OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po poněkud serióznější a v rychlém tempu upalující desce „Sea Savage“ z roku 2020 letos tito severoirští thrasheři ukazují o něco méně vážnou tvář. Novinka „BATS“ je sice dalším střípkem z jejich již pestré tvůrčí mozaiky, navíc střípkem nepříliš odlišným od základního konceptu výsledného obrazce, GAMA BOMB se ovšem tentokrát snaží svojí v zásadě ortodoxní tvorbu nabourávat různými netradičními vsuvkami.
Když se zhruba v polovině úvodní skladby „Egyptron“ (nepočítaje intro „Prologue: Under The Pyramids“) ozve zvuk saxofonu a skladba se tak z typického thrash/speedového kvapíku přepne do hopsavého rytmu, je jasné, že tady si kromě metalové zaťatosti užijeme i nějaké ty srandičky. Těch zas nakonec není tolik, aby tuto ve většině parametrů typickou metalovou nahrávku vychýlily někam do sfér bláznivých hudebních frků.
GAMA BOMB se však ve výsledku nepouštějí do žádných nečekaných dobrodružství. Jejich snahou je především trochu osvěžit v zásadě ortodoxní metalové soukolí, k čemuž mají posloužit právě ony zmiňované srandičky. Mezi ty lze jednoznačně zařadit i výpůjčku od skladatele Edvarda Griega hned v následující „Living Dead In Beverly Hills“. Notoricky známý motiv z jeho kompozice „Ve sluji krále hor“ poslouží jako překvapivá náhrada za obligátní kytarové sólo.
Ve své podstatě však skupina takříkajíc zůstává na svém. Ač se může zdát, že už se ve své tvorbě tak trochu zacyklila, nepřestává ji zdobit řemeslná zručnost a nefalšovaný zápal pro věc. Jejich výrazným způsobem thrash metalem načichlá muzika v sobě organickým způsobem kombinuje i „jemnější“ formy, mezi které patří heavy metalová melodika a speedové nájezdy, spočívající mimo jiné i v občasných falzetových nápěvech.
K tomu všemu se stále nechybí dobře šlapající skladby a povedené melodické linky. Základ většiny (ne-li vlastně úplně všech) skladeb je vlastně totožný. Ostrý thrashující nájezd, pařičně našlápnuté tempo a řízné sloky jako za „starých dobrých“ thrashových časů. Sem tam nějaké zvolnění v refrénu („Dreamstealer“), příjemné sólíčko a hlavně, hlavně nepolevovat v nastoleném tempu. Ačkoliv staré dobré časy asi není tím nejpřesnějším popisem toho, co se na „BATS“ děje. GAMA BOMB totiž zároveň, svým vlastním svérázným, způsobem velmi dobře zapadají do současného proudu thrashových kapel, vzývajících minulost tohoto metalového žánru.
I na své nové desce zůstávají tomuto pojetí věrní a zároveň ani nikam moc neuhýbají ze směru nastoleného svými předchůdci. Přestože registrujeme sympatickou snahu o nějaké to osvěžení a odlehčení, v zásadě se jedná o nefalšovanou metalovou nahrávku, která klidně mohla vyjít před lety a stejně tak neudělá ostudu ani letos. Doba se možná změnila, některé kapely však ne. Jednou z nich jsou i GAMA BOMB.
Zábavná směska thrash/heavy/speed metalu.
7 / 10
Joe McGuigan
- basa, vokály
Philly Byrne
- vokály
Domo Dixon
- kytara
John Roche
- kytara
1. Prologue: Under The Pyramids
2. Egyptron
3. Living Dead In Beverly Hills
4. Rusted Gold
5. Materialize
6. Mask of Anarchy
7. Don't Get Your Hair Cut
8. Dreamstealer
9. Speed Funeral
10. Secular Saw
11. Bats In Your Hair
BATS (2023)
Sea Savage (2020)
Speed Between the Lines (2018)
Untouchable Glory (2015)
The Terror Tapes (2013)
Tales from the Grave in Space (2009)
Citizen Brain (2008)
Survival of the Fastest (2005)
Datum vydání: Pátek, 10. listopadu 2023
Vydavatel: Prosthetic Records
Stopáž: 34:32
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.