OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Až ma prekvapilo, že od posledného albumu popradských deathmetalistov SURGERY ubehlo už vyše šesť rokov. Od „Absorbing Roots“ vyšlo len limitované kazetové kompilačné vydanie s demom a debutovým dlhohrajúcim materiálom na kazete u nórskeho vydavateľstva Screaming Skull Records a popritom kapela musela vyriešiť také typické životné situácie ako zmeny v obsadení. Aktuálne pôsobí ako kvarteto s jedným gitaristom a novým vokalistom, keďže Rado, jeden zo zakladateľov, tuším už niekoľko rokov žije hlavne v zahraničí a nemusíme si klamať, na diaľku to málokedy býva ono, zvlášť ak ide o koncerty. Aktuálny majster growlu tak zo záskoku postúpil na miesto regulárneho člena.
Najnovší, v poradí tretí album s názvom „Living Dead“ sa vydania na CD dočkal najprv v októbri minulého roku u japonských Darker Than Darkness Records, zjavne zameraných v prvom rade na staršie a staré, prípadne staroškolsky znejúce české, ale aj poľské, rakúske a slovenské metalové nahrávky (https://www.metal-archives.com/labels/Darker_than_Darkness_Records/60178#label_tabs_albums), čím lezú do kapusty prinajmenšom dvom čínskym vydavateľstvám, ale ak vám duša piští za rôznymi 90-kovými „kultmi“, tak stránky DTDR, Awakening a Huangquan Records môže pre vás byť metalový „klondajk“. Aby to záujemcovia z nášho regiónu nemali ďaleko a vyhli sa otravovačkám s colnicou, podarilo sa album vydať aj u francúzskych Great Dane Records, kde vyšiel 23. februára.
Novinka obsahuje osem skladieb za pol hodiny a po zvukovej stránke zaujme kvalitnou prácou už dávno etablovaného čarodejníka Martina Barlu, ktorý vo svojom štúdiu pripravil hutné a zároveň konkrétne znenie, v ktorom dosť priestoru dostal každý z nástrojov, je čitateľné, na jednej strane všetko drží pohromade, na tej druhej nie je problém zamerať sa na každú zložku osobitne. V tomto smere sa veľmi príjemne počúvajú bicie a basgitara, presne tie nástroje, ktoré sa často darí „dochutiť“ umelinou, prípadne zahnať do kúta. V podstate klasická dobrá rocková produkcia vytunená pre potreby extrémneho metalu.
Aj keď subjektívne mi také podanie death metalu, akému sa venujú SURGERY a veľa podobných skupín, už ani ako extrém nepripadá, evidentne som si sluch aj cit pre hudbu „zničil“ už tak, že mi „Living Dead“ znie ako pohodový klasický metal, aký by mohli zvládnuť aj rockové rádiá, ak by sa im chcelo ponúknuť poslucháčom pestrejšiu paletu tvrdej hudby. Iste, znie „drsnejší“ vokál, ktorý sa tu predvádza v dobrom svetle, zvláda pôsobivé smrtiace hĺbky aj dravé revy a zľahka dominantne sa tu prezentuje silovou, úderne frázujúcou polohou na pomedzí hardcoreového a trhrashového štýlu. Pridáva to na pestrosti v podstate veľmi tradične znejúcej rúbanici, do ktorej sedí veľmi dobre, tu by sa nejaké výlevky a neľudskosti ani nehodili. Je to také pripomenutie čias, keď pojmy ako ENTOMBED či GOREFEST začali „rollovať“ a novému prístupu sa prispôsobili aj frontmani.
Po hudobnej stránke SURGERY rozvíjajú to, s čím začali pred rokmi. A tak netreba očakávať, že budú v rámci žánru vymýšľať niečo nového. Ide o kov smrti starej školy a človeku by sa aj žiadalo zašomrať, prečo sa toľko SKDM bánd v tvorbe stále len obzerá za 90. rokmi. Akurát že u ľudí, ktorých hudobnícky formoval práve tento „zlatý vek“, je v zásade prirodzené, že sa ho budú držať ako hlavného inšpiračného zdroja. V priemere ani nie štvorminútové skladby ubiehajú hlavne v rezkých, energických tempách a nedá sa prepočuť groove, ktorý im dodáva na chytľavosti. Väčšinou klasické riffy sympaticky drvia, niekedy agresívne zaburácajú a s vkusom sú tu použité občasné gitarové „ozdoby“ a sóla.
Priestor dostane štipka melodiky, nie nejakej výbušnej, album ťahá dopredu skôr údernosť a živosť, ale potešia momenty, v ktorých ako keby zaznel aj odkaz dánskych majstrov ILLDISPOSED. Ako celok mi táto pocta klasickej podobe žánru pripomína viacero domácich spolkov z 2. polovice 90. rokov, je v tom duch tvorcov, ktorí sa púšťali aj do náladotvornejších kompozícií, a s tým korešponduje dosť „retro“ námet na obale od fínskeho umelca menom Toni Hietomaa. K bookletu bude smerovať jedna vážnejšia výhrada – je pekné, keď tam kapela chce mať texty, lenže načo ich tam dáva, keď sa v podstate nedajú prečítať. Inak v poriadku, pre tých fanúšikov death metalu, pre ktorých sa nič nevyrovná starým časom, možno aj veľmi dobre.
Nový album popradskej dnes už stálice s potenciálom zaujať hlavne deathmetalových staromilcov.
Peter Husák
- bicie
Rado
- gitary
Tomáš Hudáč
- vokály
Hrdza
- basgitara
1. Living Dead
2. Zombie Influence
3. Violence
4. Intruders From Other Space
5. Last Chance
6. Death In You
7. Terror At Night
8. A Day To Die
Datum vydání: Úterý, 10. října 2023
Vydavatel: Self released
Stopáž: 29:30
Mne osobne sa nový album SURGERY dosť páči, aj keď súhlasím, že o nejaký prevratný počin asi nepôjde. Má to výborný zvuk, aj ten death'n'rollový groove, ktorý bol býval spomínal Martin Lukáč, a skladby sú dobre skomponované a chytľavé. Navyše príjemný polhodinový hrací čas, a tak album dobre drží pokope a neunaví. Navyše nechýbajú zabijácke OSDM riffy. Myslím, že pre nás okolo 50ky album ako stvorený, len treba dokúpiť ortézy a bandáže na kolená ha-ha.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.