Čtvrtek
16.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2014

Vydavatel:
Century Media

Stopáž:
44:16

1. El Altar del Dios Desconocido
2. Death And The Labyrinth
3. At War With Reality
4. The Circular Ruins
5. Heroes And Tombs
6. The Conspiracy Of The Blind
7. Order From Chaos
8. The Book Of Sand (The Abomination)
9. The Head Of The Hydra
10. City Of Mirrors
11. Eater Of Gods
12. Upon Pillars Of Dust
13. The Night Eternal

Tomas Lindberg
vokály

Martin Larsson
gitary

Anders Björler
gitary

Jonas Björler
basgitara

Adrian Erlandsson
bicie

Gardens Of Grief (demo) (1991)
The Red In The Sky Is Ours (1992)
With Fear I Kiss The Burning Darkness (1993)
Terminal Spirit Disease (1994)
Gardens Of Grief (EP) (1994)
Slaughter Of The Soul (1995)
Split w. CATHEDRAL (1995)
Suicidal Final Art (kompilace) (2001)
Gardens Of Grief / In The Embrace Of Evil (split) (2001)
The Flames Of The End (box set) (2010)
Purgatory Unleashed - Live At Wacken (2010)
Ultimate Collector’s Box Set (2010)
Live In Krakow (2010)
Purgatory Unleashed - Live At Wacken 2008 (DVD) (2011)
AT THE GATES / DECAPITATED (split) (2014)
At War With Reality (2014)
AT THE GATES / VOIVOD (split) (2015)
To Drink From The Night Itself (2018)

AT THE GATES - At War With Reality

Koncertný comeback AT THE GATES spred niekoľkých rokov som bral v pohode, reku, ak je záujem, nech si roky rozpadnutá kultovka niečo privyrobí, kopa fanúšikov ju v aktívnych časoch nemala ako stihnúť. Neskôr sa ale začalo hovoriť o návratovom albume a to už ma teda znepokojilo, jednak sú ATG jednou zo srdcoviek, druhak ide o štýlotvorný základ jedného deathmetalového subžánru a popritom aj na ich výrazových prostriedkoch vyrástla druhá či koľká inkarnácia metalcoru, prípadne to, čomu sa pred rokmi hovorilo „New Wave Of American Heavy Metal“. V každom prípade ide o to, čo Björlerovci, Lindberg, Erlandsson a Larsson vymysleli aj hrali najlepšie a priestor na pochybnosti o tom, či sa po hrozivo veľa rokoch podarí vstúpiť do tej istej rieky, bol stiesňujúco rozľahlý.

Ako to teda vidím? Ak by AT THE GATES neboli kapelou, ktorej odchod krátko po úspešnom prelome na „veľkú scénu“ ma zamrzel, nedostali by toľko času na to, aby ich návratový album „narástol“ aspoň tak, aby som ho recenzentsky neodpísal ako zbytočnosť, a aby som si na ňom aspoň niečo obľúbil. Nejako sa to podarilo, konštatujem, že je to nový album ATG, ktorý by oveľa lepšie fungoval ak by vyšiel v roku 1998. Vtedy by mal na čo nadviazať a dojem z neho by neblokovali zástupy epigónov, vďaka ktorým je dnes u mňa melodický death metal okrajovým žánrom – furt o tom istom, ale starí majstri to robili najlepšie, alebo to potom ide cez popové odbočky, a to proste nebrať.

AT THE GATES

 

Tu zmŕtvychvstaní starí majstri šli na istotu podobne ako pred časom „navrátilci“ CARCASS. Hudobne to AT THE GATES sú, komu stačia puncované melódie, harmónie, nálady, Tomasov naštvano-zúfalý, nie veľmi pozitívnymi emóciami nabitý rev, aký dokáže stále najlepšie on, ten môže byť spokojný. Ja vidím tieto rezervy – zvuk nekope, je to akési pritlmené, a hudobne sa materiál príliš drží na reťazi. Síce väčšinou v razantných, ale stredných tempách, melancholické náladovky sú fajn, pár rozbesnených jázd v štýle „Blinded By Fear“, „Nausea“ (staršie „psycho“ časy radšej vynechám) však vojne s realitou proste chýba, v tomto smere to do istej miery drží asi najviac „The Head Of The Hydra“. Rozdeliť materiál z novinky na dve časti, prestriedať tie skladby s kolekciou atmosférických tornád zúrivosti, a bolo by zarobené na dva albumy, ktoré by mohli siahnuť aspoň po osmičke. Takto je to za sedem, a radšej nerozmýšľam nad tým, za koľko z tých bodov môžu pretrvávajúce sympatie a rešpekt k odvahe ísť do takéhoto comebacku.

P.S. Recenzia bola napísaná pred niekoľkými mesiacmi, pôvodne to mal byť druhý pohľad, ale ten hlavný sa doteraz neudial. Toto tu mať treba, prepisovať som nemusel nič, keďže názor som nezmenil.

P.P.S. Každý jeden report hovorí o dokonalej koncertnej forme oživeného kultu, takže prinajmenšom po tejto stránke AT THE GATES stále význam majú.


Martin Lukáč

Zveřejněno: 28.8.2015

WWW odkaz:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page