OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na zvýšenou poptávku fanoušků po kapelách hrajících to hezky „postaru“ už plně naskočily i velké metalové labely. V Century Media mají hned několik akvizic. O skandinávských HELLBUTCHER už tady letos byla řeč. Teď jsou na řadě zámořští BEWITCHER. Že se ty názvy můžou našincovi trochu plést? Klišé je klišé a pokud je jeho úroveň v přijatelných mezích, tak se vlastně jedná spíše o jev žádoucí, nebo minimálně očekávaný.
Američané jej způsobně dávkují i ve své muzice, kterou tvoří pelmel několika metalových stylů. Těm vévodí thrashový základ, ale nečekejte žádné technicko-sekací orgie. Toto trio to i na svém čtvrtém albu mydlí spíše neurvalým způsobem, byť zde přeci jen oproti minulosti registrujeme jistou umírněnost. Ta se projevuje v občasné inklinaci k něčemu, co by se dalo nazvat jako špinavý rock'n'roll spíše než tvrdý metal („Lavish Desecration“).
Existuje-li něco jako normy pro novodobý old school metal, tak rozhodně v nich nesmí chybět ani příměsy speed a black metalu. V případě „Spell Shock“ to znamená především silné blasfémické fluidum vyzařující z jednotlivých skladeb bez ohledu na to, jestli se zrovna hobluje ve středním tempu anebo kopáky jedou o několik rychlostních stupňů výše.
Zásadní otázkou u takovýchto nahrávek je, zda-li si dokáže udržet spád, tempo a především posluchačovu pozornost. BEWITCHER v této hře zůstávají spolehlivým hráčem. Tato jedenáctka skladeb disponuje neodolatelně šťavnatým základem a zcela důveryhodnou ortodoxií a lpění na tradicích. Pokud vás o tom nepřesvědčí ani na albu v pořadí třetí titulní skladba, tak se s dalším poslechem už nemusíte obtěžovat.
Taky si říkáte, že je toho oldschoolu v poslední době nějak moc? Tak si to říkejte dál! Pokud to však bude znamenat vydávání takovýchto alb, tak v tom prostě nemůže být ten nejmenší problém.
7,5 / 10
A. Magus
- basa
M. Von Bewitche
- kytara, vokály
A. Hunter
- bicí
1. Starfire Maelstrom
2. Lavish Desecration
3. Spell Shock
[video]
4. Out Against the Law
[video]
5. Dystopic Demonolatry
[video]
6. Seasons of Foul Harvest
7. We Die in Dust
8. The Harem Conspiracy
9. Pagan Shadows
10. Ride of the Ironfox
11. Starfire Maelstrom - Single Edit
Spell Shock (2024)
Cursed Be Thy Kingdom (2021)
Under the Witching Cross (2019)
Bewitcher (2016)
Datum vydání: Pátek, 27. září 2024
Vydavatel: Century Media
Stopáž: 44:28
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.