Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skotští DVNE už svým debutem "Asheran" deklarovali snahu propojit dostatečně ostrou moderní postmetalovou hudbu s klasičtěji pojatou progresivní tváří a povedlo se jim to na výbornou. Aktuální počin "Voidkind" drží nastolenou linii, ale skupina jako by se pasovala do role novodobých pokračovatelů odkazu OPETH a THE OCEAN. Myšleno té klasičtější starší tvorby obou skupin. Přestože je totiž u DVNE patrný vývoj, rozhodně nerezignovali na drsnou a razantní agresivitu a ani na svém třetím albu se nepouštějí do zbytečně překombinovaných nebo formálně uhlazených artových forem. A to i přes fakt, že progrese je v jejich tvorbě "až na prvním místě". Jejich hudba stále výrazně řve, vychází z deathmetalové podstaty, kterou obohacují uvolněné pasáže a pořádná porce melodií, jež mají podobné kouzlo a osobitou strukturu, jakou upoutávali v dobách své největší slávy právě zmínění OPETH. Současně je "Voidkind" i albem shrnujícím mnohé moderní postmetalové trendy, najdeme zde drsně pádící riffování i ladně se klenoucí melodické vlny, silné a úderné fackování i emotivně hladivé plochy. Ale neztratil se ani náznak postblackové černoty, která se dala zachytit na minulých albech. To vše doplněno proměnlivými vokály, které dokreslují variabilitu vlastní hudební náplně.
Když vše zmíněné skupina spojí dohromady, viz třeba luxusní "Sarmatæ", je z toho opravdu intenzivní zážitek. Ale těch silných momentů nabízí album opravdu hodně. Užívám si třeba jemně houpavý vokální motiv, který se hladivě převaluje nad hravou rytmikou v "Abode of the Perfect Soul" nebo nádherně se rozvíjející pasáže v "Eleonora", skloubení hitových melodií s progresivitou v "Pleroma", surovou útočnost "Summa Blasphemia" i rezonující disonance a post hardcore dusivé riffování v "Cobalt Sun Necropolis". A vyjmenovat bych vlastně mohl celé album. Zkrátka je to ve své proměnlivosti a komplexnosti perfektní metalové dílo.
Skotští DVNE jako by se snažili pasovala do role novodobých pokračovatelů odkazu OPETH a THE OCEAN. "Voidkind" spojuje postmetalovou hudbu s klasičtěji pojatou progresivní tváří a ve své proměnlivosti a komplexnosti je to perfektní metalové dílo.
1. Summa Blasphemia
2. Eleonora
3. Reaching for Telos
4. Reliquary
5. Path of Dust
6. Sarmatæ
7. Path of Ether
8. Abode of the Perfect Soul
9. Plērōma
[video] 10. Cobalt Sun Necropolis
Datum vydání: Pátek, 19. dubna 2024 Vydavatel: Metal Blade Records Stopáž: 58:19
ZE SHOUTBOX-u
Marigold
Majestát hluku, Koření vesmírných snů těžkých jak pásy harvesterů. Britové jsou zpět a po trochu rozpačitém zápolení s druhou deskou je tohle triumfální návrat k suverenitě prvotiny, která dostává ještě více melodických vrstev a barev. Okamžitá láska!
Desítka v rychlém kvapíku pádících válů nenechává nikoho na pochybách o čem že to tady bude. Španěle svůj tradiční hejvík hrají natolik tradičním způsobem, že tradičněji už to nejde. Skladby šlapou, refrény trefují cíl, jen do těch legín už se nenacpu.
Death metal, který by se formálně mohl zdát až příliš tradiční, aby se hodnotil nějakými superlativy, přesto se partě z Rochesteru daří v mantinelech klasických stylových klišé budovat skladby, které neuvěřitelně šlapou, mají drive a jakousi "duši".
Poměrně rozporuplná nahrávka. Na jednu stranu slyším spoustu zajímavých technicko-disonantních motivů ve stylu GORGUTS, na stranu druhou mi chybí větší tlak a mnohem hrubější pokožka. Přiznám se, že rovněž nemám kdovíjakou radost ze slabšího vokálu.
Doom a housle, to už tady bylo. Ale doom, dudy, mandolína a citera? Švédi chytře spojují houpavé metalové riffy s folkem, středověkými tradicionály a instrumentací. Hudba je to duchovní i zemitá, smutná i povznášející. Uvidíme, jak ustojí zkoušku časem.
Atmosféra by se na nahrávkách těchto Francouzů dala krájet. Jsou v tom emoce, pestrá škála spíše melancholických nálad a těžké kytarové riffy. Album opět s jistotou plující v mezinárodních vodách vymezených doom metalem, gotickým rockem a sludge metalem.
Belgické trio si na debutovém EP celkem okatě bere za vzor Američany TOOL, ale kompenzují to výrazným ženským vokálem. "The Paranoia, Hysteria" je třeba brát jako rozjezdovou položku. Uvidíme, kam to skupina nasměruje příště, potenciál tu cítím.
V římském castru KATAKLYSM nic nového. Ze shromážděných riffových legií jde stále strach a ani symfonické jezdectvo nevypadá úplně bezzubě. Jenom z toho pořád nevypadává víc, než jen pár solidních skladeb, tentokráte i navzdory velmi zajímavému konceptu.