OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ještě při minulé desce "The Far Star" jsem si jen tak povzdychl, jak divně Portugalci APOTHEUS deformují styl starších AMORPHIS. Dusavá death poloha a především chvilkové výlety mimo už ale i zde naznačovaly, že by se s tím něco dalo dělat. A potenciál, který byl schován v jisté dávce melodiky a náznacích progrese, se najednou na aktuální desce "Ergo Atlas" projevil s až nečekanou silou. Skupina totiž hodně proměnila svůj výraz, ustoupila od drsné prezentace a především opustila až archaicky znějící hrdelní vokál. Ne vždy to samozřejmě musí být ku prospěchu, v případě APOTHEUS ale bylo soustředění se na vstřícnější zvukové balení a především melodický vokál zásahem do černého.
Jako by se zrodila nová skupina, která v moderní produkční formě ukazuje, jak by mohli dnes znít DEAD SOUL TRIBE, pokud by přežili. A současně jak by mohla znít KATATONIA, pokud by neztratila energii a přidala na progresi. Ve skladbách na "Ergo Atlas" je totiž ono vláčné kouzlo nenápadné temně emotivní progresivity promyšlených aranží DEAD SOUL TRIBE a současně přímočařejší důrazné melodiky KATATONIE. A to hlavní se nakonec událo ohledně vokálu Miguela Andradeho, který svůj melodický projev dokázal posunout o pořádný lán dále. Ladnost a samozřejmost, s jakou přednáší vzletné linky i výrazně melodické refrény, mi občas připomíná i onu pohodovou auru Joela Ekelöfa ze SOEN. Ostatně i k této ikoně progresivního metalu by se Portugalci mohli místy přirovnat. To když se trochu více opřou do strun a podpoří svou na melodiích stavěnou hudbu i silovější metalovou důrazností.
Koncepční album, kterým "Ergo Atlas" jednoznačně je, potřebuje použití větší škály výrazových prostředků, bez čehož by se jakýkoli příběh asi odvyprávět nedal. Sci-fi téma inspirované dílem Issaca Asimova zabývající se umělou inteligencí a ohrožením života pak vyžaduje i zvraty a emoce. A v tomto ohledu dostáváme vše potřebné. Platí v podstatě to, co o své hudbě říká samotná skupiny: "Naše hudba čerpá ze široké škály vlivů, je jako horská dráha, která kombinuje těžké riffy, spletité rytmy a jemné melodie." A tak si s námi skupina hraje v celkem pestrém spektru nálad a výrazů, od přímočařejších kousků jako "Shape and Geometry", kde se zrcadlí trochu divočejší aura KATATONIE, přes uvolněnou jemnost střídanou napětím v "The Unification Project", "March to Redemption" nebo "Alphae's Sons", což evokuje i baladickou emotivnost blízkou Francouzům KLONE, až po hitový potenciál, který v sobě jednoznačně nese skvělá "Cogito". Působivě stavěná melodická linka a důrazný refrén, který jsem dlouho nemohl dostat z hlavy. Hitovka v tom nejlepším smyslu. Ve "Firewall" se zjevuje i trocha progresivní intenzity ve stylu TOOL. V "Ergo Bellum" dojde i na drsné vokály z dřívější éry skupiny, to spolu s charakteristicky línou melodikou dá v závěru skladby vzpomenout na podobnost s AMORPHIS. Ale všechny tyto vlivy APOTHEUS prezentují s autentickou schopností vlastní tváře. Hrají si s motivy, rytmy a melodiemi v laskavé vstřícnosti i burcující nervozitě. Jak je zrovna potřeba.
Vše umocňuje povedená produkce. Jasně čitelný zvuk, výrazné bicí, jiskrná průbojnost kytarového soundu i chvějivá "zvonkohra" akustiky. To pomáhá vyniknout skladatelské šikovnosti i aranžérské dotaženosti skladeb, na kterých APOTHEUS dokázali přesvědčit o svém vzestupu mezi to opravdu lepší na současné progresivní rock/metalové scéně. Až je mi trochu líto, že jsem "Ergo Atlas" pozapomněl zařadit do svého žebříčku nejlepších desek roku 2023 (METAL VALHALLA 2023).
Na své třetí desce APOTHEUS vyrostli a proměnili svou hudbu na velmi chutné prog rock/metalové menu, které sice cituje z jídelníčků slavnějších vzorů, ale jako celek nabízí opravdu bohatou hostinu.
8 / 10
Miguel Andrade
- vokál, kytara
Luís "Gold Monkey"
- kytara
Daniel Rocha
- basová kytara
Albano “von Hammer”
- bicí
1. Shape and Geometry
2. The Unification Project
3. Firewall
4. Cogito
5. Ergo Bellum
6. March to Redemption
7. Alphae's Sons
8. Re:union
9. Re:genesis
Ergo Atlas (2023)
The Far Star (2019)
When Hope and Despair Collide (2013)
A Quest to Remain (EP) (2010)
Datum vydání: Středa, 4. října 2023
Vydavatel: Black Lion Records
Stopáž: 45:27
Byť APOTHEUS nepřináší do progresivních vod nic nového, jejich mix znamých ingrediencí funguje spolehlivě. Z ošklivého káčátka nudné a ubíjející úderky k příjemné prog-metalové labuti. A ač ve vzorech APOTHEUS cítím i trošku jiná jména, než kolega Noisy, jsem s jeho recenzí za jedno.
Veľmi dobrý mix progresivity a melodiky s presahmi cez melancholicky rockovú náladu k miestami až doom/death metalovej ostrosti. Mne sa veľmi páči úvodná skladba Shape and Geometry, dodáva albumu správny štartovací impulz. Hodnotenie ešte môže rásť.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.