OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ostrov Man je pro metalové skupiny celkem exotické působiště. AEONS jsou tak asi jedinou známější partou z tohoto malého místa nedaleko Britských ostrovů. A jejich třetí album "The Ghosts Of What We Knew" je usazuje na pomyslný místní metalový trůn. Není to totiž vůbec špatné dílo, naopak, jeho problémem je vlastně paradoxně právě to, že je zde úplně vše přesně tak, jak má být a tam, kde to být má. Tedy pro daný styl, který AEONS prezentují. Tím je progresí načichlý metal s notnou dávkou deathové důraznosti a uvolněné melodičnosti, která v mnoha okamžicích koketuje i s metalcore vlivy. I díky tomu jsou často nálepkou metalcore označováni, přestože jejich nosná stylová vlna se pohybuje v klasických reminiscencích na OPETH téma. Tedy ve střídání hrubých razantních výpadů s melodickou složkou a kontrastní akustikou, kombinacích drsného vokálu s tím zpěvným a k tomu nutno připočítat i dávku progrese, kterou skupina montuje do svých aranží v přesně uměřených dávkách tam, kde je to přirozené. Je zde tedy vše, jak má být a především ladných melodií si posluchač užije dosyta. A možná v tom, že vše je tak, jak se dá očekávat, je onen pověstný kámen úrazu. Spolu s přemrštěnou stopáží to totiž vede k celkem předvídatelným postupům. A přestože jsou AEONS opravdu šikovní skladatelé i instrumentalisté a vše dělají správně, výsledek je hodně konzervativní metal.
Na druhou stranu je nutno skupině přiznat, že se snaží o značnou pestrost. Od hrubých deathmetalových řezničin přes progrockové kudrlinky se dostaneme až k téměř poprockovým baladám. Někdo by tak mohl tvrdit, že zde dostáváme podobný hudební rozsah, jako například v letošní oceňované desce "Absolute Elsewhere" od BLOOD INCANTATION. Ale zatímco BLOOD INCANTATION to dělají nezvykle, okázale a dramaticky, jako by se snažili šokovat, AEONS mají vše uhlazeně konvenční a logicky provázané, takže se schovávají za šedou oponou tradičnosti. A tak bohužel pro ně, o "The Ghosts Of What We Knew" se žádné polemiky nevedou. Protože je to deska, kde je všechno tak jak má být.
Deska, na níž je všechno tak, jak má být. Od hrubých deathmetalových řezničin přes metalcore vlivy až po progrockové kudrlinky a poprockovou baladičnost. Spolu s přemrštěnou stopáží to ale paradoxně ve výsledku vyznívá jako dost konzervativní metal OPETHovského typu.
7 / 10
Justin Wallace
- bicí
Scott Sayer
- kytara, vokál
Si Harvey
- kytara, vokál
Skippy Hilton
- vokál
Joe Holland
- basová kytara
1. Noose
2. Home
3. Blood
4. Circles
[video]
5. Thanatos
6. Cascade
7. Ghosts
8. Machines
[video]
9. Collapse
The Ghosts of What We Knew (2024)
Consequences (2021)
A Tragic End (2019)
Datum vydání: Úterý, 2. července 2024
Vydavatel: Sliptrick Records
Stopáž: 66:21
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.