IOTUNN - Kinship
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je to podivnost. V základu nejspíš depresivní doom nebo black metal, ale forma a výrazivo je zvláštní. Chce to čas do toho proniknout, ale stojí to vůbec za to? Sám nevím. Mám rád postupnou gradaci v hudbě, co se však odehrává na této nahrávce je něco dotaženého do extrému. Přitom samotný úvod „Adagio“ je působivé intro doprovázené hrou na basový klarinet. Klarinet a jeho tlustší bráška mají svojí roli v průběhu celé nahrávky. To by naznačovalo, že autor s přesahem do klasické hudby zvolí subtilnější a harmoničtější přístup. Jenže z této milné premisy je posluchač pomalu vyveden. Píšu pomalu, protože hudba na této nahrávce je vesměs melancholická pomalá hra na emoce.
Celá skladba „Inside“ vlastně není nic jiného než postupné nabalování na intenzitě na ploše mnoha dlouhých minut. Začíná se od vybrnkávání, vzápětí se přidá zpěv. Zpěv? To je možná největší podivnost. On tam zpěv vlastně vůbec není. Projev této ženštiny je specifikum samo o sobě. Zpočátku spíš utrápené frázování nebo různě intenzivní šeptání, které v projevu zoufalství postupně nabírá na intenzitě až k chrlení slov na prahu šílenství, hysterie, vzteku a agónie. Když to nakonec kulminuje, přijde zklidnění, znovu trochu bouře a je konec. Koncepčně vlastně v pořádku, ale tou dobou už se dávno dostavily pochyby o duševním zdraví kapelníka. Na dvou předchozích albech, která jsou podobně schizofrenní, kapela více využívala skokové změny mezi akustickými pasážemi a šílenstvím. Na „Our“ se stále dokola ke svým běsům dopracovává. A tak i následná „Anymore“ je postupné propadání temnotě.
„Paranoia“ je postavená na v podstatě punkovém základu, který opět v samotném závěru přejde v hysterické vřeštění. A závěrečné „Doors“ začne znovu od intimních základů. Piano, akustika, klarinet, v podstatě komorní hudba, nebýt toho pláče či řevu týrané ženy na pozadí. Zrychlování a nářek se přerývá v řev. Instrumentálně to není špatné, jen je to takové neučesané. Je to záměr? Nepochybně. Bicí mají svou dynamiku, kytara svou hru na ponurou náladu zvládá také dobře a občas dá prostor pianu. Oba klarinety dodávají zvuk komorní hudby. Do toho až absurdní exprese emocí. Jako celek to je zvláštní. NOTTURNO je projekt, kde schopný muzikant dává prostor své choré mysli.
Je to doom, depresivní black metal nebo snad komorní hudba? Je to podivné, působivé, místy odpudivé, schizofrenní. Mám tomu dát devítku za to, jak to zvládá vykreslit emoce až s extrémní expresivností, nebo klesnout pod čtyřku s tím, že je to taková mezižánrová blbost až jí není rovno? Já opravdu nevím.
6,5 / 10
Kjiel
- zpěv
Vittorio Sabelli
- kytara, basa, klarinet, basový klarinet, piano, klávesy
Sven Vinat
- bicí
1. Adagio
2. Inside
3. Anymore
4. Paranoia
5. Doors
Our (2024)
Inside (2023)
Obsessions (2022)
Datum vydání: Neděle, 6. října 2024
Vydavatel: Hypnotic Dirge Records
Stopáž: 38:11
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.
Místy tak trochu těžkopádný death metal, který ale sází jak na zajímavé technicky neotřelé provedení, tak na dusivě temnou atmosféru. Pekelný vokál navíc dodává na dramatičnosti. U mě to celkem funguje.
Instrumentální postrocková klasika, která příliš nerozvlní stojaté stylové vody, ale má tu správnou jemnou atmosféru a i díky drobným přesahům například do progrockové či jakoby cinematic sféry nenudí. A to u současného post rocku není málo.
Zajímavý vánek z neočekávaného směru se objevil u power/progmetalových DGM, Italové nabrali směr do progrockového pravěku a v kombinaci s jejich powermetalovou energií je z toho neuvěřitelně svěží výsledek. A vůbec to nezní jako hloupé retro. Bravo.
Pětačtyřicet minut čirého utrpení. Denverská black/death metalová zrůda si zachovala až nesportovní tlak a k tomu nám ještě pořádně zčernala. Pokud se rozhodnete spočítat pasáže, kdy vám BLACK CURSE dají prostor se nadechnout, dojdete k číslu nula. Bravo.
Ze zatuchlé jeskyně vylezla trojice neotesaných Švédů a jala se kázat okrajový, primitivními instinkty řízený OSDM. Individua oděná v zástěrách z kůže ulovených zvířat třímají v pazourách prvotní nástroje a promlouvají k nám nechutným vepřovým jazykem.