VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

TRANSATLANTIC - Kaleidoscope - zpět na článek

metal.jane metal.jane | 6.2.2015 21:55

...a este zopar hudobnych nastrojov by sme pokojne mohli do tohto zoznamu doplnit.
Su to proste PANI. V tomto pripade pani muzikanti :-)

Mayak Mayak | 6.2.2015 19:06

D. Gildenlöwa na živé vystúpenia TRANSATLANTIC presadil pôvodne Roine Stolt, boss The Flower Kings, lebo Daniel s nimi absolvoval celé jedno turné (Unfold The Future Tour 2002/2003) , ako šiesty (koncertný) člen TFK a skutočne to nesmierne obohatilo tieto vystúpenia (videl som jeden z tých koncertov).
Po Danielovom ochorení (ale aj z dôvodu, že Daniel v minulosti odmietal vstup do USA kvôli byrokratickým dôvodom), voľba celkom pochopiteľne padla na Teda Leonarda, ktorého presadil zase Neal Morse, lebo Spocks Beard a Enchant absolvovali spolu kvantá koncertov a Ted v minulosti na živo často so SB hosťoval.
Gildenlöw aj Leonard sú veľmi podobní - univerzálni - výborní speváci, gitaristi, ba aj hráči na klávesy a naživo aj hráči na perkusie ... všetko je, ako má byť :-))

metal.jane metal.jane | Mayak | 6.2.2015 15:38

Veru veru.
Obzvlast kapely z oblasti progu (a tym nechcem urazit ine styly) sa mozu (a veru by sa aj mali) pysit tym, ze ich zive koncerty su este o niekolko levelov vyssie ako albumy, ktore su uz aj tak na dost vysokej urovni. O Transatlantic-u to plati do bodky.
Ako sa vravi, vsetko zle je na nieco dobre a aj vdaka Danielovej chorobe dostali koncerty tejto "supergrupy" dalsi rozmer.

Mayak Mayak | metal.jane | 6.2.2015 13:59

...súhlas, je takmer priepastný rozdiel počúvať reprodukovanú hudbu TRANSATLANTIC z nejakého nosiča /zariadenia a vidieť ich plnohodnotný (obyčajne takmer 3 - hodinový) koncert.
A "kauza" Gildenlöw vs, Leonard je asi tu mnohým známa, resp. zo zdravotných dôvodov Daniela pochopiteľná ... btw bolo niekoľko koncertov, ktoré odohrali aj v šestici (teda aj Daniel, aj Ted), prípadne ešte aj s hosťujúcim Jonom Andersonom (ex - YES)

metal.jane metal.jane | 6.2.2015 13:41

mmikk - Naživo dokonalé [4.2.2015 12:14]
Absolutny suhlas.
Pri citani recenzie som si spomenula na koncert v Mnichove, ktory som mala tu cest navstivit 7. marca 2014. Ano, je totiz ctou vidiet takychto muzikantov predvadzat ich umenie nazivo. Kaleidoscope je vyborny album (podobne ako predchadzajuce), avsak nazivo dostava tato hudba dalsi rozmer, k comu - nepochybne - prispela v pripade mnou videneho koncertu jemna, nevtierava videoprojekcia korespondujuca s prave hranymi skladbami a inspirovana samotnym nazvom albumu, ako aj osobnosti jednotlivych panov muzikantov, no a v neposlednom rade fantasticka akustika v Muffathalle.
Ak mozem "vypichnut" konkretny moment, bolo by to zrejme solo Teda Leonarda v skladbe Into The Blue. Spevacky prejav Daniela Gildenlöwa milujem, no Ted ma v tejto skladbe nazivo totalne dostal.

Mayak - Hooya [4.2.2015 09:55]
Len pre doplnenie - Ted sa stal piatym koncertnym clenom kvoli Danielovej vtedajsej chorobe. Inak by asi nemal narok, kedze Daniel dostal konence maly priestor aj na albume.

mmikk mmikk | Naživo dokonalé | 4.2.2015 12:14

Když jsem je viděl poprvé při Whirlwind tour, tak sem si jen mlaskal, že toto je pro mě definice progu a jako třešnička na dortu přídavek Return of the giant Hogweed s hostujícím Steve Hackettem mě odeslal do progového nebe.
Na turné ke Kaleidoscopu to byl opět skvělý zážitek. Nejde zde o posouvání hranic žánru, ale vyčerpávání dané škatulky na maximum, které právě naživo skvěle funguje.
Jen si dovolím nesouhlasit, že bych zaznamenal nějaký chlad. Když vám Neal Morse před Shine sdělí, co skladbu inspirovalo, ukápne slzička i nejednomu statnému frikulínovi. A když se pak v průběhu medley z Whirlwind v jedné z velice emotivních pasáží rozbrečí i sám Neal, nelze než upřímnost a emoce, které v té hudbě jsou, interpretům věřit.

Mayak Mayak | 4.2.2015 10:38

Videl som ich len raz, v máji 2010 v poľskej Poznani, ešte na "Whirlwind Tour", ale bol to jeden z 5 najlepších koncertov, ktoré som videl vôbec ...

rolo rolo | 4.2.2015 10:26

kde si ich videl?

Mayak Mayak | Hooya | 4.2.2015 09:55

... áno, v podstate výstižná recenzia, už len dodať, že na živo s nimi vystupuje stále pravidelnejšie, ako piaty, koncertný člen namiesto Daniela Gildenlöwa - Ted Leonard ( Enchant, Spock's Beard, Thought Chamber)