Sobota
26.5.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2017

Vydavatel:
Prosthetic Records

Stopáž:
34:03

Studio:
Kick Recording Studio

Produkce:
Marco Mastrobuono

Další informace:
Artwork: Gyula Havancsák

1. XXI Century Imperial Crusade
2. Cast The First Stone
3. Burning Bright
4. Iron Fist
5. The Chains Of Misdeed
6. Horn Of Flies
7. Shroud Of Ashes
8. Wall Of Cohorts
9. Damnatio Memoriae

Paolo Pieri
zpěv, kytara

Giulio Moschini
kytara

Marco Mastrobuono
baskytara

Davide Billia
bicí

Promo 2000 (demo) (2000)
Disturbance (2003)
Pageantry For Martyrs (2005)
Promo 2007 (demo) (2007)
The Vile Conception (2008)
Paradogma (2010)
Sedition (2012)
Regicide (2014)
Cast The First Stone (2017)

HOUR OF PENANCE - Cast The First Stone

Přiznám se, že do poslechu nové desky HOUR OF PENANCE se mi zpočátku vůbec nechtělo. Příčinou budiž tři roky stará nahrávka “Regicide”, jež italské kvarteto nasměrovala definitivně mimo vysoké standardy vytyčené přelomovou “The Vile Conception” a především pak zatím nejlepší sbírkou “Paradogma”. Samozřejmě, od vydání sedm let starého vrcholu diskografie uběhlo již sedm let, HOUR OF PENANCE mezitím prošli několikanásobnou obměnou sestavy (odchod Francesca Paoliho budiž tou nejvíce razantní) a dnes už prostě produkují tak trochu jiný death metal, než byla ona syrová a výbušná směs čerpající z odkazu HATE ETERNAL, NILE nebo ORIGIN. Nezbývá nám nic jiného, než se s tím smířit, a pokusit se na tvorbu Římanů podívat i z dalších úhlů pohledu než pouze z toho žánrově ostře vyhraněného.

Před rozborem nové kolekce jsem si dal ten čas, několikrát po sobě si naordinoval poslech předešlých výlisků “Sedition” a “Regicide” a opět jsem byl nucen konstatovat, že první jmenovaný je zcela jasně lepší toho druhého. HOUR OF PENANCE už pravděpodobně nikdy nebudou diktovat tak přísně jako v časech “The Vile Conception”, nicméně mají kvality začít vítězit v jiných disciplínách než je ona nesmlouvavá, přísně deathmetalová, nepřipouštíc žádné výhybky, žánrové odbočky či kompromisy. “Post-Paradogmovské” období takových disciplín nabízí hned několik. Pokud chcete příklady, jmenuji “The Seas Of Light”, “Sedition Through The Scorn”, “Deprave To Redeem” a především pak “The Cannibal Gods”, o které dnes zcela jistě nemluvíme naposledy. Místo direktivního, “straight to face” a žánrově čistokrevného tight death metalu nastupuje větší komplexita, variabilita ale i četné hrátky s melodiemi či atmosférou. Na “Sedition” se tento model ještě osvědčil, na “Regicide” však již o poznání méně.

HOUR OF PENANCE

Jak v mých očích dopadla třetí deska “nových” HOUR OF PENANCE? Překvapivě dobře, ba co víc, některé partie či rovnou celé skladby jsou jednoduše výtečné. Tři roky dlouhá tvůrčí pauza kapele jednoznačně prospěla, “Cast The First Stone” je vyladěnou, jasně strukturovanou a do detailu vybroušenou deskou (jakkoli “kriticky” se autor těchto řádků na pozdní tvorbu Italů dívá). Účinná skladatelská formule z “The Cannibal Gods”, tedy kompozice jež jako málo která jiná definovala přerod mezi “starými” a “novými” HOUR OF PENANCE, je v kontextu nového alba s úspěchem aplikována hned několikrát. Funguje efektivně jak v “XXI Century Imperial Crusade”, tak v titulní “Cast The First Stone” opatřené skutečně výraznou gradující melodickou linkou. Ovšem nejen uchu lahodícími harmoniemi je méně konzervativní posluchač death metalu živ, stejný osvěžující efekt mají i atmosférické vsuvky v “Iron Fist” nebo ve “Wall Of Cohorts” (jistě, inspirace BEHEMOTH je zde poměrně hmatatelná, nicméně tu registrujeme v repertoáru HOUR OF PENANCE již od vydání “Paradogma”). Mezi další oživující momenty patří sólující Mastrobuonova baskytara v “Burning Bright”, potažmo pak kapitola sama o sobě, skladba “Horn Of Flies”, rozjíždějící se valivým oldschoolový riffingem, jenž v závěrečné třetině volně přeroste v lehkonohý melodický předěl.

HOUR OF PENANCE natočili jasně nejpestřejší desku své kariéry. I přes četné melodické vsuvky a atmosférické odbočky si Italové dokázali zachovat jak deathmetalovou přímočarost, tak svou pověstnou nadzvukovou rychlost (pravda nesype se tak extrémně často jako v letech minulých, nicméně i tak Římané velmi často jedou na plné obrátky). Variabilní, hezky strukturovaná deathmetalová sbírka určená pro méně ortodoxní žánrové posluchače. Za mě dobré, po “Regicide” je “Cast The First Stone” skutečně nečekaně příjemné překvapení.

HOUR OF PENANCE (logo)


Reaper

Zveřejněno: 6.3.2017


HOUR OF PENANCE natočili jasně nejpestřejší desku své kariéry. I přes četné melodické vsuvky a atmosférické odbočky si Italové dokázali zachovat jak deathmetalovou přímočarost, tak svou pověstnou nadzvukovou rychlost. Variabilní, hezky strukturovaná deathmetalová sbírka určená pro méně ortodoxní žánrové posluchače. Za mě dobré.

Autor recenze:
7,5 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

7,1 / 10s kapelou HOUR OF PENANCE:

s kapelou HIDEOUS DIVINITY:

s kapelou FLESHGOD APOCALYPSE:

s kapelou BLOODTRUTH:

s kapelou BEHEMOTH:

s kapelou NILE:

s kapelou HATE ETERNAL:
HATE ETERNAL - Infernus [Martin Lukáč]Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page