OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Melodický metal göteborgského střihu je stále oblíbeným žánrem. Zvláště pak devadesátková alba velké trojky jsou studnicí inspirace. Co na tom, že ta studnice je už vybraná tak, až drhne vědro o hlínu. Nakonec to je společné většině žánrů a pokud by člověk chtěl potěšit své ucho jen dřevem neotesaným, nakonec by mu nezbyl než nářek. „The Ignorance Cut“ je druhé album rakouské kapely CROWORD.
Ti vznikli před nějakými deseti lety. Kapelník je jistý Lukas Rappitsch, který má zvláštní auru, že jeho kapely mají tendenci se rozpadat. I sestava CROWORD je od minulého alba kompletně přeskládaná. Ale nebudeme řešit osobnostní nedostatky, svou hudební vizi má pevně ukotvenou a za dvacetiletou kariéru dostatečně vybroušenou. Ať už byly důvody výměny kytaristů jakékoliv, s novým obsazením rozhodně nešlápl vedle. Hutné rychlé riffy jsou často či spíš neustále prokládané melodickými vyhrávkami, nakonec to je i poznávací znamení svého žánru. Naštěstí ale inspirace není kopírka a podstatný je svébytný projev kapely.
Úvodní předehra v podání smyčcového kvartetu je připomínka, že vídeňská kapela nesmí zapomínat na nejslavnější hudební éru své země. Pak už ale nastoupí poctivá řezničina v podobě úvodní úderné sypačky „Isle Of The Dead“. Karty jsou rozdány a nezbývá než úroveň udržet. A to je hlavní pozitivum této nahrávky. Možná není světoborná nebo inovativní, ale je poctivá, konzistentní a onu úroveň si až do konce udrží. Od druhé „The Devil's Truth“ se začnou mnohem víc ozývat ozvuky dalekého severu a typické melodické vsuvky. Vrchol? Asi v podobě „Secession“, kde je ideálně vyvážená nezkrocená energie a líbivé partie. Ono celé album působí tím dojmem, že sólová kytara má neustále tendence utíkat k melodičtějším pasážím, ale nekompromisní diktát rytmické sekce ovládané kapelníkem a jeho kumpánem za bicími jí nenechá. Nedá prostor, žene to kupředu. Kytara se snaží, kroutí se, kvílí, ale železný řetěz a škrtící obojek je pevný.
Nahrávka má i své slabší stránky. Asi tou hlavní je, že všechny skladby si jsou dost podobné. Jako celek se to poslouchá velmi dobře, ale výraznějších a výrazově odlišných milníků na cestě od prvních tónů k posledním mnoho není. Osobně mi víc sedí druhá polovina alba, kdy se právě sevřená údernost trochu rozestoupí a na řadu přijdou i zajímavější skladby. Ve středním tempu posazená „Death and the Maiden“ pracuje se změnami rytmu a kytara dostane volnější prostor. V „Soulcutter“ se o prostor doslova pere vokál se sólovou kytarou. Je to poslední vzpoura kytary proti nemilosrdnému rytmickému diktátu kapelníka, který se jí i s vypětím všech sil svého sípavého řevu snaží dostat do patřičných mezí. Závěrečná „Between“ pak ukáže, že vzpoura se nezdařila a ucelenost celého alba nebyla narušena. „The Ignorance Cut“ je velmi povedené album, nepochybně jedno z mnoha ve svém žánru, ale to na jeho kvalitě neubírá.
CROWORD jsou poctivý, nekompromisní a energický melodický death metal. Možná to není originální a průlomový materiál, ale nenudí a žene se kupředu po celou stopáž. To se počítá.
7 / 10
Lukas Rappitsch
- zpěv, basa
Patrick Walter
- kytara
Raphael Käfer
- kytara
Johannes Eder
- bicí
1. Brothers
2. Isle Of The Dead
3. The Devil's Truth
4. Secession
5. Crimson Gaze
6. The Obscure, Known to Everyone
7. Death And The Maiden
8. Soulcutter
9. Between
10. Totenlied
The Ignorance Cut (2024)
The Great Beyond (2017)
Datum vydání: Pátek, 27. září 2024
Vydavatel: Lucky Bob Records
Stopáž: 54:11
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.