OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jeden z mých posledních restů z žebříčků minulého roku, jež tu nemají recenzi. Poslední desku GREAT FALLS se sluší připomenout třeba i proto, že jedou turné s legendárními BOTCH, které začíná tento pátek v Praze. Takže pojďme do toho! V kontextu poslední desky „Objects Without Pain“ se dají do značné míry recyklovat slova, která jsem utrousil na adresu předchozího zářezu „A Sense of Rest“. GREAT FALLS jsou pevností na soutoku metalu, hardcoru, hodně hrubého noiserocku a sludge. Nesnaží se přitom jen recyklovat zavedené vzorce. Už první skladba z aktuální desky vás o tom přesvědčí. Začátek možná zní jako generické postmetalové intro, ale s nástupem baskytary jste si jisti, že tady nikdo stylové tradice nerespektuje. Hutná basová linka boří budovanou atmosféru a vezme vám iluze o nějaké předvídatelnosti. Nezastavitelně jede dál, kolem ní lehce vazbí kytara až do chvíle, kdy se oba nástroje spojí v disharmonické houpačce.
I přes některá tlumidla, například ženských vokálů, je zvuk GREAT FALLS bahnitý a drtivý. Celková naléhavost sdělení tu nestojí jen na zvuku a instrumentaci, ale i na vokálu. Kytarista a zpěvák Demian Johnston táhle syrově řve a barva jeho hlasu je bolestná, konfrontační a nesmlouvavá současně. Nelze ho ignorovat. GREAT FALLS umí skvěle útočit na emoce. I ty malé chvilky relativního zklidnění intenzity vlastně nenesou jakoukoliv útěchu. Víte, že kladivo jejich riffů brzo dopadne znovu a s větší silou.
Trojice za mě skvěle balancuje mezi motivy, které s sebou nesou nějakou melodiku, působí disonantní chaos nebo jen představují akustický válec, jež má za úkol vám rozdrtit smysly. Ostatně to, jak znějí GREAT FALLS, začíná dávat mnohem větší smysl, když si poslechnete další kapely trojice figur, která za hudbou stojí. Například PLAYING ENEMY, kde působili jak baskytarista Shane Mehlinga tak kytarista Damian Johnston, nemají do GREAT FALLS daleko. Dnes jsem si připomínal koncert KISS IT GOODBAY z roku 1997, když s nimi ještě hrál kytarista Demian, a přemýšlel o tom, co by se stalo, kdyby s tím přišli o pár let později, kdy byla scéna mnohem víc připravená něco takového zkousnout. Mimochodem, právě tenhle maník betonoval základy metalcore s legendou zvanou UNDERTOW. Demian ale není člověk jednoho stylu, o čemž svědčí jeho angažmá v experimentálním black metalovém projektu SUTEKH HEXEN. Dá se ale bez nadsázky říci, že vlivy z minulosti se v GREAT FALLS spájí v jeden celek. Je tu temnota, zašmodrchané noisové stěny i poctivá riffařina staré školy.
Bubeník Nick Parks je v kapele celkem čerstvě, ale také nejde o žádného novice. Udával rytmus v mnoha různých skupinách včetně bažinatých HAULER nebo oregonských EL CREDO. V roce 2019 hrál živě i s HIGH ON FIRE. A nemohu opomenout ani hodně specifické oregonské žertýře GAYTHEIST, do kterých má pravda GREAT FALL trochu dále. Současně je deska prvotinou vydanou pod zavedenou značkou Neurot Recordings a musím dodat, že GREAT FALLS působí jako by k tomuto labelu patřili odnepaměti. Jak formou, tak obsahem. „Objects Without Pain“ je slatí napájenou úzkostí a beznadějí. Je to rezavá čepel, o kterou se snadno poraníte.
Disonantní slať plná beznaděje.
8,5 / 10
Demian Johnston
- zpěv, kytary
Shane Mehling
- baskytara
Nickolis Parks
- bicí
1. Dragged Home Alive
2. Trap Feeding
3. Born As An Argument
4. Old Words Worn Thin
5. Spill Into The Aisle
6. Ceilings Inch Closer
7. The Starveling
8. Thrown Against The Waves
Datum vydání: Pátek, 15. září 2023
Vydavatel: Neurot Recordings
Stopáž: 53:42
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.