OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Japonští COFFINS jsou velice plodnou kapelou pokud jde o různá splitka a mini, ale na řadové desky si musíme vždy počkat minimálně 5 let. Ta předposlední vyšla již v roce 2019 a její letošní následovník tu několikaletou mezeru v podstatě jednoduše zacelí jen tím, že žánrově se skupina od svého směřování příliš neodklonila. A proč také, když to čtveřici z Tokya v tomto ortodoxním old-schoolovém kabátku tak náramně sluší?
Jestli máte rádi archaické provedení death a doom metalu a ještě jste o těchto výtečnících neslyšeli, je nejvyšší čas tento handicap odstranit. Jak již kolega Martin Lukáč uvedl ve své recenzi alba „The Fleshland“ z roku 2013, tato produkce zní starosvětsky i v porovnání s konzervativními drtiči typu ASPHYX. A v pořadí páte album tento status jen potvrzuje. Je to skutečně natolik dřevní záležitost, že v rámci takto pojaté muziky se do hlubší historie snad už ani nedá jít. Nutno však dodat, že tak hutný a průrazný zvuk byste samozřejmě u osmdesátkových nahrávek hledali jen stěží. V tomto směru Japonci sázejí na ryze současné produkční možnosti. A to jak v dobrém, tak i horším slova smyslu. Ale na druhou stranu řešit pořád dokola dynamiku u takovýchto nahrávek je možná už přehnaný akademismus.
Žánrově se album vymezuje toliko na ose death-doom metal a tím je dané vše. Masivní, těžkotonážní a hrubozrnné kytarové riffy zcela jasně řadí nahrávku do hájemství hůře stravitelných extrémů. COFFINS však nesázejí pouze na samoúčelné hoblování a v rámci opravdu úzkých stylových mantinelů se pokoušejí kličkovat co to dá. Ačkoliv si zde užijete dostatečné množství jednoduchých „pogo“ temp, je album rytmicky poměrně pestrou záležitostí. Hrubá síla death metalu se vhodně mísí se základní doommetalovou poučkou, která by se dala parafrázovat ve stylu „hnijeme pomalu, ale jistě“.
V tomto směru jde příkladem titulní skladba „Sinister Oath“, jež startuje v rozvláčném tempu a hutným kytarovým riffem, znějícím jako podladění BLACK SABBATH ze svých raných časů. Masivní a hluboký growling pak celou tu neohrabanou kytarovou mašinu ještě více zahušťuje a v tomto ohledu mám dojem, že skupina zní ještě více „heavy“ než kdy předtím. Tato skladba navíc v sobě mísí všechny polohy Japonců, neboť se ve své druhé polovině přeladí z doommetalové tryzny v takovou hodně rozdováděnou deathovou rubanici.
Nic originálního, řekne asi většina z vás. A samozřejmě, že to tak i je. Také by se dalo dodat, že old school všech možných chutí a barev teď frčí, ale vinit COFFINS z laciného najíždění na tuto vlnu nelze hned z nekolika důvodů. Tím prvním je samozřejmě fakt, že skupina už funguje téměř 20 let a nikdy moc neřešila, co zrovna hrát. Prostě od začátku bylo stylové směřování dané bez ohledu na to, co se zrovna momentálně na „scéně“ děje. Tím druhým, a možná ještě důležitějším, je nepopíratelná uvěřitelnost jejich hudby. Ať si o tomto dřevorubeckém stylu myslíte cokoliv, Japonci jej podávají s úpřímným zápalem pro věc. Jejich skladby mají šťávu a i přes moderní produkci dokáží navodit atmosféru zašlých časů a paradoxně v tomto vlastně působí de facto nadčasově. Tato kombinace neotesanosti, živelnosti a zároveň konzervativního lpění na nepsaných stylových pravidlech se alespoň v případě COFFINS ukazuje jako dostatečně životaschopným přístupem, schopným utáhnout další a další nové nahrávky. Tuto nevyjímaje.
Stará škola death-doom metalu je v podání japonských COFFINS živelnou a podmanivou záležitostí, která milovníkům tradičně pojatého tvrdého metalu spolehlivě rozproudí krev.
7,5 / 10
Uchino
- kytara, vokály
Satoshi
- bicí
Jun Tokita
- vokály
Masafumi Atake
- basa, vokály
1. B.T.C.D.
2. Spontaneous Rot
3. Forced Disorder
4. Sinister Oath
5. Chain
6. Everlasting Spiral
7. Things Infestation
8. Headless Monarch
9. Domains Of Black Miasma
Sinister Oath (2024)
Beyond the Circular Demise (2019)
Craving to Eternal Slumber (EP) (2015)
The Fleshland (2013)
Reborn (SP) (2012)
In Quarantine With Death (split) (2012)
March Of Despair (EP) (2012)
Sourvein/Coffins (split) (2012)
Sewage Sludgecore Treatment (EP) (2012)
Ancient Torture (kompilácia) (2011)
Coffins/Disgrace (split) (2010)
Coffins/Warhammer (split) (2010)
Hooded Menace / Coffins (split) (2010)
Coffins/Stormcrow (split) (2010)
Eat Your Shit/Lobotomized (split) (2009)
Coffins/Spun In Darkness (split) (2009)
Warhead (SP) (2009)
Coffins/Skullhog (split) (2008)
The Cracks Of Doom (split) (2008)
Buried Death (2008)
D.D.D.H. - Doomed to Death, Damned In Hell (split) (2007)
Coffins/The Arm And Sword Of A Bastard God (split) (2007)
Coffins/Cianide (split) (2007)
Coffins/Otesanek (split) (2007)
The Other Side Of Blasphemy (2006)
Mala Suerte/Coffins (split) (2005)
Sacrifice To Evil Spirit (kompilácia) (2005)
Mortuary In Darkness (2005)
Demo 2003 (2003)
Reh. Demo '00 (2000)
Datum vydání: Pátek, 29. března 2024
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 42:50
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.