Čtvrtek
16.8.2018
Noční verze
 id
 heslo
Rok vydání
2018

Vydavatel:
Relapse Records

Studio:
Trax East - South River, New Jersey (USA)

Produkce:
Chris Pierce a Mark Bronzino

1. Grimmenstein
2. Servant of the Most High
3. Blazing Burst
4. Divine Loss
5. Molotov
6. Superior Firepower
7. Human Is Obsolete
8. Locust’s Nest
9. Mysticism
10. Rotting Robes
11. Cosmic Crypt

Chris Ulsh
basa, vokály

Mark Bronzino
kytara

Ryan Parrish
bicí

Rage And Ruin (2008)
Extinction Of Humanity (2009)
Underworlds (2013)
Cosmic Crypt (2018)

MAMMOTH GRINDER - Cosmic Crypt

Hudebním primitivismem ke světlým zítřkům by mohlo být jedním z hesel, které už před více než 11 lety přijali za svoje texaští nevycválanci MAMMOTH GRINDER. Za tuto dobu zvládli ze svého nitra kromě bezpočtu různých splitek vyvrhnout 4 řadová alba, přičemž to letošní přichází po dlouhých pěti letech.

Čert ale vem statistiky! Delší tvůrčí pauza, znamenající faktické (nakonec dočasné) ukončení činnosti, však nezpřetrhala jasné pojivo s minulostí. To tvoří hned několik vzájemně pevně svázaných vláken, reprezentujících i každý jeden aspekt hudby této americké skupiny.

V jednoduchosti je síla

Tím prvním bychom mohli určit až okázalou nekomplikovanost, se kterou si i tato nahrávka klestí neohroženě cestu směrem vpřed. „Cosmic Crypt“ může mít různé ambice, ale přepisování hudebních pouček k nim určitě patřit nebude. Nahrávka nás na druhou stranu velice štědře obdaří bohatým rytmickým rejstříkem upomínajícím thrashové a deathové začátky v 80. letech, kdy hlavním cílem bylo to tam prostě napálit rovnou z první.

MAMMOTH GRINDER

MAMMOTH GRINDER jsou si zároveň i plně vědomi omezujících možností tohoto přístupu a přesně podle toho volí i stopáž jednotlivých skladeb. Díky tomu tak cifra počítadla displeje přehrávače hezky naskakuje a vám tím pádem nezbývá veliký prostor na nudu. Samozřejmě to vše za předpokladu, že tuto hru přijmete bez výhrad a nebudete dělat problémy z faktu, že posloucháte nepříliš sofistikovanou metalovou taškařici.

V neotesanosti rovněž

Druhou nedílnou součástí tvorby MAMMOTH GRINDER je absolutní neotesanost hudebního projevu, bez které by celé to divadlo úplně ztrácelo na přesvědčivosti. Chrástivé podladěné kytary vyluzují ze svých strun jeden hnilobný riff za druhým a dílo zkázy dokonávají stylová kvílivá sóla a hluboce posazený nakřáplý vokál.

Neustále se navracející odkazy k osmé dekádě minulého století jsou tak jasným definujícím prvkem i čtvrtého alba skupiny. V jisté a ve výsledku velmi účelné kontradikci je však důsledná produkce, která dodává nahrávce přeci jen modernější střih. Na osmdesátkové cirkulárkové kvílení už dnes asi bude zvědavý málokdo.

Dalšími určujícími faktory jsou pak už taková ta klišé o úpřimnosti projevu a plné oddanosti tomu, co dělám, ale tohle přesně právě zde dokonale sedí. Různých retro hoblovaček a návratů ke kořenům jsou dnes přehršle, a tak právě takovéto ukazatele jasně dělí zrno od plev.

Co bychom však o 3 dekády nazpět v rámci jednoho alba určitě neslyšeli, je ono pro kapelu typické prolínání extrémně metalových poloh s punkovými rytmy. Samozřejmě, že takový grindcore byl už koncem 80. let poměrně čiperné dítě a i v death metalu jsme už registrovali náznaky bojů s ortodoxií, ale až o hodně později došlo k finálnímu (?) prolnutí různých tvrdě-hudebních subkultur, což ve výsledku přináší i takto koncipované nahrávky.

Toto je zároveň jasný příklad alba, u kterého neplatí žádná střední cesta. Prostě buď berte anebo nechte být. MAMMOTH GRINDER si jednoduše dál hrají tu svojí hru s jasnými a, dle všeho, i neměnnými pravidly. Tuto hru už všichni dobře známe, sotva nás v ní něco překvapí, ale přesto se k ní i my opakovaně a rádi připojíme.


Dalas

Zveřejněno: 13.2.2018


Jednoduchá, třaskavá a neotesaná směsice metalu se silnou punkovou příchutí může u progresivistů vyvolat silnou alergickou reakci, ale my ostatní jsme spokojeni a čekáme na přídavek.

Autor recenze:
7 / 10

Redakce:
zatím nehodnoceno

5,7 / 10s kapelou BLACK BREATH:

s kapelou EARLY GRAVES:

s kapelou WEEKEND NACHOS:

s kapelou NAILS:

s kapelou TRAP THEM:

s kapelou IRON REAGAN:

s kapelou POWER TRIP:Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page