OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Charlotte Wessels se proslavila jako zpěvačka holandské skupiny DELAIN. Ta vznikla jako projekt Martijna Westerholta po odchodu z WITHIN TEMPTATION a nakonec před třemi lety jako jeho projekt i skončila, když se po letech neshod rozešli každý svou cestou a Westerholt dál pokračuje již se zcela jinou sestavou. Měli dobré období v albech „April Rain“ a „We Are the Others“, ale jinak to byl žánrový průmět. Charlotte Wessels se následně vrhla na sólovou dráhu. Prvotina „Tales from Six Feet Under“ byl takový indie-pop s vesměs v syntetizérovým doprovodem, kterou si nahrávala víceméně sama. Žánrově je to mimo záběr Metalopole, ale bylo to dobré dílko, to zase jo. V podobném duchu se nesl i následovník o rok později. Ani o tomto albu se nemohu vyjádřit nějak negativně, byť už tam je patrno pošilhávání po návratu do rockových vod. S aktuálním „The Obsession“ se to má však jinak. Je evidentní, že se jí postesklo po metalu a pomocnou ruku jí podalo vydavatelství. Skladby samotné vycházejí z podobného základu jako na jejích předchozích dvou deskách, jenže se to zaroubovalo do metalových aranží a celé se to tak rozpadlo. To, co bylo dříve konzistentním materiálem v žánrech daleko za našimi hradbami, je nyní spíš koláži do sebe nezapadajících elementů.
Ještě tak singl „Dopamine“, který je vzpomínkou na DELAIN, funguje jako skladba. Jinak je to poněkud rozpačité. Introspektivní pasáže za doprovodu akustického piana střídají ostré riffy. Kytarová sóla se objeví odnikud a vystřídá je nějaký úplně jiný mnohdy nenavazující motiv. Kytary jí nahrál dlouholetý kolega Timo Somers, ale je patrno, že to neměl zcela ve své režii (tady brnkni, teď zmlkni). K tomu po celou dobu běží na pozadí různé studiové zvuky a ruchy, zpěvy či sbory. Na kostru postavenou na indie-rocku a někdy i soulu je toho moc a nefunguje to, nedrží to pohromadě. Při poslechu alba „Tales from Six Feet Under“ slyším příjemné hudební momenty, protože si je mohu vychutnat a soustředit se ně. „The Obsession“ ve mně vyvolává spíš pachuť z přeplácaného koláče (Jak si pejsek s kočičkou dělali k svátku dort). Přitom si za produkcí a komponováním skladeb stojí stále sama Charlotte. Těžko říct, proč se takto odvázala a to, co umí dobře, si pokazila přebujelou produkcí a inkorporací příliš velkého množství hudebních prvků.
Charlotte Wessels bez zajímavých momentů, zato s pořádným kydancem cukrové vaty, ze které až trnou zuby. V základu to asi bude rockové album s vlivy z dalších žánrů, to by bylo v pořádku, ale je to přeprodukované a nekonzistentní. Přebujelé studiové úpravy zazdily to, co jí na předchozích dvou sólových albech fungovalo.
5,5 / 10
Charlotte Wessels
- zpěv
Timo Somers
- kytara
Sophia Vernikov
- piano, Hammond
Elianne Anemaat
- violoncello
Otto Schimmelpenninck van der Oije
- basa
Joey de Boer
- bicí
1. Chasing Sunsets
[video]
2. Dopamine (feat. Simone Simons)
3. The Exorcism
[video]
4. Soulstice
5. The Crying Room
[video]
6. Ode To The West Wind (feat. Alissa White-Gluz)
7. Serpentine
8. Praise
9. All You Are
10. Vigor And Valor
11. Breathe;
12. Soft Revolution - 2024 Version
The Obsession (2024)
Tales from Six Feet Under, Vol. II (2022)
Tales from Six Feet Under (2021)
Datum vydání: Pátek, 20. září 2024
Vydavatel: Napalm Records Handels GmbH
Stopáž: 50:11
Produkce: Charlotte Wessels
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.