Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsou to HEJTMAN a hrají rock´n´roll, chtělo by se skoro napsat. Nejlépe pořádným chraplákem, kdyby to bylo jen trochu fyzicky možné. Respektive rock´n´roll po našem, rozumíte, po metalovém způsobu. A někdy dokonce po blackmetalovém způsobu. Dala by se z něj dokonce vydekukovávat jistá náklonnost k MOTÖRHEAD či MASTER´S HAMMER, ale proč se do takových podružností pouštět, když za HEJTMAN nejlépe mluví samotná jejich produkce.
„Vítejte v pekle“ je jejich třetí řádnou studiovou nahrávkou a první po předlouhé nahrávací pauze od roku 2012. Obě předchozí alba nejsou autorovi těchto řádků známa, ale letošní reminiscence názvu debutu legendárních VENOM napovídá, že by mohly stát za dodatečný poslech. Jejich nejmladší sourozenec je totiž jako hrst čerstvě rozemletého pepře hozená proti větru, co se vám okamžitě vrátí do obličeje a dá nemilosrdně pocítit sílu svého štiplavého aroma a pálivé chuti.
HEJTMAN jsou neurvalí, z řetězu utržení démoni hudebního grobiánství. Z jejich kytar se kouří, když donekonečna hoblují onen rytmický kvapík, a podobně i hrdlo zpěváka Ygraena připomíná sopku v okamžiku dunivé, brousící erupce. Není v tom jinak nic složitého, ale to ostatně ani není třeba – tenhle tah na pekelnou bránu si vás jednoduše získá tak jako tak.
Desítka skladeb alba je v tomto ohledu vzácně sjednocena, a pokud už z ní něco vyčnívá, pak jen proto, že daný song nabízí navíc ještě nějakou tu příjemnější nástavbu. Tak jako třeba „Alkoholik“ alias geniální černá hymna osoby chronicky závislé na alkoholu (a obzvlášť tedy refrén se sloganem „Tak pojď a dej si!“ je skutečně sugestivní), téměř opravdický rock´n´roll na escobarovské téma v „Plata o Plomo“, „Píseň černých vran“ s mrazivým predátorským hrdelním zvukem uprostřed nezvykle melodického refrénu anebo „Exorcist“ s výborným textem na klasické téma církevního zlořádu („Peklo nejsou rohy, ale růžence a celibát“). Samozřejmostí je pak i barevná a bohatá instrumentace, která v příslušných pasážích ještě více dokresluje údernost celé nahrávky.
Sondáž do hlubin nejtvrdší tuzemské hudební scény, která čím dál tím víc začíná získávat podobu skutečného panoptika ve smyslu sbírky raritních anomálií, tedy ještě naštěstí může čas od času přinést ovoce. A třebaže tohle ovoce v podání HEJTMAN působí spíše jako již delší dobu naložené do lihu, příjemnou ovocnou chuť ani konzistenci v žádném případě neztratilo.
„Vítejte v pekle“ je jako hrst čerstvě rozemletého pepře hozená proti větru, co se vám okamžitě vrátí do obličeje a dá nemilostně pocítit sílu svého štiplavého aroma a pálivé chuti.
1. Vítejte v pekle
2. Bastard
3. Alkoholik
4. Jiný druh
5. Plata o Plomo
6. Píseň černých vran
[video] 7. Exorcist
8. Na prach a na popel
9. Roma Victor
10. In memoriam
Diskografie
Vítejte v pekle (2024) Devil´s Music (2012) Rock´n´roll Freaks (2010)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Neděle, 11. února 2024 Vydavatel: Self released Stopáž: 39:07
V tom horkém spálenopoříčském sobotním odpoledni to byla láska na první poslech. A i na ty další se ukazuje, že "Vítejte v pekle" je úžasným black´n ´rollovým konglomerátem pod vlivem MOTÖRHEAD a MASTER´S HAMMER. Více takové čerstvé krve na naši scénu!
Hned první skladba naznačuje, že u DEUS MORTEM se věci začínají měnit. Poláci posunuli svůj BM do čistějších a melodičtějších vod. Jistě, řízky se občas klepou nekompromisně, nicméně i tak je ústup do přijatelnějších sfér znát. Osobně mi to ale nevadí.
Jeden z nejvíce obskurních rituálů roku 2024. Lidé (?) okolo IMPETUOUS RITUAL / GRAVE UPHEAVAL vyrukovali s neotesaným black/death metalovým manifestem. Divokost, chaotičnost, ale zároveň i slušný skladatelský skill. Hudba dle mého gusta. Více za týden.
Timothée Chalamet sa vraj na place nechal oslovovať Bob; naučil sa hrať na gitaru a spievať ako Dylan. Film, pokrývajúci roky 1961-65, stojí na hereckom a hudobnom výkone hlavných hviezd (a na skvele zapracovaných piesňach). Inak sa do hĺbky príliš nejde.
Vtipné intro je naozaj iba začiatok skvelého zážitku, ktorý nám opäť pripravili odviazaní a radostní Švédi. Tento let do Taškentu je naozaj veľká paráda. Vzletné melódie, príjemná atmosféra - hodinka uletí ako nič. Opäť raz nesklamali!
První deska po návratu Bobby Lieblinga z vězení potvrzuje teze o starých psech a nových kousích. Pro alespoň s nějakou starší nahrávkou obeznámené jedince album moc novinek nepřinese, na druhou solidní standard temného rocku/doomu ze staré školy potěší.
Hitový generátor sice pořád pracuje, ale už se z něj bez pravidelné údržby trochu kouří. Švédové opět natahují stopáž až někam k jedné hodině a to se hlavně ke konci nahrávky už dost projevuje. Stále příjemný poslech, ale trhlinky se postupně zvětšují.
Pohrobci skvělých GLACIATION se vrací po dlouhé dekádě s půl hodinou obtížně zařaditelného post BM, který oproti původní kapele působí podstatně lyričtějším, křehčím dojmem. Zároveň je to opět výzva pro posluchače propracovat se do téhle fascinující vize.