OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Večírek na kopci s anglickým hardcorepunkovým granátem zvaným STIFF MEDS. Vykopávají pořádající TERMINÁTOR X. Tři lidi, čtyři nástroje, koncert o délce dvanácti minut, ale každá stojí za to. Začátek otevírá skladba „Pohyblivý Terč“, jednička ze splitu s LILI ELBE. Úvodní bažinatý riff se překlápí do kytarového chaosu, přidává se theremin a píšťala, aby vás poctivá punková riffová hoblovačka mohla vcucnout do koncertu, při kterém si nemůžete být ničím jisti. To už Anička čelem trká do přední řady a začíná řádit před pódiem. Tedy jestli přijmeme tu hru, že tomu výklenku, kde se na Sedmičce hraje, budeme říkat pódium.
Prostor mezi skladbami vyplňuje pískání thereminu, ale pauzy nejsou nijak dlouhé. Tohle je srážka hrubého přímočarého punku a powerviolence. Tady není čas ztrácet čas. Navíc souhra bicí-kytara na jedničku. Všechno zařezává. Aničky vřískot a Oskarovo hrdelní bublání se skvěle doplňuje. Na konci obligátní přehazovačka kytary a je konec. Proč to tak rychle uteklo?
Po dalším lokálním supportu přichází londýnští STIFF MEDS. Anglická hardcorová pila se s tím nemaže. Už zvukovka byla hodně hlasitá, ale koncert tomu masivnímu zvuku dodává ještě poctivou porci energie. Oproti akci, na níž jsem je viděl naposledy, postrádají jednoho kytaristu, ale vlastně to vůbec nevadí. Dokáží vyvinout neskutečný tlak. Hudebně nic nového pod sluncem, jen a pouze hardcorepunk, kde je všechno dobře. Skvěle zahrané, namotávací riffy, živě velmi funkční aranže skladeb. Tři Briti a jeden Katalánec znají řemeslo dokonale. Houpavé pasáže ve středních tempech jsou přerušovány nahuštěnými kytarovými ataky i mnohem nekompromisnějšími sekačkami. Co chceš víc, tahle hudba volá po moshi. Venku chumelí a STIFF MEDS probouzí ztuhlou Sedmičku ze zimního spánku.
Bouřlivák Seth Severnsen je navíc ten typ frontmana, který se nechá pohltit svojí hudbou a velmi živelně surfuje na jejích vlnách. Je neustále v pohybu. Vedle toho přebíhání se dvakrát stane, že si ho publikum půjčí a rituálně s ním ohobluje strop klubu. Tady se potkalo všechno. Energie kapely i lidí a parádní plný zvuk. Možná škoda, že zvuk na aktuální desce “Tales from the slab” zdaleka není tak plný a hryzavý, nicméně živý přednes byl hudební diktát, který jsem na Sedmičce už dlouho nezažil.
foto: Ivo Oskar Osvald
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.