OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zápisky z fotokoridoru. Čtvrtek. Nečekej report. Krátké. Úsečné. Nekorektní.
NECROT. Solidní oldschool deathmetalová trojka. Sem tam ojediněle nějaké fajn sólo. Na focení celkem statické.
GUILT TRIP. Pro ty, co se chtěli po ránu protáhnout, naprosto ideální uštěkaná metalo hardcorová snídaně. Solidně to pumpuje. Ale ty vole, ten klobouček? Jediná kapela, u které jsem schopen přežít tu komedii, co měl zpěvák na hlavě, jsou asi jen HOPES.
PUPIL SLICER. Za mě jejich nejlepší koncert, co jsem viděl. Možná tam bylo méně energie, než kdykoliv předtím, ale na téhle kapele mě vždycky trochu srala ta maškarní stylizace. Teď to bylo bez ní, mnohem civilnější a super. Úplně jsem si vystačil s jejich hudbou.
BODYSNATCHER. Americký beatdownový zvěřinec, říznutý deathcorem. Slyšeno mnohokrát předtím. Heavy. Občas přísnější pasáž.
OBSCURA. Zahráli dokupy tři skladby. Rozmrdal se jim kabel od kompu a tak nedokázali bez podkladů poskládat nic dalšího. Publikum reaguje s pochopením (když se něco podobného stalo u CYNIC tak to pochopení už došlo). Všichni to berou s úsměvem, včetně kapely. Když počtvrté nedohrají intro, skanduje se hromadně „one more song“, což v tu chvíli vyznívá celkem vtipně. Zahráli „Incarnated“, takže relativně spokojenost. Žádná metalová kapela by neměla být závislá na kompu.
ESCUELA GRIND. Kapela, o které kámoši z americké grindcore scény tvrdí, že by se o nich mluvilo mnohem méně, kdyby neměli zpěvačku a trans kytaristku. Trochu slabší hudební část dokáží zvednout energickou pódiovkou. Zvuk trochu pod dekou.
HAVOK. Thrashový energiťák. Fakt před setem hráli pop/ska cover SLAYER? Kapela co začíná tím, že stojí v kroužku a dává si pěstičky s thumbs-up. Nick Schendzielos vládne. Basák od JOB FOR A COWBOY a CEPHALIC CARNAGE si ukradl pódium pro sebe. S neskutečným instrumentálním nadhledem pobíhá sem a tam a zalévá celý Brutal Assault dobrou náladou. Má super zvuk, vlastně dost měkký, ale s neskutečným attackem a průrazem. Woow!
RIVERSIDE. Polská progrocková pohodovka. Mariusz Duda se omlouvá za to, že už nejsou metal, takže nebude říkat při koncertu fuck, kurwa a taky nebude growlovat. Po HAVOK vlastně fajn zklidnění.
BLOCKHEADS. Neurvalý a syrový set. Grindcore meets death metal in France. Tohodle prosím víc a větší kapky! Absolutní mayhem. Zpěvák Xavier si sem tam musí odplivnout a zdá se, že nemá daleko k tomu, aby vysypal celý obsah žaludku. Prostě koncert na hranici možností. Velká paráda.
DOPETHRONE. Kanadský sludge/stoner buldozer. Naživo mě vlastně neskutečně sere přehrávání a pitvoření Vincenta Houdeho. Jsou z toho vděčný fotky, ale jejich set to u mě pohřbilo.
BLACK HOLE CONSTELLATION. Půlhodinový skluz. Prý nezaviněný kapelou, ale tvl, nechceš trávit půl hodiny zvukovkou kapely na festivalu, kde ti každou minutu utíká jiná kapela. Je znát, že Michal Jahoda byl ve stresu a nestihlo se připravit vše. Nicméně i bez masek a bez větší tmy, kdy by vynikla projekce, jsem vlastně spoko. Díky tomu, že nebyl čas pořešit odposlechy, spolu musí Martin a Michal víc komunikovat během hraní a ta chemie mezi nimi byla téměř hmatatelná. Ve výsledku jsem si to navzdory nedýchatelnému prostředí Kal Stage užil.
GOD IS AN ASTRONAUT. Asi nejlepší koncert ze čtyř, co jsem od nich viděl. Basa zvukově dost trčí ven a není to na škodu. Potěšil playlist.
BEWITCHED. Vidím dva songy. Slušný kotel a pantáty v poctivě kožených hadrech. Circle pit na vyšeptané metalové retro, ve kterém je namletý black, thrash i speed metal, se zas tak často nevidí. Poctivá oldschool rifařina.
FORBIDDEN. Tak trochu allstar band. Lidi z EXODUS, MACHINE HEAD a nepřehlédnutelný Daniel Mongrain z VOIVOD. S přehledem zahrané, uši mi trochu trhaj ty heavíkovské ječáky. Jinak cajk. Ale HAVOK prostě nepřeskočili. Důvod? Samozřejmě slabší basák. Ale ostatní z redakce budou mít jinej názor, páč tomu tak docela nerozumí.
THE AMITY AFFLICTION. Cukrová vata převlečená za metalcore. Něco, co posloucháš minutu a máš solidní šanci, že chytneš diabetes. Nechápu, že tohle mohl být pro někoho vrchol dne. Asi problém s ušima.
CARCASS. První song svítí zase nějaký milovník mlhy a červený barvy. Hudebně absolutní nadvláda, ale fotí se mi to pěkně napiču. Málo světla.
THE OBSESSED. Kombinace chlapáckého dřevního doom metalu a minimalistického stoneru od kapely, která tomu kopala základy od roku 1980. Riffy ohlodané na kost. Táhlá sóla. Příjemně boomersky šedovlasý set.
VONT. Noise-industriální hardcore-punk. Jediný set, kterému ta upocená divnoatmosféra Kal stage sedla. Opět byl tedy problém dostat se ke kapele, ale to peklo, které vepředu probíhalo, bylo úplně boží.
BARONESS. Proč mi nikdo neřekl, že je to živě tak skvělá kapela? Desky skvělý, ale koncert to povýšil k absolutní špičce. Koncert, po kterém nepotřebuji vidět už nic dalšího, takže pro dnešek už nefotím.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.