OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Stejně jako v několika minulých ročnících našeho oblíbeného festivalu se i letos hlásíme přímo z místa dění a přinášíme šest aktuálních dojmů, které se zaryly do paměti při třetím dnu Brutal Assaultu.
Za údernou a emotivní muziku, které skvěle fungovala i živě. Za příval pozitivní energie. Za sehraně živelnou a živelně sehranou a s chutí hrající kapelu. Za usměvavou a pozitivní reakcí publika snad i lehce zaskočenou Serenu Cherry.
Za široce otevřené čelisti všech návštěvníků, kteří se přišli podívat na IMPERIAL TRIUMPHANT jen tak ze zvědavosti a tudíž vůbec netušili, čemu se právě hodlají vydat všanc. Za nedůvěřivé pohledy všech, kteří znají starší tvorbu newyorských zhýralců a předem věděli, že je bude čekat netypický poslechový zážitek. Přesto byli nakonec překvapeni, jak extrémní nakonec byl. Za blažené úsměvy zlatými prsteny obtěžkaných metalistů, kteří před setem "golden masks" posnídali k snídani kaviár a poctivě zapili douškem z lahve Dom Pérignon. Tito milovníci komplexní, těžce avantgardní a žánrově velmi složitě zařaditelné míchanice si včera na Obscure stage museli přijít na své.
Za něco mezi koncertem a rituální oslavou západu slunce. Za kus Epiru v Jaroměři. Za Kostantise Pistiolise, který jako Satyr svolával do reje pomocí dud a píšťal. Za houpavou, hypnotickou energii, která se z pódia valila od prvního songu. Za skvěle namíchaný playlist, který krásně gradoval a dal malý prostor i debutové desce „Riza“. Za to, že jsme jednou nebyli „motherfuckers“, ale „brothers and sisters“.
Za dokonalý alternativní vesmír, v němž v roce 2024 slavíme na Brutal Assaultu s výročním setem Chucka Schuldinera a jeho DEATH třicetšest let od vydání alba “Leprosy” a sedmapadesátiletý Chuck je při té příležitosti v náramné formě.
Za Leifa Edlinga konečně na pódiu, byť si na to musel vzít brýle a občas vypadal trochu zmateně. Za CANDLEMASS s Johanem Längquistem za mikrofonem a originální provedení “Solitude”. A za dokonalý “Best Of” setlist, jenž musel každého fanouška Seveřanů uvést do extáze.
Za poetickou a povznášející horečku páteční noci. Za nevtíravé a přesto emotivní skladby, kterým stačí jen příjemný hlas a kytara. Za milé a disciplinované publikum, které i v pozdní hodině výrazně přispělo k celkově intimní atmosféře. Za další dramaturgickou odbočku z hlavní festivalové linie, která jej blahodárně osvěží.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.