Už to budou téměř 3 roky, co jsem se tu rozplýval nad “erkovým” animákem, který převáděl do seriálové podoby krvavý komiks od Roberta Kirkmana, mimo jiné autora kultu zvaného “Walking death”. A teď je tu jeho druhá řada. Ta zachovává vše, kvůli čemu jsem si jedničku zamiloval. Netradičně pojatý pohled na svět superhrdinů, který lze přirovnat k superhrdinsky dekonstruktivním počinům, jakými jsou například The Boys. Současně nabízí dostatečně plastické postavy a originální příběh. I tak je ale pokračování v mnoha ohledech jiné.
Jestliže první série byla celkem jednoznačně rámovaná ústřední linkou hlavního hrdiny Marka a jeho otce Nylona Graysona / superhrdiny Omni-Mana, tak do druhé série vstupuje více elementů a díky tomu působí roztříštěněji. Lze na to ale nahlížet i tak, že během úvodní řady proběhlo představení hlavních figur a světa a nyní je prostor v něm rozehrát složitější příběhy. Komplikací je to, že i tady je nějaký pokus o hlavní rámování příběhu, kdy na počátku proběhne nějaká událost, ke které se příběh vrací na svém konci. Problémem je, že mezitím se stane tolik dalších a celkem významných příběhových linek, že k tomuto rámování za tu dobu trochu ztratíte vztah.
Co je ale naprosto fenomenální, je způsob, jakým seriál rozvíjí vedlejší postavy, jak pracuje s jejich vztahy a jaké otázky pokládá na stůl. Třeba i velmi praktického charakteru. Položila si například Lois Lenová otázku, jestli ji nemůže rozvášněný Superman nechtěně zabít při milostném aktu? Nikdy. Tady se to řeší. A řeší se i další specifika supráckých schopností a jejich dopady do života nebo mezilidských vztahů. Právě v tom je Invincible velmi “fresh”. Každá i sebemenší postava tu má nějaký zajímavý oblouk. Jedním z nich je například agent Donald Ferguson, což je prostě týpek v kvádru. Totální „enpísíčko“. Prostě takový archetyp agenta. I z takové figury dokázali tvůrci udělat postavu, která má hloubku, je v rámci možností velmi dobře prokreslená a čelí osudovým událostem, které vás zajímají. Současně se tvůrci krom vztahových linek nevyhýbají ani rodinným tématům, které taktéž prezentují se značně svojským nadhledem, ale současně i pro seriál specifickým realismem.
I díky tomu se seriál stává kultovním a jeho postavy začínají pronikat do mainstreamu. V současné době je již naplánováno pět sérií a kdo četl komiksy, může lehce odhadnout, co pravděpodobně bude následovat ve třetí řadě. Pokud komiksy nečtete, tak budete i z druhé řady možná nadšeni o to víc v tom ohledu, že se tu může stát „opravdu cokoliv“. Děj vás na nic nepřipravuje. Prostě na vás chrlí jednu událost za druhou. Chvílemi se dokonce může zdát, že je v tom určitá nahodilost, protože v jeden okamžik řešíte invazi mozkových parazitů, vedle toho rodinné patálie s matkou a následně čelíte situaci, kdy potkáváte svoje nejbližší v úplně jiné verzi reality. Je toho hodně co se děje a díky tomu může seriál působit trochu neposedně. Ale i to je vlastně zábavné, protože pokud neznáte komiksy, jednoduše nedokážete odhadnout, kam to celé spěje.
Velmi důležitý je tu i humor a easter eggy. V komiksu se Mark potkává například s hrdiny Marveláckého světa, do seriálu se na ně nepodařilo sehnat práva, ale i tak tam celkem dost vtipné narážky na jiná universa jsou. Současně je tu důležitá i „erkovost“. Čti: Pokud se dva superhrdinové mlátí, uvidíš otevřené zlomeniny a třeba i vyhřezlé vnitřnosti. S tím si tady opravdu tvůrci hlavu nelámou.
Pojďme se ještě podívat na jedno celkem zásadní plus a jedno mínus. Tím mínusem je bohužel animace. Ta se drží absolutního amerického standardu v podobných „žánrovkách“ a nenabízí vlastně nic navíc. Je v tom určitá míra konzervatismu, ale v současnosti, kdy animovaný Spiderman ukázal, kam až se dá s animákem zajít, to neobstojí, protože i komiksové publikum bude mít vyšší nároky. Tím plusem jsou pak herci, které dokázal producent Seth Rogen přivést k tomuto projektu. Pokud vizuální stránka nenabízí žádný nadstandard, tak herecký/dabérský ansámbl je přesným opakem. I méně významné charaktery, které rozhodně nemají tolik prostoru, dabují absolutní špičky. Najdete tu Waltona Gogginse, který aktuálně září v seriálu Fallout nebo Zacharyho Quinta. Navíc pro Stevena Yeuna, který propůjčuje hlas hlavní postavě Marka Graysona je to doslova dabérský koncert
Sečteno podtrženo. Druhá série působí trochu nesourodě v tom, kolik dějových linek současně rozehrává. Jde ale jen o přípravu na věci příští, a to je tu bohužel i trochu znát. Odvádí ale skvělou práci s charaktery a nabídne naprosto fenomenálně provedený dabing. Lze tedy jen konstatovat, že další série krvavého superhrdinského animáku pro dospělé se povedla a můžeme jen napjatě očekávat tu další.