OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Brutal Assault 2024 je už téměř měsíc za námi, ale čtenáři METALOPOLIS mohou neopakovatelnou atmosféru tohoto festivalu i nyní vstřebávat v podobě koncertních reportů od mých renomovaných kolegů. Bylo toho napsáno opravdu už dost, pokrytí bylo perfektní, přesto mi dovolte, abych si určitou odlehčenou formou ještě zabilancoval. Stejně jako loni jsem vybral některá má "NEJ" a rád se o ně s vámi podělím.
Nejintenzivnější set: RED FANG
Někteří kolegové, vědomi si toho, že podladěný stonerrockový sound je něco, co opravdu mohu, mi doporučovali set právě této kapely, a rozhodně jsem jim musel dát za pravdu. Uvolněný a energický výkon těchto vousáčů mě opravdu nadchnul a celé jsem si to náramně užil. Těsně za nimi by skončili LEFT TO DIE, kteří mi aspoň částečně umožnili zažít mou srdcovku DEATH (album "Leprosy" jsem v mládí jeden čas prakticky nevyndaval z discmana) naživo.
Nejvíc atmosférický zážitek: BRUTUS
Stejně jako u výše zmíněné kapely jsem zde dal na doporučení kolegů a opět se projevilo, že se redakce METALOPOLIS vyzná. Kapela mě hned od začátku naprosto vtáhla do dění a už nepustila. Jen jsem (kolikrát s otevřenou pusou) zíral, jak je Stefanie schopna skvěle zvládat perfektní zpěv a pestrou hru na bicí, nezazněl jediný falešný tón.
Ne tak dobré vystoupení jak jsem čekal vzhledem k nadšení mých kolegů: KALMAH a HAVOK
Nebyly to vyloženě průšvihy, jen jsem očekával víc. U prvně jmenovaných jsem možná chybně čekal něco na způsob mých oblíbenců INSOMNIUM, ale dostal jsem spíš mírně sterilní naspeedovaný thrash/black/death. Ti druzí mě nijak zvlášť neuchvátili a hlavně je na plné čáře přejeli skvělí FORBIDDEN, kteří hráli ten den o něco později, tam byla spokojenost náramná.
Nejlepší zvuk: ?
Zde bych to nechal otevřené. Obecně mi přišlo, že obě hlavní stage byly letos víc problematické, některé kapely nebyly moc čitelné, vychytávalo se to až během setu, ale někdy to šlapalo hned od začátku parádně (LEFT TO DIE, TESTAMENT, SATYRICON). Nejlepší zvukový vjem mám ovšem stejně vždy před Obscure stage, když poslouchám zpovzdálí (nesmí do toho ovšem preludovat amatérští umělci v kontejneru, "Seek And Destroy" jsem slyšel snad pětkrát).
Nejvíc rozpačité vystoupení: HEXVESSEL
Kapelu jsem neznal a podle image hudebníků jsem se těšil na nějaký zajímavý atmosférický black s prvky doomu, ale když ještě někdy i v páté písni se po zajímavém úvodním ryze blackmetalovém riffu přidaly pomalé bicí jak z rejstříku BLACK SABBATH, koncert se začal stávat poněkud nudným. Navíc ta podivná estrádní stylizace a gesta... Na to už se dnes moc nehraje.
Vystoupení, od kterého jsem nic nečekal a opravdu se nepovedlo: FINNTROLL
Vždy jsem je bral jako takové severské tajtrlíky, ale říkal jsem si, že živé vystoupení by mohlo být zábavné a energické. No a ono nebylo. Nevydržel jsem ani tři písničky.
Nejméně povedené vystoupení vzhledem k očekávání: CULT OF FIRE (a symfonici)
Co jsem si pročítal reakce, tak dost lidí bylo spokojeno, ale mně to prostě přišlo jako strašný kýč, ještě v kombinaci s tím patetickým promítáním. Jakoby to celé nadšení pramenilo z toho, že metalisté mají pocit, že konečně jako taky poslouchají to pravé umění a ještě v kombinaci s metalem, no supr. Vlastně to úplně postrádalo invenci - jen k původním (skvělým) Smetanovým skladbám byly násilně naroubované metalové kytary a bicí sypačky.
A na závěr ještě pár osobních bonusových zmínek navíc.
Pozitiva:
- dokonalá káva v Tiché kavárně
- pouze domluva od městské policie za špatné parkování
- slušní a nadšení mladí metaloví fanoušci
- přesun WC od Obscure stage za roh
- možnost vidět tolik ex-členů DEATH na jedné akci (Rozz, Butler, Masvidal, DiGiorgio)
Negativa:
- odporná káva vzadu v Bastionu, navíc v zálohovaném kelímku, což nám nikdo neřekl
- déšť druhý den
- mé rozhodnutí jít po dešti na ABBATHA a ne na ARMORED SAINT (myslel jsem, že už dohráli)
- má únava a opotřebovanost po třech dnech, lepší už to bohužel nebude.
Mou osobní nejvyšší laťku, která byla nastavena loni, letošní Brutal nepřeskočil, ale určitě měl k vyrovnání docela blízko. Proti loňsku nebylo tolik nových kapel, které by mě pozitivně překvapily, ale zase jsem si mohl užít přítomnost těch nejzasloužilejších matadorů metalové scény (TESTAMENT, LEFT TO DIE, CARCASS, CANDLEMASS) a to se také počítá. Uvidíme jak za rok, vůbec se ovšem nebojím, že by se to nemělo povést.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.