VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

CARNIVORE - Carnivore - zpět na článek

Thorn Thorn | 30.4.2008 13:26

Carnivore - thrash metal band formed in 1982 by Peter Steele (Type O Negative) out of the ruins of the Brooklyn hard rock group Fallout. They released two albums - the self-titled debut album (1986) and “Retaliation” (1987) - which are now re-released by Metal Mind Productions in a new digipak edition, digitally remastered using 24-Bit process on golden disc, limited edition to 2000 copies.
“Carnivore” has traditionally metal-sounding, drawing inspiration from Black Sabbath and 1970s Judas Priest. Based primarily around the concept of life after a thermonuclear war, the album thrust its listener into a corrupt society where rage, murder and cannibalism were accepted as means of survival. With the release of the second album the band headed into more hardcore musical and image territory. They felt it’s best to abandon the costumes and science-fiction attitude in favor of a more straight-from-the-heart approach. On “Retaliation” Peter touched subjects ranging from racial tension ("Race War"), gang warfare ("Sex and Violence"), patriotism ("U.S.A. For U.S.A") and intense anxiety ("Inner Conflict"). The album includes also a Jimi Hendrix cover “Manic Depression”.

Both titles include bonus demo tracks !!! The release date is scheduled for 19th May 2008 in Europe and 8th July 2008 in USA (via MVD).

Noisy Noisy | 16.1.2005 17:25

Clouseau: ten poslední odstavec byl míněn s nadhledem, doufal jsem, že jsem to napsal tak, aby to bylo zřejmé, holt asi ne, nemělo to vyznít jako nějaké rýpání do TON, já je mám dost rád

rainbowdemon rainbowdemon | 15.1.2005 15:30

Netvrdim že to je jedinečné a genialní,ale v tedobě velice dobré

kuolema kuolema | no super | 15.1.2005 11:26

to su rad, ze nejsu jediny, kdo to v tehle zemi ma jeste porad rad!!!! ... btw, nemate nekdo obe veci na prodej na LP?

Clouseau Clouseau | 15.1.2005 09:45

opravdu perfektni článeček - mam z nej velikou radost - neb je vice mene popisny a nepousti se prilisnych komentaru - což se trochu zvrtlo v posledním spojení "výdrž a trpělivost" - co to je ?? to spíše metalopolis zkouší "výdrž a trpělivost" čtenářů nekonečným oživováním různých nesnesitelných středoevropských speed spolků. Takže tak - Typače mam rozhodně stále moc rád a pokud jde o "výdrž" tak jedině ve spojení s čekáním na novou placku. Ale stejně si do pustit New Order - u nich se čekání krátí :)