OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jsou to HEJTMAN a hrají rock´n´roll, chtělo by se skoro napsat. Nejlépe pořádným chraplákem, kdyby to bylo jen trochu fyzicky možné. Respektive rock´n´roll po našem, rozumíte, po metalovém způsobu. A někdy dokonce po blackmetalovém způsobu. Dala by se z něj dokonce vydekukovávat jistá náklonnost k MOTÖRHEAD či MASTER´S HAMMER, ale proč se do takových podružností pouštět, když za HEJTMAN nejlépe mluví samotná jejich produkce.
„Vítejte v pekle“ je jejich třetí řádnou studiovou nahrávkou a první po předlouhé nahrávací pauze od roku 2012. Obě předchozí alba nejsou autorovi těchto řádků známa, ale letošní reminiscence názvu debutu legendárních VENOM napovídá, že by mohly stát za dodatečný poslech. Jejich nejmladší sourozenec je totiž jako hrst čerstvě rozemletého pepře hozená proti větru, co se vám okamžitě vrátí do obličeje a dá nemilosrdně pocítit sílu svého štiplavého aroma a pálivé chuti.
HEJTMAN jsou neurvalí, z řetězu utržení démoni hudebního grobiánství. Z jejich kytar se kouří, když donekonečna hoblují onen rytmický kvapík, a podobně i hrdlo zpěváka Ygraena připomíná sopku v okamžiku dunivé, brousící erupce. Není v tom jinak nic složitého, ale to ostatně ani není třeba – tenhle tah na pekelnou bránu si vás jednoduše získá tak jako tak.
Desítka skladeb alba je v tomto ohledu vzácně sjednocena, a pokud už z ní něco vyčnívá, pak jen proto, že daný song nabízí navíc ještě nějakou tu příjemnější nástavbu. Tak jako třeba „Alkoholik“ alias geniální černá hymna osoby chronicky závislé na alkoholu (a obzvlášť tedy refrén se sloganem „Tak pojď a dej si!“ je skutečně sugestivní), téměř opravdický rock´n´roll na escobarovské téma v „Plata o Plomo“, „Píseň černých vran“ s mrazivým predátorským hrdelním zvukem uprostřed nezvykle melodického refrénu anebo „Exorcist“ s výborným textem na klasické téma církevního zlořádu („Peklo nejsou rohy, ale růžence a celibát“). Samozřejmostí je pak i barevná a bohatá instrumentace, která v příslušných pasážích ještě více dokresluje údernost celé nahrávky.
Sondáž do hlubin nejtvrdší tuzemské hudební scény, která čím dál tím víc začíná získávat podobu skutečného panoptika ve smyslu sbírky raritních anomálií, tedy ještě naštěstí může čas od času přinést ovoce. A třebaže tohle ovoce v podání HEJTMAN působí spíše jako již delší dobu naložené do lihu, příjemnou ovocnou chuť ani konzistenci v žádném případě neztratilo.
„Vítejte v pekle“ je jako hrst čerstvě rozemletého pepře hozená proti větru, co se vám okamžitě vrátí do obličeje a dá nemilostně pocítit sílu svého štiplavého aroma a pálivé chuti.
8 / 10
Ygraen
- kytara, zpěv
Önslaughter
- kytara, sbory
Zero
- baskytara, sbory
Plechy
- bicí, sbory
1. Vítejte v pekle
2. Bastard
3. Alkoholik
4. Jiný druh
5. Plata o Plomo
6. Píseň černých vran
[video]
7. Exorcist
8. Na prach a na popel
9. Roma Victor
10. In memoriam
Vítejte v pekle (2024)
Devil´s Music (2012)
Rock´n´roll Freaks (2010)
Datum vydání: Neděle, 11. února 2024
Vydavatel: Self released
Stopáž: 39:07
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.