Úterý
16.1.2018
Denní verze
 id
 heslo
MASTER´S HAMMER
Osmé řadové album domácích černokněžníků vyjde už 10. února ... cely text

Dolores O'Riordan
Zpěvačka CRANBERRIES opustila tento svět ve věku pouhých 46 ... cely text

BEHEMOTH
Zpěvák kapely Adam "Nergal" Darski byl polskými úřady oficiá ... cely text

NIGHTWISH
Jak už se dalo z anoncí na koncerty v letošním roce ... cely text

AXEL RUDI PELL
vydá 23. března u SPV/Steamhammer své již sedmnácté album "K ... cely text

FIREWIND
zveřejnili nové video ke skladbě "We Defy" z posledního alba ... cely text

THE CROWN
Blasfémické komando vydá 16. března u Metal Blade Records no ... cely text

DECAPITATED
jsou po dlouhých třech měsících konečně volní. Obvinění z ún ... cely text

SKRAMASAX
Znovuzrozenou někdejší olomouckou heavymetalovou partičku po ... cely text

LEAVES' EYES
vydávají dnes nové album "Sign Of The Dragonhead" (AFM Recor ... cely text

MOTÖRHEAD
R.I.P. Kytarista Eddie "Fast" Clarke, jenž je podepsán pod n ... cely text

HENTAI CORPORATION
Klávesák Fanda Koucký opustil kapelu, viz jeho prohlášení ... cely text

JUDAS PRIEST
Ozvěna mocného singlu "Lightning Strike" ... cely text

Vinyla

Sedmý ročník hudebních cen Vinyla zná své nominace
13. 12. 2017: Z hlasování poroty hudebních publicistů vzešly čtyři alba, tři objevy a stejný počet počinů. Nominace v jednotlivých kategoriích jsou rozkročeny od posthardcoeru k temnému ambientu nebo klubovému písničkářství. Nominace ale také reflektují výjimečný charitativní projekt nebo reedici důležité nahrávky české hudební historie.
NOMINACE 2017

DESKA ROKU
Kalle – Saffron Hills
Pacino – Půl litru země
Enchanted Lands – Feed Goals
Wild Tides – Sbohem a šáteček

OBJEV ROKU
Lavra
Enchanted Lands
Sýček

POČIN ROKU
Aktivity Genot centre
Superhrdinky
Reedice alba Máma Bubo – Planeta Haj

Rovnost hlasů v kategorii Deska roku poslala do nominací čtyři nahrávky. Soft-rockoví Kalle, kteří se již v nominacích Vinyly v minulosti objevili, zaujali letos kritiku svým druhým albem Saffron Hills. Poměrně etablovaní na domácí scéně jsou i Wild Tides – jejich letošní deska Sbohem a šáteček skládá poklonu domácím písňovým autorům. Méně známými jsou pak v nominacích posthardcoreoví Pacino (album Půl litru země) a ambientní Enchanted Lands (album Feed Goals).
Enchanted Lands, projekt pražské producentky Barbory Polcerové, zaujal porotu natolik, že se zároveň objevuje i v kategorii Objev roku.  Trojici „objevů“ pak doplňují noise-ambientí Lavra a kvarteto Sýček pohybující se od psychedelického roku až k indie a dreampopu.
Do kategorie Počin roku byly nominovány aktivity pražského kazetového labelu Genot centre, reedice alba Planeta haj skupiny Máma bubo a charitativní vinylová kompilace Superhrdinky.

Vizitky všech nominovaných jsou níže.
O vítězích Vinyly 2017 rozhodne 25členná porota hlasováním ve druhém kole. Ceny se budou předávat 21. února 2018 na slavnostním večeru v Lucerna Music Baru. Již avizované Midi Lidi doplní v lineupu dvojice koncertů některých z letošních nominovaných. Na místě se tradičně pokřtí výroční vinyl s nominovanými projekty. Vizuál vinylu vytvoří Matyáš Chochola, loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Profily nominovaných
DESKA ROKU
Kalle – Saffron Hills (vlastním nákladem / Day After)
Před třemi lety neproměnili s debutem Live from the room dvě nominace na Vinylu, teď si táborské duo Kalle může vše vynahradit s druhým studiovým albem Saffron Hills. Veronika Buriánková a David Zeman v mezičase stihli natočit desku své dřívější skupiny Veena a koncertovat s Five Second to Leave. Jejich emocemi nabitý minimalistický lo-fi rock na albu Saffron Hills vypráví příběhy z idylického světa obývaného liščími a kočičími bytostmi, osobitou poetiku Kalle podtrhuje domácí nahrávání desky na dřevní analogové přístroje. Písně ze Saffron Hills zní v každém ohledu jako kdyby přicházely z jiného vesmíru.
Pacino – Půl litru země (Stoned to Death)
Původně orlovské, dnes už částečně pražské trio Pacino vyznává syrové kytarové riffy a posthardcoreový řev, pod špinavým povrchem se ale skrývají silné emoce a bušící srdce. Po split deskách se Sky to Speak a Rutka Laskier se letos Pacino konečně dostali i k regulérní dlouhohrající desce, která nicméně trvá jen dvacet šest minut. Sevřená kolekce Půl litru země se nestydí za chytlavé melodie, kapela je ale pořád oběma nohama v hardcoreových klubech. Texty, které si často vystačí s poetickou zkratkou, hledají naději v zoufalství a odvahu ve strachu. O vydání desky Půl litru země se postaral agilní label Stoned To Death.
Enchanted Lands – Feed Goals (Genot Centre)
Za projektem Enchanted Lands se skrývá mladá pražská producentka Barbora Polcerová, která se na svém debutu Feed Goals pohybuje na hranicích ambientu, sound designu a new age. V její delikátní hudbě mají prostor i nalezené zvuky nahrané mobilním telefonem či šepot, něžné poryvy větrných harf se ale můžou rychle zlomit v tranceové blouznění. Album připravené značkou Genot Centre si vzápětí po vydání vysloužilo ohlasy ze zahraničního tisku. „Je to úžasný debut plný neustávajících slastí pro zvědavé posluchače a hladové ušní bubínky, jež evokuje neurčité nálady i slizskou nostalgii,“ napsal o desce britský portál The Quietus. Enchanted Lands se uchází o cenu Vinyla v kategoriích Deska roku a Objev roku.
Wild Tides – Sbohem a šáteček (Bigg Boss)
Sotva se „Boy Wonder“ Jakub Kaifosz přerodil v Lazer Vikinga, vrátil se ke své domovské kapele Wild Tides. Letenské trio na své druhé dlouhohrající desce překvapilo českými texty a s těmi přichází i žánrový posun pryč od spratkovského sufr-punk. Na albu Sbohem a šáteček skládají poctu svým oblíbeným autorům českého písňového popu jako jsou Zdeněk Rytíř nebo Pavel Vrba, ale klaní se třeba také tradici domácího country. V jejich chytlavých popěvcích má ale místo i šedesátkový beat. Album Sbohem a šáteček produkoval Martin Přikryl (The Prostitutes) a vydal label Bigg Boss rappera Vladimira 518.

OBJEV ROKU
Lavra
Dvojčlenný pražský projekt Lavra vyznává ve své internetové prezentaci rozostřenost a černobílé tónování, jejich hudba na debutové mixtape EVE je podobně tajemná a neprostupná. Noise, drony a temný ambient se na ní potkávají s ženským vokálem, který ale jen podtrhuje nejistotu a surreálnou atmosféru skladeb. Lavra je dítětem Barbory Zelníčkové (Ticho de Beige, Miss Rosolem) a Tomáše Vondry, jenž je mimo jiné členem skupiny Orient (držitelů Vinyly za objev roku). Zrodil se na jaře 2016 a tvorbu pochmurných, nervních skladeb prý vede čistá intuice.
Sýček
Z okruhu kolem českobudějovického kolektivu Noise Assault Agency Budweiss vzešlo kvarteto Sýček. Jejich minimalistické kytarové mantry čerpají z dlouhé tradice psychedelického rocku od sedmdesátých let do současnosti, nakukují ale i do krajin indie či dreampopu. Po loňském kazetovém EPčku vydali v roce 2017 debutové album, na němž cyklické kytarové riffy doplňují i strohé české texty. Svoji misi ale Sýček berou také jako připomínku ohroženého druhu ptactva, který jim propůjčil své jméno.

POČIN ROKU
Superhrdinky
Charitativní album Superhrdinky sestavené z nahrávek českých a slovenských písničkářek vyšlo na podporu neziskové organizace Jako doma Homelike o.p.s., která se věnuje pomoci žen bez domova. Iniciátorem alba „žen pro ženy“ je šéfredaktor hudebního časopisu Full Moon Michal Pařízek a své nahrávky poskytly například Katarzia, Lenka Dusilová, Mucha, Zagami Jericho nebo Palma ze skupiny Leto. Obal výsledného dvojvinylu, jehož kompletní výtěžek z prodeje poputuje na dobročinné účely, obstarala výtvarnice Toybox.
Reedice Máma Bubo
Album Planeta Haj od skupiny Máma Bubo je polozapomenutým artefaktem české alternativní scény z poloviny osmdesátých let. Letos se díky kolektivu Endless Illusion konečně po dvaatřiceti letech dočkalo plnohodnotné reedice včetně remasteringu, nového designu i doprovodných esejů. Nahrávka poprvé vychází i na vinylu. Tísnivá deska pracuje s ohlasy dubu či nové vlny a zachycuje beznaděj života v normalizačním Československu, téma krize komunikace ale promlouvá i k současným generacím posluchačů, k jejichž uším pečlivá reedice desky míří.
Aktivity Genot Centre
Pražský kazetový label Genot Centre se za dva roky své existence vyprofiloval ve výrazného hráče na domácí alternativní scéně. Ondřej Lasák a Wim Dehaen se starají se hlavně o experimentální hudbu a daří se jim na tomto poli objevovat výrazné domácí talenty (Enchanted Lands, Izanasz, Lišaj). Jsou také hlavními inciátory série tzv. spacích koncertů (Silent_Night) a podílí se na projektu Českého muzea hudby mapujícího nejstarší historii domácí elektroakustické hudby. Aktivity Genot Centre dávno přesáhly hranice České republiky, o čemž svědčí četné ohlasy na jejich nahrávky z mezinárodní experimentální scény. 

O Vinyle
Cenu inicioval a produkčně zajišťuje spolek Vinyla, zastoupený Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V I. ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).  Ve II. ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku). V III. ročníku si ocenění odnesly Vložte kočku za nahrávku SEAT (Deska roku), Nylon Jail (Objev roku) a Piana na ulici (Počin roku). Vítězové IV. ročníku jsou DVA s albem Nipomo (Deska roku), Schwarzprior (Objev roku) a Studio Needles se svou hudbou k audioknize Solaris (Počin roku). Vítězové aktuálně předposledního ročníku jsou Dizzock s albem Elegy of Unsung Heroes (Deska roku), Aid Kid (Objev roku) a kompilace Jdi a dívej se (Počin roku). Posledními vítězi laureáty Vinyly jsou Dné s nahrávkou These Semi Feelings, They Are Everywhere (Deska roku), Orient (Objev roku) a brněnský festival Itch My hahaha (Počin roku).
Partneři
Hlavními partnery hudebních cen Vinyla jsou e-shop s hudebními nástroji kytary.cz a společnost GZ Digital Media. Mediálními partnery jsou časopisy Respekt, His Voice, Full Moon, The Aardvark, aktualne.cz, AlterEcho a dále rádia Radio Wave a Radio 1. Partnerem slavnostního vyhlášení je pak Lucerna Music Bar.
Projekt hudebních cen Vinyla podporuje Ministerstvo kultury ČR.
Bližší informace o hudební ceně Vinyla včetně podrobného způsobu hlasování apod. naleznete na www.vinyla.cz. Další informace pro novináře poskytnou koordinátoři hudební ceny Vinyla:
Tomáš Grombíř, tomas@vinyla.cz, tel. 605 294 728
Pavel Uretšlégr, pavel@vinyla.cz, tel. 725 424 423RIP [18.12.2017]

Posledních 5 novinek souvisejících s Vinyla

VINYLA 2016 [13.2.2017]
Vítězové VI. ročníku hude ...

Vinyla [19.1.2017]
Vyhlášení vítězů VI. ...

Vinyla zná své nominace [6.12.2016]
Šestý ročník hudebních ce ...

VINYLA 2016 [12.9.2016]
"Hudební ceny Vinyla opět před ...

VINYLA 2016 [3.2.2016]
"Vítězové V. ročníku ...


Rychlá navigace:
MASTER´S HAMMER - Formulæ
patras [16.1.2018 09:20]

MACHINE HEAD - Unto The Locust
Dalas [16.1.2018 08:43]

CYNIC - Kindly Bent To Free Us
patras [15.1.2018 19:19]

DECAPITATED - Carnival Is Forever
Kozel Azazel Bobky Sazel [15.1.2018 18:08]

METAL VALHALLA 2017 - Výhoda domáceho prostredia
Carloss [15.1.2018 18:02]

Stručný průvodce výtečnou hudbou roku 2017
vike [15.1.2018 16:06]

JUDAS PRIEST - Redeemer Of Souls
pidziyoto [15.1.2018 14:14]

COLDCELL - Those
sokelsson [15.1.2018 08:26]

BRUTE - Henchmen
stefanos [14.1.2018 23:20]

GLORYHAMMER - Angus McFife na hrad!
Louis [13.1.2018 00:34]

AMENRA - Mass VI
cadaver [15.1.2018 19:13]

DEAD CONGREGATION - Promulgation Of The Fall
gotta [15.1.2018 12:30]

BELL WITCH - Mirror Reaper
ozzy [14.1.2018 19:22]

AKERCOCKE - Renaissance In Extremis
tomimmortal [14.1.2018 17:51]

BRUTE - Henchmen
elrond [14.1.2018 13:27]Copyright © 2003 - 2012 Metalopolis.Net, všechna práva vyhrazena.
Doslovné ani částečné přebírání tohoto materiálu není povoleno bez předchozího svolení.

ISSN 1214-6218

Locations of visitors to this page