OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uplakaný harlekýn Tilo a jeho sličná diva Anna nás znovu zvou na procházku Údolím slz. Musím přiznat, že špacír jejich posledním albem Elodia na mně podnes zanechal hluboké jizvy a vyvolal nemalou náklonost k podivnému zjevení na hudební scéně, které si říká Lacrimosa. Na Fassade jsem se těšil. A na co jsem se letos těšil, to se mi nevyplňovalo...
První kontakt s tímhle kotoučkem byl plný rozpaků – tak především obal vzbuzuje na první pohled...
...dojem kýčovité kresby nadrženého umělce. Jenže jakmile si ho prohlédnete zblízka, změní se jeho atmosféra kurs o 180° směrem k apokalyptickému cynismu. Publikum pravda u vytržení zírá na poloobnažené modelky na molu, jenže z hlavy jim trčí kabely a v pozadí se rýsuje mlžná silueta rozbořeného města. A tak to vlastně vypadalo i s mojí cestou k pochopení hudby. Na první poslech jsem hodnotil spíše ty okatě pohozené špeky v podobě skvostných aranží, brilantních sól a pěkných melodických nápadů. Okamžitě mě sebral metalový kusanec Liebesspiel, který staví nad převažující orchestraci nabroušený kytarový riff, nakopnutou mezihru a plnokrevný refrén s dvojkopákovým podkladem. Je to ale naprostá výjimka, jinak se na Fassade prostírá hudební materiál zcela jiného zrna. A právě tohle zrno mi zachutnalo až časem.
Osou desky je titulní kompozice Fassade rozdělená do tří vět. Jedna na začátku, druhá uprostřed, třetí na konci. Jádro trojskladby tvoří typická neogotická klasika – symfonický orchestr, sbory a naříkavá němčina páně Wolfa. Může se zdát, že je nápady a vzruchy skrbleno, jenže fór je v tom, že tyhle vzruchy a pocity musí posluchač hledat ne tam - za aparaturou – nýbrž ve svém mozku. Lacrimosa je pouhá rozbuška, explodovat by to mělo ve Vás. Ve mně to tedy bouchlo. Sbory druhé věty jsem ochoten nazvat geniálními a rekapitulaci motivů věty třetí jakbysmet. Třeba pozorně vychutnávat a nespěchat.
„Mezivětí“ samozřejmě tvoří další skladby. Podobně jako na Elodii hraje prim melancholická nota, vydobývaná zejména nasazením schopností klasický instrumentů – trubky, hoboje, flétny... Nelze se tu vypisovat a vykecávat o každém partu, jsou chytře rozmístěny a pospojovány předivem basy a kytary jistého Jaye K. Šest strun se ke slovu nedostává zdaleka tolik, jenže veškeré její výstupy jsou plné chytrosti a zcela postrádají sklon k prachpusté exhibici. To stejné platí o již tradičním symfonickém tělese, které kapelu provází. Lacrimosa patří k bandám, které umí monstrózní smyčcové plochy dovedně zakomponovat tak, aby materiál nepůsobil dojmem slepence.Nelibují si v okázalosti, v demonstracích „kolik že to všechno stálo“, podřizují jednotlivosti úchvatné moci celku...
Ba ne, s Lacrimosou bude navždy kříž. Jedni je proklejí za téměř výhradně německé texty (krom skladby Senses zní pouze jadrná germánština), druzí za plačtivou unylost, třetí za čert ví co. Nebudu Tilo Wolffa a Annu Nurmi obhajovat. Nemám důvod. Lacrimosa si mě dokáže absolutně podmanit a necítím potřebu se za ně bít. Já jdu s nimi. A Vy?
S Lacrimosou bude navždy kříž. Jedni je proklejí za téměř výhradně německé texty (krom skladby Senses zní pouze jadrná germánština), druzí za plačtivou unylost, třetí za čert ví co. Nebudu Tilo Wolffa a Annu Nurmi obhajovat. Nemám důvod. Lacrimosa si mě dokáže absolutně podmanit a necítím potřebu se za ně bít. Já jdu s nimi. A Vy?
8,5 / 10
Tilo Wolff
- vokáky, klavír, programming
Anne Nurmi
- klávesy
Jay P.
- kytara, basa
AC
- bicí
Manne Uhlig
- bicí
+ The Rossenberg Ensemble
+ the Spielmann-Schnyder Philharmonie
+ the German Filmorchestera Babelsberg
1. Fassade - 1.Satz
2. Der Morgen Danach
3. Senses
4. Warum So Tief
5. Fassade - 2.Satz
6. Liebesspiel
7. Stumme Worte
8. Fassade - 3.Satz
Echos (2003)
Fassade (2001)
Der Morgen Danach (singl) (2001)
Elodia (1999)
Alleine Zu Zweit (singl) (1999)
Live (1998)
Stille (1997)
Stolzes Herz (singl) (1995)
Inferno (1995)
Schakal (singl) (1994)
Satura (1993)
Alles Lüge (singl) (1993)
Einsamkeit (1992)
Angst (1991)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 52:57
Produkce: Tilo Wolff
Studio: Impuls Tonstudios + Scoring Stage (GER)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.