Pondělí
18.6.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2016

Vydavatel:
Season Of Mist

Justin Greaves
gitary, vokály, bicie, ďalšie nástroje

Daniel Änghede
gitary, vokál

Belinda Kordic
vokály

Mark Furnevall
klávesy, eletrronika

Daisy Chapman
klávesy, spev

Ben Wilsker
bicie (live)

Jonas Stålhammar
gitary, vokály

A Love Of Shared Disasters (2006)
200 Tons Of Bad Luck (2009)
The Resurrectionists / Nightraider (2009)
I, Vigilante (EP) (2010)
(Mankind) The Crafty Ape (2012)
No Sadness Or Farewell (EP) (2012)
Poznan 2011 A.D. (live) (2012)
White Light Generator (2014)
Bronze (2016)

CRIPPLED BLACK PHOENIX - Bronze

Ešte pred pár rokmi by po nejakom tom polroku nebol album ani recenzia na neho neaktuálna. Dostupnosť a množstvo hudby distribuované cez rýchle internetové kanály to recenzentom robia v tomto smere ťažké. Sám niekedy pochybujem, či svoje dojmy z nejakého albumu ešte má zmysel spisovať do recenzie, keď to človek v čase vydania prešvihne. Kvalita posledného počinu od CRIPPLED BLACK PHOENIX „Bronze“ mi k tomu dáva opodstatnenie, pretože ho stále počúvam a predpokladám, že úspešne odolá aj zubu času.

Nie som úplne dokonalý znalec tvorby a histórie CRIPPLED BLACK PHOENIX, ale posun k temnejšiemu a viac metalovému vyzneniu na predposlednom radovom albume a vydanom EP bol zrejmý. Chápem, že nie každému to bude po chuti, ale mne tá súčasná podoba kapely sedí z celej jej bohatej diskografie najviac. Je to snáď reflexia vnímania súčasnosti a tento ponurý tón a kovovo chladná nálada presakuje celým „Bronze“.

K úderu prvých gitarových akordov a riffov sa musíme prepracovať cez dlhé intro a dobrú polovicu „Deviant Burials“, potom to už je jazda náladovým údolím svojsky podanej rockovej muziky. Kapela je oproti minulosti ďaleko zemitejšia, vo zvuku tvrdšia a menej zasnená. Skladby vyznievajú skôr naliehavo a neutápame sa veľmi v samoúčelných vyhrávkach a ani príliš melodických spevoch. Najtvrdšími kúskami sú „No Fun“, „We Are The Darkeners“ a dvojdielna „Champions Of Disturbance“ s pôsobivým zakomponovaním elektroniky i úderným rytmom, všetko bohato prekladané popisovanou atmosférou.

http://www.season-of-mist.com/bands/crippled-black-phoenix

Atypickým kusom je zaradenie „coveru“ Jaya Walsha „Turn To Stone“ do stredu nahrávky, kde ozvlášť vyniknú skvelý zvuk a produkcia, ktoré inak zdobia celý album. Ďalej sa nezabúda ani na baladické motívy, tie spolu s charizmatickým vokálom Belindy Kordic vrcholia v „Scared And Alone“. Je zrejmé, že minimálne takto vydarené momenty máme príjemne rozložené v celom spektre bohatej stopáže nahrávky. Potvrdením stále silnej kompozičnej schopnosti kapely a nevyčerpania nápadov je to, že „Bronze“ naozaj neobsahuje hluché miesta.

Pre mňa vcelku jednoznačne TOP album od CRIPPLED BLACK PHOENIX, ktorý mám v rámci ich diskografie najradšej a mám istotu, že sa tak skoro neopočúva. Určite v tomto smere nie som sám sám a „Bronze“ sa bude ťažko prekonávať, čo nie je obvyklým javom, ak má kapela za sebou takto dlhú históriu.


Arrow

Zveřejněno: 11.5.2017

Kapela je oproti minulosti ďaleko zemitejšia, vo zvuku tvrdšia a menej zasnená. Skladby vyznievajú skôr naliehavo a neutápame sa veľmi v samoúčelných vyhrávkach, ani príliš melodických spevoch. Pre mňa vcelku jednoznačne TOP album od CRIPPLED BLACK PHOENIX, ktorý mám v rámci ich diskografie najradšej.

Autor recenze:
9 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

9,1 / 10

Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page