VLOŽIT DISKUSNÍ PŘÍSPĚVEK

MATRIX - Podmanivá sci-fi pohádka a milník moderní kinematografie 2/2 - zpět na článek

KrebsKandidat KrebsKandidat | 22.9.2023 11:40

Článok fajn, prvý diel super, dvojka žiadna sláva, trojka ušla a za mňa je štvorka druhý najlepší diel. Neo s kačičkou :D

griwo griwo | 20.9.2023 18:44

vďaka za článok...parádne čítanie, ako stále..

J.Rose | 19.9.2023 16:53

Otus: Hlavně, že sem chodíš :)
Mockrát děkuji.

Otus Otus | 19.9.2023 13:43

Ohromnej dík za tyhle články! Na Metalopolis chodím už jen kvůli nim (a občas si přečtu i nějakou recenzi jako bonus). Doufám, že to vyjde i knižně, jako nějaké souborné vydání! ;)

J.Rose | 19.9.2023 12:55

Díky za pěkné reakce a odlišné pohledy na celou trilogii. Matrix jsem dlouho odkládal, protože mám pocit, že spadá do kategorie filmů, o kterých už bylo napsáno vše a ještě na tisíc různých způsobů. Nakonec jsem ale rád, že si ho mohu odškrtnout.

Příště to bude něco méně komerčního. Podstatně méně komerčního, abych byl přesný.

Kozel Azazel Bobky Sazel | 19.9.2023 10:31

Film (filmy), které přesně vystihovaly ducha své doby. Všechny ty diskuse o tom, jak se stírá hranice mezi naším světem a světem v počítači, a kam to asi tak povede. Od "Já bych ty počítače a internety zakázala!" až po různé futuristické vize transhumanistů. Bylo to dost podobné, jako současné diskuse o umělé inteligenci. Taky nikdo nevěděl, kudy půjde další vývoj, ale každý na to měl názor. A do téhle atmosféry přišel Matrix, který přihodil pár, tenkrát taky módních, "metafyzických" až "spirituálních" narážek, celé to protřepal a zamíchal, a vznikl fenomén. Nelze samozřejmě opomenout herectví výborného Keanu Reevese v hlavní roli.

deemao | Matrix | 17.9.2023 13:15

Tak aspon vim, ze jsme stejne stari. :) Matrix byl ve sve dobe kult, dost dlouho se snad nemluvilo o nicem jinem. Pro moji generaci slonopravdu o zasah do cerneho. Pronikani pocitacu do bezneho zivota vsech bylo v te dobe v plnem proudu a tento snimek na to skvele reagoval. Opravdu film, jakych neni mnoho, s presahem do vsech stran. Dvojku a trojku povazuji za nastavovanou a nudnou kasi, Resurrection jsem nevidel. Opet skvela prace autora, strasne rad si tyto clanky ctu. Diky.

wuxia | 17.9.2023 10:22

Zasvěcené, vyčerpávající shrnutí, jako vždy. Autor prostě zná, ví, umí. Shodou okolností jsem si ho nedávno zopakoval a znovu si uvědomil, že pro mě je Matrix uspokojivý pouze a výhradně jako trilogie. Je mi celkem jedno, jestli Wachowští měli celý příběh naplánovaný od začátku, nebo jestli Rel a Rev dodělali až na základě úspěchu jedničky, nicméně způsob, jakým premisu z prvního filmu rozvíjejí, stavějí na hlavu a svým způsobem popírají (hlavně funkci vyvoleného), se mi moc líbí. A přiznám se, že "jedničku" beru už dnes hlavně jako předkrm před hlavním chodem Reloaded a Revolutions.
Co se Resurrections týče, beru to jako podařený vtip, facka studiovému systému, ale samozřejmě i části diváctva. Mně osobně se líbí, nedávo jsem si ho taky znovu pouštěl, ale je to spíš dovětek. Poznámka pod čarou.