenciálem, ať už je to bohatým klávesovým aranžmá nadýchaná „Endtime Hearts“, komorněji pojatá „What Only You Know“ či melancholičtější „State Of Trust“. Tracklist je poměrně vyrovnaný i co se tempa jednotlivých skladeb týče, není zde žádné typicky baladické kompozice ani vyloženě rychlé skladby (i samotný otvírák „For Broken Words“ rozhodně není dalším kvapíkem typu „Nothing To No One“ nebo „The New Build“).

I na desátý pokus DARK TRANQUILLITY obstáli se ctí, ba co víc, osobně jejich nový materiál považuji za zatím nejlepší od vydání strhujícího „Damage Done“. Co na tom, že tahle deska není kdovíjak převratná, že občas příliš okatě vyvařuje ingredience z památných časů „Projector“, že se znovu pohybuje pouze v přesně vymezené žánrové ohradě, kterou si kapela sama pro sebe definovala již skoro před patnácti léty. „Construct“ je lehce stravitelná, velmi pestrá a citlivě poskládaná sbírka, která navzdory své konzervativní filosofii působí svěže a i po mnoha a mnoha posleších neztrácí nic ze svého prvotního kouzla. Troufám si tvrdit, že deskou podobných parametrů se může po dvaceti letech od vydání debutového alba pochlubit jen málo vyvolených.

DARK TRABNQUILLITY (logo)


Reaper

Zveřejněno: 2.9.2013


I na desátý pokus DARK TRANQUILLITY obstáli se ctí, ba co víc, osobně jejich nový materiál považuji za zatím nejlepší od vydání strhujícího „Damage Done“. „Construct“ je lehce stravitelná, velmi pestrá a citlivě poskládaná sbírka, která navzdory své konzervativní filosofii působí svěže a i po mnoha a mnoha posleších neztrácí nic ze svého prvotního kouzla.

Autor recenze:
7,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,9 / 10s kapelou DARK TRANQUILLITY:

s kapelou IN FLAMES:

s kapelou SOILWORK:

s kapelou ARCH ENEMY:

s kapelou THE ABSENCE:

s kapelou DIMENSION ZERO:

s kapelou FRAGMENTS OF UNBECOMING:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page