Pátek
22.6.2018
Denní verze
 id
 heslo
Rok vydání
2017

Vydavatel:
Profound Lore Records

Stopáž:
83:15

Studio:
Hallowed Halls, Portland, Oregon

Produkce:
Billy Anderson, Bell Witc

1. Mirror Reaper (As Above)
2. Mirror Reaper (So Below)

Dylan Desmond
basa, vokály

Jesse Shreibman
bicí, vokály, organ

Bell Witch (demo) (2011)
Longing (2012)
Four Phantoms (2015)
Mirror Reaper (2017)

BELL WITCH - Mirror Reaper

Seattleská dvojice BELL WITCH si do názvu vetkla hlavní postavu jižanské legendy a od roku 2010 let stabilně vybrušuje doomový materiál ke svojskému stylu. Ten se nebojí vzletnosti, která hudbu vytahuje z podzemních hlubin a v temnotě nachází trochu světla.

Už předchozí dvě desky „Longing“ (2012) a „Four Phantoms“ (2015) stály na delších kusech. „Mirror Reaper“ naproti tomu přichází se skladbou jedinou (byť pro CD vydání rozdělenou do dvou cca čtyřicetiminutových kusů), monolitem, který je nejlépe vychutnávat v celku a soustředěně. Počasí, které je teď za okny, je pro vychutnání tohohle long-drinku ideální.

BELL WITCH nejsou jako SUNN O))) staviteli architektonických skvostů, které baví opájet se jejich dokonalou stejnoměrností. Jsou spíše sochaři. Rádi pronikají pod povrch, hledají, vrtají a narušují, objevují struktury, původní kámen přetvářejí ke svému obrazu.

Výsledek má mnoho faset. Je beznadějný i vzletně vznešeně krásný, hraje si s poklidnými chorály i řevem hříšníků z pekla. Staví sonické zdi a bourá je čistou melodií, jež ale nefunguje jako soustava tónů, ale celých akordů. Onen mnohovrstevnatý celek však nepůsobí překombinovaně, jakkoliv by to tak ze shora uvedeného popisu mohlo vypadat. Má systém, nikdy to není jen samoúčelné vrstvení nápadů jeden na druhý. Myšlenky a melodie se vracejí, pracuje se hned s několikerými vrcholy i závěrečným katarzním tichem.

Doom, ač to jde trochu proti jeho původní koncepci, nemusí být vždy beznadějný. Nemusí to nutně být hudba, která své už tak depresivní posluchače uvrhá ještě hlouběji do tenat jejich nemoci. Naopak. Může z tohoto vězení povznést. „Mirror Reaper„ je přesně takový.


Jiří V. Matýsek

Zveřejněno: 14.12.2017


"Mirror Reaper" je long-drink ideální k podzimním dnům.

Autor recenze:
9 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

8,8 / 10s kapelou COUGH:

s kapelou THOU:

s kapelou YOB:

s kapelou PALLBEARER:

s kapelou AHAB:

s kapelou PRIMITIVE MAN:
PRIMITIVE MAN - Scorn [Martin Lukáč]

s kapelou THE BODY:

s kapelou SUBROSA:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page