LEECH - Sapperlot
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud se řekne Kat Von D, většině se asi vybaví potetovaná rebelsky vyhlížející tmavovláska, která to v minulosti dva roky táhla s jistým Nikki Sixxem. Gaučoví povaleči si možná ještě vzpomenou na oblíbenou reality show LA Ink (2007), kde Kat zábavným způsobem popularizovala své tetovací studio a jednotlivé epizody prokládala střípky z osobního života svého i svých tatérů. Zástupci něžného pohlaví také patrně vědí, že Kat řadu let spolupracovala se značkou Sephora, pro kterou navrhla několik řad vlastních kosmetických kolekcí. Poněkud méně se však ví, že tato vyhledávaná tatérka celebrit, nadaná umělkyně, návrhářka obuvi, modelka a autorka knih fušuje i do hudby. V tomto případě ale určitě nejde o plytké pokusy znuděné holky od vedle. Naopak. Aktuální opus „My Side of the Mountain“ platí za vyvrcholení její dosavadní hudební cesty. Zde však musím vznést menší varování. Ortodoxní milovníci drsných kovových riffů, krkolomných sól a animálního řevu se musejí poohlédnout někde jinde.
Ačkoliv Kat Von D fandí bandám typu MOTÖRHEAD, GUNS N‘ ROSES, ZZ TOP, MISFITS, AC/DC či SLAYER, její vlastní hudební cesta je lemovaná temnými stíny pokroucených stromů, mezi nimiž se lesknou rudé oči nočních tvorů a kde se pod nadvládou úplňku rozeznívají do dáli tepající rytmy syntezátorů unášených vlahým větrem. Dvaačtyřicetiletá mexicko-americká žena vamp své hudební bádání opírá o romantický synthpop a styl dark wave, především o jeho praskavé elektro odnože. Přesto v její tvorbě můžete nalézt jasně rozpoznatelné vlivy post-punku, gothic rocku, ale třeba i industriálu. Při poslechu si tedy není problém vzpomenout na rané nahrávky MINISTRY, NINE INCH NAILS, DEPECHE MODE, případně NITZER EBB. Zručná skladatelka, která se hře na klavír věnuje od svých pěti let, nalezla svůdný recept na vibrující soud osmdesátých let etablovaný pro současné posluchače. Předchozí studiové desce „Love Made Me Do It“ (2021) dle mého scházel větší tah na branku, ale čerstvá várka dvanácti písní obsahuje vyvážený poměr melancholie i ráznějších čísel opatřených hedvábně jemným hlasem Kat Von D. Bombastickou produkci zajistila zvučná jména jako Fernando Garibay či multiinstrumentalista Paul Mullen, nicméně hlavní slovo ohledně výsledné formy měla Kat, což se nepochybně promítlo do perfektní sevřenosti nahrávky.
Vstupenkou do hájemství smutku, bolesti i vášnivých tužeb je svižná skladba „Dead“, jež se navzdory názvu ve své druhé polovině překlopí do návykové retro synthpopové melodie poháněné repetitivní bicí stopou a malebnými klávesovými plochami. Zvuk nahrávky zaujme od první vteřiny. Je vzdušný, nadýchaný a všeobjímající. Ve středním tempu plující diskoška „Vampire Love“ patří mezi vrcholy alba. Kromě povedeného refrénu ze skladby vyčnívá především funkem načichlá basová linka, která harmonicky prorůstá celou skladbou. Nad dusavou „H.A.T.E.“ se nese tklivý přednes raněného vampýra citlivě vpletený do romantických klávesových ploch. První vyloženě temný příspěvek „Truth In Reverse“ stojí na zlověstných, strašidelně zabarvených verších (z dálky doléhající hororové mručení), které následně rozkvetou ve smyslně procítěném refrénu. Dá se s klidem říct, že speciálně pro první polovinu alba je příznačná absence byť jediné slabší položky. Toto tvrzení se naplno koncentruje v parádní hitovce „I Am A Machine“ s hostující Alissou White-Gluz, dvorní pěvkyní populární melodické death metalové úderky ARCH ENEMY. Silová „I Am A Machine“ je příznačná jen těžko popsatelnou dynamikou, vyvěrající z kontrastu dvou hrdel. Medově vábivým pohlazením a brutálním vrčením. Pecka.
Druhá část alba se ještě více noří do melancholie a křehké intimity na úkor svižnějších pasáží. Písním tedy jednoznačně dominuje volnější tempo a příklon k masivním syntezátorovým retro plochám, jak dokazuje mocná instrumentální vsuvka „Interlude II“. Pak přichází na přetřes pomalá balada „Running Away“, která dává vzpomenout na předchozí nahrávku a zároveň mě utvrzuje v přesvědčení, že Kat je daleko silnější v důraznějších polohách. I duše starého romantika, jako jsem já, má holt své limity. Naštěstí je tu ještě roztančená popovka „With You“ plná euforické radosti a svůdná „Por Ti“, kde Kat překvapivě vytáhne svou rodnou španělštinu. Je dobře, že se tu takový exotický šperk nalézá, jelikož albu dodává další rozměr a latinskoamerický šmrnc. Závěr obstarává „All By Myself“, svérázná cover verze skladby od amerického zpěváka, skladatele a kytaristy Erica Carmena. Léty prověřená klasika dostává v podání Kat Von D podobu půvabné modlitby. Jde o niterný epilog naplněný nepředstíranou touhou, jaký si může dovolit jen člověk, na jehož srdci už život zanechal nějaké ty šrámy. Dokonalé finále.
Jestliže doteď panovaly jisté pochybnosti o tom, zdali Kat do hudebního světa opravdu patří, nahrávka „My Side of the Mountain“ je definitivně roznese na kopytech. Nejde jen o výmluvnou demonstraci vokálních dovedností Kat Von D, která svým neodolatelně vábivým zpěvem evokuje mýtickou Sirénu. Prakticky každá skladba oplývá jedinečnou mocí vtáhnout posluchače do emotivního světa, z jehož záludných stínů se jen těžko odchází. Kat Von D sice vychází z minulosti a nepopírá inspiraci od mistrů temné elektroniky, ale její skladby sebevědomě kráčí vlastní cestou. Mají svůj jedinečný výraz a punc nadčasovosti. Pokud pominu existenci několika samostatných singlů a EP „Exorcisms“ (2021), pak je „My Side of the Mountain“ teprve druhou studiovou nahrávkou této všestranné umělkyně. Říká se, že teprve třetí deska bývá zlomová a odhalí skutečný potenciál sólového interpreta či hudební skupiny. Neumím si představit, s čím dalším Kat Von D přijde, jelikož už nyní se nachází na vrcholu nejvyšší věže svého gotického hradu.
Jedna z nejerotičtějších hudebních nahrávek, jaké jsem doposud slyšel. Synthwave, dark wave, post-punk i špetka industriálního lomození. V hypnotickém zvuku alba My Side of the Mountain se mísí lyrické motivy o lásce, touze i zranitelnosti. Kat Von D a její dosavadní skladatelský vrchol. Půl bodu navíc za ten syrový obal bez umělých počítačových omalovánek.
9 / 10
1. Dead
2. Vampire Love
3. H.A.T.E.
4. Truth In Reverse
5. Set Myself On Fire (Feat. Ferras)
6. I Am a Machine (Feat. Alissa White-Gluz)
7. Interlude Ii
8. Running Away
9. Illusion
10. With You
11. Por Ti
12. All By Myself
My Side of the Mountain (2024)
Exorcisms (EP) (2021)
Love Made Me Do It (2021)
Datum vydání: Pátek, 20. září 2024
Stopáž: 36:10
Švýcarská deska představuje postrock jako syntezátorový taneční žánr s velkou mírou epiky a filmovosti. Oceňuju tu hlavně snahu uchopit žánr trochu neotřelým způsobem a pokusit se z něj vymačkat nějaké dosud neviděné tvary.
Futuristický black metal, tentokrát s hodně experimentálními vlivy, které připomínají jiné projekty principála Colina Marstona, hlavně BEHOLD THE ARCTOPUS a DYSRHYTHMIA. To ale nic nemění na tom, že KRALLICE jsou silně znepokojiví a atmosféričtí.
Důstojné rozloučení s producentem Stevem Albinim. Album, které musí přijít v ten správný čas. Ačkoliv je kompozičně klidnější a dá se říci že i více monotónní, tak se mi hodně líbí spojení pocitu naděje, smíření a melancholie, které z něho prýští.
PANZERFAUST dech nedošel, ba právě naopak, tetralogii "The Suns Of Perdition" totiž uzavřeli zcela triumfálním způsobem. Komplexní, chytře poskládaná deska, která vrcholí ve své druhé polovině. Takové "The Damascene Conversions" se prostě nejde nabažit.
Posedmé a opět neotřelé, napěchované po okraj hudebním dějem, který mě nepřestává překvapovat v hledání neobjevených cest mezi mathrockem a post-náladovkou. Pocta lidem i místům. Hravé, šílené a vtahující svoji neopakovatelnou atmosférou.
Půlhodina emocemi a expresivitou natlakovaného HC papiňáku. Screamo vokál nutně nemusí být pro každého, ale parádně čitelný a průrazný zvuk a značná naléhavost hovoří jasnou řečí. K tomu jeden z coverartů roku. Deska i pro žánrové ignoranty, jako jsem já.
Reinkarnace švédské devadesátkové kapely, která se svého času svezla s proudem melodického death metalu. Staří páprdové se nedávno po dvaceti letech dali znovu dohromady, aby si zahráli už jen pro radost. Možná pro radost, ale zato pěkně zostra.