VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

LOST HIGHWAY - V labyrintu lidské mysli 2/2 - zpět na článek

KrebsKandidat KrebsKandidat | 10.12.2022 22:08

Ono, z Freda sa aj dymí... Ale možno sa len skutočne rozohnil pre svoj únik pred policajtami ;-)

J.Rose | 10.12.2022 20:25

Zajímavá úvaha, opravdu zajímavá. Ten Lynch je ďábel!

KrebsKandidat KrebsKandidat | 10.12.2022 20:21

Nuž ten koniec. Neviem, či nejde skôr o "zážitok" na elektrickom kresle než o prebudenie mysle. Aj keď sa v Californii týmto spôsobom popravy nevykonávali.

-k- | 21.11.2022 21:31

Opět skvělá práce! Kdysi jsme na tomhle filmu byli a bavili se tím, jak intelektuálové hned před kinem řešili významy a jinotaje :-) My si to tehdy jenom užívali...:-) ale nikdy nepochopili :)

Kozel Azazel Bobky Sazel | 21.11.2022 19:06

Zajímavý film, který svého času mj. pomohl proslavit tehdy ještě ne tak známé Rammstein, které si Lynch půjčil do soundtracku. Typický rukopis režiséra, právem patří ke klasice.

Sinlover | 20.11.2022 20:43

tak když jsem na tom byl v kině, tj. rok 1997, tak tam byla spousta normálních lidí. Nejdřív vtipkovali, ale pak jim postupně tuhly úsměvy.. hezký zážitek. Jinak návštěvnost v ČR byla cca 60 000. Mullholand Drive jen 47 000

ozzy ozzy | 20.11.2022 19:28

"...Lost Highway, stejně jako celá řada dalších filmů od Davida Lynche, není žádným komerčním hitem, který by bořil žebříčky návštěvnosti..."

Tu si si, myslím, aj sám potvrdil malú pripomienku k prvej časti článku.

Sinlover | 20.11.2022 12:53

To já bych se i rozepsal, ale obávám se, že bychom to tu debatou o Lynchovi trochu zahltili. Protože jak říkáš: Lynch má spoustu interpretací - doplnil bych, že přesně tolik, kolikrát člověk ty filmy vidí :-)

J.Rose | 20.11.2022 12:40

Sinlover: To je přesně ono! Různé interpretace. Nikdy bych si nedovolil tvrdit, že můj uvedený výklad je jediný a 100% přesný. Máš na to zajímavý pohled. Klidně bych si ho přečetl rozvedený do více odstavců. O filmech Davida Lynche se nejlépe debatuje v hospodě u pivka. To pak ty nejrůznější teorie neberou konce :)

patras: Díky za doporučení. Neznám, zkusím a eventuálně něco napíšu.

Sinlover | 20.11.2022 12:15

Já tam třeba ty sny a představy zase tak necítím - pro mě je Lost Highway o dvou časových rovinách: jedna je život Reneé s Fredem a druhá její minulost pornoherečky a luxusní společnice, což se žárlivému Fredovi nelíbí, ještě když navíc zklame v posteli. A ty dva životy Reneé se prostě protnou do jedné reality (jako třeba život Krista a život v komunistické Moskvě u Bulgakova) vrcholící vraždou Dicka Laurenta (Dina De Laurentiise, který produkoval Lynchovu Dunu tak, že se pod ní Lynch odmítl podepsat?). Což opírám o to, že i v jiných filmech a Twin Peaks Lynch pracoval s "magickými" předměty. A magie ke snům taky patří. Ale možná není správný žádný výklad a máme si prostě každý udělat vlastní, což v kontextu Lynchovy tvorby považuju za nejpravděpodobnější. Jen tak dál s recenzemi na takto kvalitní tvorbu.

patras patras | 20.11.2022 10:56

Vim ze to uplne nepatri k LH, ale docela by me zajimal tvuj pohled na Under the Silver Lake, ktery si z Lynche bere hodne a ptidava trochu novodobych urban legends a konspiračních teorii navrch.

J.Rose | Lynch | 20.11.2022 08:58

Díky za tuhle reakci. Článek o LH vznikl trochu z hecu. Říkal jsem si, že prostě hodím teorii na "papír" a hotovo. Bylo to ale hrozný. Teprve když o tom člověk píše tak zjistí, jak moc je Lynch rafinovaný a těžce čitelný :)

Jednu chvilku jsem si třeba pořád dokola pouštěl Freda jak kráčí do ložnice za Renée a napadlo mě, že ty rudé závěsy až nápadně připomínají Black Lodge z Twin Peaks. Musel jsem si dát pauzu.

Jednou v budoucnu třeba prubnu i MD, který také pracuje se sny i když zase trochu jinak. Myslím, že hlavní hrdinka usne hned na začátku (kamera zabořená do polštáře) a valná většina děje je sen. Pak se probudí a divák vidí, že hollywoodský sen se rozplynul. Skvělé, víceúrovňové dílo.

Na Inland Empire bych si ale netroufl. Dával jsem ten film snad na 4x a opakovaná projekce od té doby neproběhla. Hrozný duševní masakr :)

Sinlover | 20.11.2022 07:29

Tento "přísně racionální, až psychologický výklad" je také možný :-) LH patří mezi mé nejoblíbenější filmy a také jsem jej viděl opravdu hodněkrát. Skvělá recenze a skvěly rozbor, ale pokud přijmeme vseobecně platnou teorii, že sovy nejsou tím, čím se zdají být, a pokud se podíváme na Lynchovu práci se scénářem a ohýbání reality pomocí "magických" předmětů nebo osob a míst (viz Mulholland Drive nebo Modrý samet) spojujících různé časové roviny a alternativní realitu, případně historii (nejvíce patrné v Inland Empire), dostaneme výklad jiný. A to je na Lynchových filmech prostě nádherné :-) Bude i Mulholland Drive? Chci vědět, si autor recenze myslí o té modré kostce :-) Výborná recenze, díky