Pondělí
16.7.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2017

Vydavatel:
DIY

Stopáž:
34:21

1. Destroyers Of Worlds
2. Feast
3. Deception
4. Rozsudok (Peklo na veky)
5. Alternative Space (Instrumental)
6. Genocidal Orgy
7. Masters Of Creation
8. Born To...
9. Ciento Cincuenta Pollas

Lukáš Lončík
vokály

Miroslav Fabian
kytary

Jozef „Caco“ Matejka
baskytara

Ján Schintai
baskytara

Vaginal Vortex (demo) (2012)
Path Of Deception (2014)
Undead (kompilácia) (2016)
Alternative Space (2017)

POWER OF PUSSY - Alternative Space

Vedel som, že v Brezne existuje kapela POWER OF PUSSY. Ak sa hudobné teleso zvykne volať takto, akosi automaticky si pod takýmto názvom predstavím niečo z mnou málo obľúbeného porno „gore“ umcaca žánru a tým pádom sa tým ďalej nezaoberám. Reku, keď sa naozaj ku mne dostane CD, potom si vypočujem, napíšem, ale dovtedy budem mať radšej čas na iné veci. Vedel som ešte to, že POP majú vonku už štyri nahrávky. Vonku ako vonku, podľa všetkého hlavne pre úzky okruh priaznivcov. Alebo možno na internete, ale opäť – ak sa mám v binárnom éteri prehrabávať tisíckami nových neznámych kapiel, tak tiež si vyhľadám skôr iný žáner. Nakoniec sa však ku mne nové CD, vydané ako mimoriadne limitovaný digipak, dostalo. S ním aj niekoľko prekvapení.

Podľa dostupných údajov existujú POWER OF PUSSY od roku 1999. Zrejme sa však najprv dvanásť rokov odhodlávali pustiť sa do akcie, lebo prvé demo je z roku 2012. Hudbu som nepočul, názvy skladieb na „Vaginal Vortex“ lietajú od rúhačskej oblasti k tej perverznej. Vzniklo v päťčlennej zostave. Debutový album z roku 2014 vydali ako kvarteto, po ňom vyšla kompilačka a v tomto roku sa nižšie uvedená aktuálna zostava ansámblu, údajne teraz fungujúceho ako tvrdé jadro tvorené gitaristom a vokalistom + hostia, postarala o nový deväťskladbový dlhohrajúci komplet.

POWER OF PUSSY

S ním tu máme najzásadnejšie prekvapenie – neviem, čo POP hrali na prvotinách, možno aj tie mnohými obľúbené nenáročné prasačiny, ale „Alternative Space“ má od nejapných zbustrovaných odzemkov a punkovačiek so zefektovanými vokálmi a akože vtipnými alebo „sexi“ intrami/outrami naozaj ďaleko. Do situácie uviedli už prvé riffy nahrávky, ako vystrihnuté z učebnice severského melodického death metalu s hlbokým vokálom. Rozhodne nie zlé, nie je to jediný žáner, s ktorým sa na CD stretneme, ale dá sa povedať, že Brezňania hrajú extrémny metal, postavený prevažne na kove smrti.

Ide o pestrú a chytľavú hudbu hlavne v rýchlejších i náklepových tempách, výstavbou gitarových riffov a melódií odkazujúca na 90. roky a na časy, keď hranica medzi death a thrash metalom nebola vždy jasne vytýčená. Tak sa napríklad v „Born To...“ dočkáme ostrej thrashovej jazdy s hlbokým smrtiacim vokálom a v záverečnej „Ciento Cincuenta Pollas“ ponuré pasáže, ako vystrihnuté z debutového albumu amerických ACHERON, preskočia do až „latino“ ohnivého thrash-core-punkového crossoveru a vzápätí do nabrúseného melodického metalu.

Iným spestrením je crust/punkovo/deathmetalová pogovačka „Rozsudok (Peklo na veky“), kde sa POWER OF PUSSY textovo vyjadria netradične v materčine, a výletom do nemetalových vôd je titulná inštrumentálka. Celkovo sa tu POP ukazujú ako nečakane zdatní hudobníci a skladatelia, ktorí so svojským temperamentom a švihom spracovali rokmi overenú extrémne metalovú výzbroj, nenásilne ju spestrili zaujímavými vyhrávkami a odľahčili vplyvmi z tradičnejších žánrov. Vo výsledku zaujímavý, atmosférický i chytľavý death metal, ktorý by možno ani nemusel byť limitovaný na tridsať kusov.


Martin Lukáč

Zveřejněno: 27.10.2017
Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page