OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
EVERGREY se vyšvihli z göteborské scény na přelomu tisíciletí se svou nadčasovou deskou „In Search Of Truth“. Už od svých počátků byla jejich hudba energická, postavená na ostrých rifech, na teskných melodiích vykreslujících chmurné emoce a na instrumentální preciznosti a progresivních prvcích. Tato idea byla na „In Search Of Truth“ dotažená takřka k dokonalosti i díky hitovým refrénům a povedeným melodiím. Jenže pánové neusnuli na zvadlých růžích a po dvou letech dodali neméně působivé dílo „Recreation Day“ a krátce na to „The Inner Circle“.
EVERGREY se nicméně mohou honosit titulem kapely, která za tři dekády existence nevydala špatné album; přinejhorším mírné zakolísání. Na svém dalším zlatém zářezu „The Inner Circle“ už byl patrný ústup z emotivních, depresivních emocí ve prospěch přímočařejšího power metalu. Bylo znát, že v období alb „Torn“ a „Glorious Collision“ se trochu hledali. Své v tom určitě sehrály i personální změny, a především poslední zmíněné album už vyvolávalo obavy, že ta nádherná severská powermetalová sebetrýzeň bude pomalu uvadat. Ale nestalo se.
Před deseti lety vydali „Hymns For The Broken“, do kapely se vrátil bubeník Jonas Ekdahl a především kytarista Henrik Danhage a v obnovené, ve své nejsilnější, sestavě se srovnali do starých dobrých kolejí. Vrátili se k tomu, co uměli nejlépe a co asi umí jen EVERGREY. Na „The Storm Within“ už bylo vše jako při starém, opět to byla skvělá deska, nabitá emocemi a povedenými melodiemi. Následná alba, která nevím proč přísnému recenznímu řízení místního sdružení unikla, z nasazené laťky nijak neslevila.
A jací jsou EVERGREY v roce 2024? Ale no tak, přece po tak dlouhé době nečekáme výrazné změny. Jsou stejní, jenže v jejich případě je to pozitivum. Neuhnuli ze své vytyčené cesty, ale především neklesli ze své kdysi dávno vysoko nastavené úrovně kvality. Uslyšíme již použité postupy a fígle, jenže ono to stále funguje. Jak je to možné? Nevím. Nepochybně v tom hraje roli zcela unikátní vokál kapelníkův, který dokáže dostat ponuré emoce i do úderné metalové skladby. A pak i onen elixír jejich hudby, který obsahuje správný poměr utrápenosti, metalové agrese i chytlavých refrénů. Přesně tak i deska začne. „Falling From the Sun“ je esencí této kapely (či stokrát vyluhovaný čaj?). Rifová dravost, rychlý rytmus, energie, chytlavý refrén, a přesto má v sobě úzkostnou atmosféru. V tomto duchu pokračuje i celé album. „Theories Of Emptiness“ má však více zapamatovatelných momentů a „jen dobrý pocit“ z poslechu není jediným pozitivem. Podobné charisma jako úvodní skladba mají i další zářezy, „Misfortune“, „To Become Someone Else“ nebo další singl „Say“. Na videu k „Say“ se uctivě rozloučí Jonas Ekdahl, který už zase z kapely odchází. Baladickou „Ghost Of My Hero“ bych mezi klenoty nepočítal, na to je až příliš prvoplánová. Zato taková „One Heart“ se svým podařeným sborovým refrénem vyvolává příjemné mrazení, které je reminiscence zážitků z období přelomového alba „In Search Of Truth“. Rozháraná „Cold Dreams“ sází na změny tempa, kontrasty ostrých rifů a harmonických sól, agresivního řevu hostujícího Jonase Renksa a uhlazeného zpěvu kapelníka doprovázeného, jak už je v poslední době zvykem, i jeho dcerou. Ano, EVERGREY se nezměnili, ale ono je to dobře. „Theories Of Emptiness“ je výborné album, kráčející po již prošlapané cestě.
EVERGREY opět míchají svůj elixír ve správném poměru utrápenosti, metalové dravosti i chytlavých refrénů. Je to s podivem, ale stále to funguje.
8 / 10
Tom S. Englund
- zpěv, kytara
Henrik Danhage
- kytara
Rikard Zander
- klávesy
Johan Niemann
- basa
Jonas Ekdahl
- bicí
1. Falling From The Sun
[video]
2. Misfortune
3. To Become Someone Else
4. Say
[video]
5. Ghost Of My Hero
6. We Are The North
7. One Heart
8. The Night Within
9. Cold Dreams (feat. Jonas Renkse, Salina Englund)
[video]
10. Our Way Through Silence
11. A Theory Of Emptiness
Theories Of Emptiness (2024)
A Heartless Portrait (The Orphean Testament) (2022)
Escape Of The Phoenix (2021)
The Atlantic (2019)
The Storm Within (2016)
Hymns For The Broken (2014)
Glorious Collision (2011)
Torn (2008)
Monday Morning Apocalypse (2006)
A Night To Remember (live) + DVD (2005)
The Inner Circle (2004)
Recreation Day (2003)
In Search Of Truth (2001)
Solitude, Dominance, Tragedy (1999)
The Dark Discovery (1998)
Datum vydání: Pátek, 7. června 2024
Vydavatel: Napalm Records Handels GmbH
Stopáž: 51:10
Produkce: Tom S. Englund, Jonas Ekdahl
Byly doby, kdy už se zdálo, že jsou EVEGREY totálně vyčerpaní a nebudou schopni vymyslet žádnou kloudnou melodii. A ejhle, uběhlo pár let a již poněkolikáté nám servírují hodně příjemnou verzi svého nezaměnitelného pojetí power metalu. Pokud mají kapely stárnout tímhle způsobem, tak já jsem pro.
Ano, EVERGREY měli vždy charakteristický styl a toho se drží i na svém již čtrnáctém albu. Englundovi to opět příjemné zpívá a jeho specifická barva hlasu je jasným poznávacím znamením. Stále je zde dostatek důrazu i progrese, aby to překrylo onen odér již dříve slyšeného. EVERGREY se prostě drží svého kopyta a svým způsobem je to dobře. Na fanoušky skupiny to musí perfektně fungoval, takže vlastně i na mě.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.