OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak jo, jsem tady. Gdaňsk, panelák. Obyčejné sídliště, stejné jako v Praze, Plzni nebo České Třebové, jen tady to mají pár metrů k moři. Však se také ulice, kde stojím, jmenuje Pomorska. Co tady dělám? No, jsem na dovolené v Gdaňsku, a když se metalista, redaktor Metalopole a fanoušek extrémního metalu ocitne v Gdaňsku, vyráží prozkoumat místa, kde se formovala jeho oblíbená sebranka – BEHEMOTH!!!
Teď tedy stojím před dlouhatánským panelákem a přehrávám si tu adresu, která je psaná na nosičích BEHEMOTH – Pomorska 10 .. 12 .. 14 – jo, tady to je! Fotím si vchod, kterým Adam Darski nosil dovnitř a ven nahrávky, nábojové pásy, fakule na pekelný oheň nebo hudební nástroje, protože tady se evidentně pohyboval, když tvořil svoje staré kultovní demáče a alba. Zábavné je, že hned za okny měl Černý Adam kostel, takové to polské betonové monstrum, které ani nevypadá jako kostel, spíš jako raketová základna nebo svatyně jaderné bomby z druhého dílu Planety opic. První mše v kostele se konala roku 1998, tedy v době mezi behemotími deskami „Pandemonic Incantations“ a „Satanica“. Hm, tak to docela dává smysl – s tímhle výhledem nemůžete s kytarou v ruce složit nic jiného než „Decade ov Therion“ nebo „Chant for Eschaton 2000“ :)
Láká mě taky cvaknout si domovní zvonky s cedulkou „Darski“, ale stojí tam nějaké babky a nechci je zbytečně děsit … pološílených metalistů, kteří se tam klaní prvotní jeskyni svého božstva, potkávají určitě i tak dost. Nergal sám se s mladickou adresou nijak netají a sám na sebe ji práská v dokumentu o Něm a Jeho Gdaňsku. Čeknout to můžete ma tomto odkazu.
Já ale vyrážím dál. Od Nergalovy ulice pár kroků do slavného Oliwského parku (Park Oliwski) – tahle gdaňská čtvrť se totiž jmenuje Oliwa a park je jeden z nejznámějších v Polsku, taková ta vyšperkovaná nádhera s živými ploty, jezírky a lavičkami. Nergalovci ji ovšem zneužili pro jednu z prvních sérií infernálních fotek v době svých demáčů. Jestli chcete, můžete vzít oxeroxované obaly kazet a hledat mezi kmeny stromů, jestli najdete ten pravý, kde se fotilo. O úspěchu pochybuju, ovšem výrazně lepší to bude u vedlejšího Oliwského hřbitova (Cmentarz Oliwski), kde u plotu Darski pekelně zapózoval vůbec poprvé. Sám představí ve zmíněném dokumentu. A abych nezapomněl na další komickou situaci: Oliwský park je světově známý, ovšem nikoli kvůli pubertálním fotkám temných výrostků. Slávu mu přinesl … opět … tamější kostel!
Pokračujeme Oliwou, a dostáváme hlad. Zalezeme do nějakého bistra. Klasická hipsteřina – sójová kapučína, zdravé saláty, kafe za dvě kila, meníčka s QR-kódy. A na stěně … Nergal! V kapuci, paintu, jak řve do mikrofonu. Ty vole, Polsko! Chtěl bych vidět někde v Karlíně, jak tam na zdi kavárny mají třeba Bruna z HYPNOS. Skvělý!
A zas dál. Tentokrát po hlavní, asi 10 kiláků dlouhé ulici, která vede z Oliwy do centrálního Gdaňsku. Přes další čtvrť Wrzescz – tam mají areál gdaňského rozhlasu, kde BEHEMOTH nahrávali „The Apostasy“. Na místě nic nevykoukám, a tak zase vzpomínám na youtubový dokument a dle Nergalovy rady zajíždím do čtvrti Nowy Port, kde nás Darski vzal do jakéhosi sklepního studia a zkoušel tam nové nápady. Face to face jde o ohyzdný barák, zřejmě kulturák někde z padesátých let, a okolo dělnická, zdá se i docela nebezpečná čtvrť. Zvenčí taky nic, takže se studii jsem neuspěl a jdu si spravit náladu. Razím do loděnic.
Gdaňská loděnice, to je totiž něco! Obrovský areál o rozměrech menšího (možná i většího) města, mezi troskami ultramoderní muzeum polské Solidarity, kolem vody rozházené zbytky hal, do kterých můžete vlézt a koukat na gigantické stroje, nad nimi jeřáby, zbytky kolejí, plech, rez, beton … a mezi tím hipsterská stanoviště, kde uděláte cool snímek na instáč nebo dáte něco na zub. Mimo restaurace se v Polsku na veřejnosti nesmí pít alkohol (přísně to hlídají a pokutujou, bacha !!), tak zajděte do boční uličky Elektryków, kde z tovární haly udělali obří bar, přímo v ulici pódium na sezení, na druhé straně taky něco, prostě taková Stodolní na gdaňský způsob. Naprostá pecka!
Přecházím hned vedle, tam velká plocha, stánek … a na něm metalové nápisy. Co to sakra je? Nějaký zrušený metalshop? Ale proč tady, v té obří pustině? A pak mi to dochází – tady se odehrává Mystic Festival! Kdysi založený v Krakowě, párkrát odehraný ve sportovní hale TS Wisła (správně, tam kde točili živák VADER), později v katowickém Spodku (kde se pořádala pro změnu Metalmania), pak zas někde jinde … no a od roku 2022 sídlí Mystic Festival v Gdaňsku. Prozkoumávám takříkajíc krajinu po bitvě, protože přijíždím nevědomky týden po festivalu, kde krátce po sobě šíleli DECAPITATED, BEHE, MASTODON … ach jo, škoda mluvit. Jenže by to asi stejně neklaplo, protože vysvětlete příbuzenstvu, že budete několik dní lítat v moshpitu a oni mají dovolenkovat sami … ;)
Konec? Ještě ne! Ještě vám musím zprostředkovat, jak je Polsko božsky metalová země. To si tak prohlížíte regál v Empiku (síť obchodů, kde se prodávají knížky a hudba), projíždíte regály, a vedle vás stojí dvě holky tak z osmé třídy základky. Klasické nažehlené puberťačky, co u nás poslouchají … Daru Rolins ... no, to už asi ne … tak nějaké youtubery nebo Mirai. A tyhle polské školačky se s nadšením hrabou v cédéčkách a jedna křičí na druhou: „Agata, album Megadeth, kupisz go?“ „Nie, Hela, mam już Megadeth, dzisiaj kupuję Slayera!“ A takovýhle rozhovor s podobným osazenstvem jsem tehdy v Polsku neslyšel poprvé ani naposledy. Tak řekněte, není to země zaslíbená?
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.