THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rychlost versus zarputilost. Neurvalost versus těžká váha. Otrokovice versus Brno. Split nahrávky jsou vděčným sběratelským artiklem a stejně tak výhodně rozloženým prostorem pro interprety, kteří nemají momentálně chuť vydávat EP nahrávky sólo. Základním předpokladem úspěchu takového počínání je přítomnost alespoň jedné silné kapely, ale pokud si to na ploše nosiče rozdají 2 rovnocenní "soupeři", není důvod si moc stěžovat.
Zvukově (anebo spíše hlukově?) velice slušně naládovaný vinyl potěší samozřejmě hlavně fajnšmekry těžkotonážního metalu. A je vcelku jedno, jestli preferují nákládačku ve vyšší rychlosti anebo si rochní v pomalých rytmech, dávkovaných s patřičně hutnou kytarovou polevou. Obojího je k dostání měrou vrchovatou. Ačkoliv uznávám, že to je vzhledem k omezenému prostoru split nahrávky pojmem notně relativním.
Vysokooktánový crust, do nějž se vydatně přilévají hustá kytarová aditiva v našich končinách na světové úrovni předváděli už před pár lety pražští GUIDED CRADLE a dá se říct, že v jejich hlubokých stopách kráčejí i TOMORROW'S HELL. Kapela z moravských Otrokovic sice neprojevuje až takové epické choutky, jinými slovy to tentokráte nebude o heroických kytarových vyhrávkách a kudrlinkách, ale veškerou svojí sílu soustředí do jednoho bodu. Tím je takřka až na krev odehraný žánrový nadstandard, který i navzdory absenci jakékoliv originality lze označit za vyšší. Čtveřice skladeb odsýpá nenuceným způsobem a přesně v momentě, kdy by se měl z důvodu menší proměnlivosti dostavit kolovrátkový efekt, nastupují velmi jemné náznaky melodiky, které však ve výsledku jen stvrzují celkový devastační dojem.
Dva roky starý bezejmenný debut TUMMÖ jsem na tomto místě, myslím, vychválil více než dostatečně. Tato poněkud kratší připomínka zahnilé existence brněnského tělesa nepřináší nijaký výraznější posun v jejich výrazivu, ale spíše jen kontroluje kvalitu kotevního upevnění v divokém sludgemetalovém přístavišti. Plnoštíhlý kytarový zvuk vás sice nesemele jako právě dorazivší tajfun, ale stavět se tomuto obéznímu rarachovi do cesty taktéž příliš nedoporučuji. Kráčí si sice tou svojí neomalenou chůzí, kdy se přehazuje ze strany na stranu, čekat však od něj časté přestávky jako důsledek dýchavičnosti by bylo pošetilým bláznovstvím. To koneckonců, když ve druhé části této skladbové trilogie lehce přidá do kroku, asi pochopí úplně každý. Zuřivost a celkově velmi agresivní přístup zůstávají takříkajíc na svém. To však zatím určitě neznamená stagnaci, ale naopak jemné korekce vlastního výrazu, který v případě této kapely lze popsat jako vyspělý.
TOMORROW'S HELL a TUMMÖ, to je energie a nasazení, dávkované ve dvou odlišných formách v zásadě totožného pohledu na věc. Je to jako když si to dva slušně stavění sumo zápasníci rozdají nejprve v ringu, aby pak společně zašli na jedno.
Čelní srážka TGV s nákladním vlakem.
Vydáno: 2013
Vydavatel: Dead Heroes Records / Phobia Records / Rarach Katu
Parádne splitko dvoch skvelých spolkov, ktoré som videl párkrát aj naživo. Obe bandy zverejnili skvelé materiály, no v tomto prípade ma viac melie brnenská strana-- Tomorrow´s Hell 8,5 Tummo 10
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.