Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skotští DVNE už svým debutem "Asheran" deklarovali snahu propojit dostatečně ostrou moderní postmetalovou hudbu s klasičtěji pojatou progresivní tváří a povedlo se jim to na výbornou. Aktuální počin "Voidkind" drží nastolenou linii, ale skupina jako by se pasovala do role novodobých pokračovatelů odkazu OPETH a THE OCEAN. Myšleno té klasičtější starší tvorby obou skupin. Přestože je totiž u DVNE patrný vývoj, rozhodně nerezignovali na drsnou a razantní agresivitu a ani na svém třetím albu se nepouštějí do zbytečně překombinovaných nebo formálně uhlazených artových forem. A to i přes fakt, že progrese je v jejich tvorbě "až na prvním místě". Jejich hudba stále výrazně řve, vychází z deathmetalové podstaty, kterou obohacují uvolněné pasáže a pořádná porce melodií, jež mají podobné kouzlo a osobitou strukturu, jakou upoutávali v dobách své největší slávy právě zmínění OPETH. Současně je "Voidkind" i albem shrnujícím mnohé moderní postmetalové trendy, najdeme zde drsně pádící riffování i ladně se klenoucí melodické vlny, silné a úderné fackování i emotivně hladivé plochy. Ale neztratil se ani náznak postblackové černoty, která se dala zachytit na minulých albech. To vše doplněno proměnlivými vokály, které dokreslují variabilitu vlastní hudební náplně.
Když vše zmíněné skupina spojí dohromady, viz třeba luxusní "Sarmatæ", je z toho opravdu intenzivní zážitek. Ale těch silných momentů nabízí album opravdu hodně. Užívám si třeba jemně houpavý vokální motiv, který se hladivě převaluje nad hravou rytmikou v "Abode of the Perfect Soul" nebo nádherně se rozvíjející pasáže v "Eleonora", skloubení hitových melodií s progresivitou v "Pleroma", surovou útočnost "Summa Blasphemia" i rezonující disonance a post hardcore dusivé riffování v "Cobalt Sun Necropolis". A vyjmenovat bych vlastně mohl celé album. Zkrátka je to ve své proměnlivosti a komplexnosti perfektní metalové dílo.
Skotští DVNE jako by se snažili pasovala do role novodobých pokračovatelů odkazu OPETH a THE OCEAN. "Voidkind" spojuje postmetalovou hudbu s klasičtěji pojatou progresivní tváří a ve své proměnlivosti a komplexnosti je to perfektní metalové dílo.
1. Summa Blasphemia
2. Eleonora
3. Reaching for Telos
4. Reliquary
5. Path of Dust
6. Sarmatæ
7. Path of Ether
8. Abode of the Perfect Soul
9. Plērōma
[video] 10. Cobalt Sun Necropolis
Datum vydání: Pátek, 19. dubna 2024 Vydavatel: Metal Blade Records Stopáž: 58:19
ZE SHOUTBOX-u
Marigold
Majestát hluku, Koření vesmírných snů těžkých jak pásy harvesterů. Britové jsou zpět a po trochu rozpačitém zápolení s druhou deskou je tohle triumfální návrat k suverenitě prvotiny, která dostává ještě více melodických vrstev a barev. Okamžitá láska!
Posledný koncert zásadnej kapely. Silná finálna zostava s Frantom Štormom a Silenthellom, rytmikou ex-AVENGER a Petrom "Blackoshom" Hošekom, robustný "best of" playlist a poctivé balenie = hodnotný rozlúčkový artefakt. Len ten zvuk mohol byť priebojnejší.
Byli u rozmachu švédského melodického deathu a nahráli dvě alba. To druhé však nevydali, mezitím se rozutekli do jiných skupin. Po třiceti letech se dali znovu do kupy, a kromě nového materiálu vydávají i ono druhé album. Pěkná exkurze do devadesátých let
V rámci žánru celkem unikátní deska s výraznou basou, která k sobě váže epileptické rozervané screamo, epické post-hardcorové pasáže a syntezátorové linky. Italům z Ligurie se povedlo navázat na dřevní klasiku a přidat něco svého.
Přes veškerou maskovanou a krvavou image předvádí obrození MUSHROOMHEAD především tradičnější hardrock/metalovou klasiku. Občas se v riffech, řevu a osobité melodice objeví připomenutí, že skupina měla kdysi své specifické kouzlo, ale to už je dnes pryč.
Hudba téhle party z Manchesteru je ukázkou klasické stoner doom školy a jako posluchač balancuji na vážkách, zda už je to příliš klišé, nebo stále ještě dostatečně zajímavé. Ale odkazy na sabbatovské vlivy celkem fungují, takže snad dobrý.
Jak dí kolega Noisy. Velmi slušná deska, zdařile zlámaná skládanka ULCERATE a GORGUTS postavená však na tučnějších a brutálnějších základech. Těžký poslech, je to jako když chcete vylézt osmičkovou cestu a máte k dispozici tak třetinu použitelných chytů.
Zásadní milník švédských black/death metalových dějin. Druhé album SACRAMENTUM z roku 1997 se dočkalo renovace fasády. Dan Swanö odvedl vynikající práci, "The Coming Of Chaos" důkladně vyčistil, devadesátkový "spirit" však zachoval. Má radost nezná mezí.