OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Label: Mascot Records
Vydáno: Pátek, 1. listopadu 2024
Délka: 40:56
Nic nového pod sluncem, ale i přesto nádherný den. ... ČÍST CELOU RECENZI
Musím bohužel k nadšené recenzi přidat svůj poněkud střízlivější pohled. Přestože mám VOLA a jejich specifický styl hodně rád, album "Friend Of A Phantom" pro mě znamená lehké zklamání. Výborný start singlovkou "Cannibal" okořeněný hlasem Anderse Fridéna z IN FLAMES totiž skupina není schopna udržet. Silné momenty jsou střídány až nepochopitelnou vatou, kterou skupina "dofoukla" album. Že by zde docházely nálady nebo to měl být pokus o vybočení z tradičního VOLA hudebního modelu? Ale proč, když je tak hezky funkční, i když samozřejmě lehce kontroverzní. Posluchač se totiž musí přenést přes vokál Asger Myginda, který klouže od popové povrchnosti až k exhibicím Solbergovského stylu. Ale to mi v jeho případě vůbec nevadí, protože mu to žeru i s navijákem a pak jsou tu nádherné hudební struktury v podkladu, které dávají skladbám osobité kouzlo.
Jenže se současně zdá, že se skupina uzavřela ve svých hranicích a především elektronikou ovládané momenty a rytmika se točí v jednom modelu (viz singl "I Don't Know How We Got Here"), který se tak trochu začínal oposlouchávat už na předchozí desce "Witness". Silné momenty přichází když VOLA přitlačí na pilu a například v proměnlivé "Bleed Out" dojde i na silovější kytarové pojetí, které hezky kontrastuje s ladnou melodikou. V těchto chvílích se dostavuje ono kouzlo, které v sobě nesla deska "Applause Of A Distant Crowd". To nabízí další již vlastně starší singlová hitovka "Paper Wolf", která představuje to nejlepší co jak po melodické, tak po aranžérské a instrumentální stránce dokázala skupina pro album připravit. Dojde tu totiž i na specifické "sólo" a dusivě temnější zvukový podtón umí dostatečně zamrazit onen medový povrch hladkého vokálu, jenž se roztříští pod silou důrazné zvukové stěny. Škoda, že tahle víc jak rok stará skladba již čerstvostí příliš nevoní a další podobně výrazné momenty v podobě třeba hitové "Break My Lying Tongue", kterou jsme navíc již také znali ze singlu, nejsou doplněny stejně silným ostatním materiálem. Ten bohužel tak nějak plyne v až příliš přirozené lehkosti. Takže velká část alba prošumí jako nedůrazný vánek.
Album je tak plné i jakýchsi meziher, při kterých posluchač pouze čeká, kdy zase přijde něco silného. Typickým příkladem je "Tray", kde se v až ubíjejícím stereotypním rytmu točí jednoduché melodické linky a marné čekání na nějaké vyvrcholení je o to bolestnější, že se jedná o závěrečnou skladbu. Takže když po dohrání vyprchá poslední zvukové chvění, dostaví se rozpačité ticho. Chtělo by se mi tvrdit, že VOLA nahráli další silnou desku, ale ony rozpaky po každém poslechu upozorňují na fakt, že si tohle album prostě nedokážu jako celek pořádně užít. Deska si rozhodně nezaslouží špatné hodnocení, protože těch několik výrazných skladeb stále nabízí onu sílu, kterou VOLA v minulosti měli. Ale zřejmě se raději budu vracet k "Applause Of A Distant Crowd", kde bylo vše namixováno v dokonale pestré paletě a bez slabých míst.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.