Z červnových alb se mi pro nadílku nahromadilo hodně lehčích až uvolněných počinů. Jednak mám takové samozřejmě rád, ale důvody jsou prozaické i v tom, že to, co mě oslovilo z drsných nahrávek již bylo popsáno v recenzích. Těch článků o pořádným metalu bylo zase hodně, ať už zmíním vychvalované nové album ULCERATE, old school deathové DARKENED, temný projekt KVAEN, po dlouhém čase se probudivší SEVERE TORTURE, nebo i další alba domácích BRUTALLY DECEASED a prešovských PERVERSITY. Kompletní výčet je opět slušně dlouhý: ANGEL SWORD - World Fighter, BRUTALLY DECEASED - Chasms, CRYSTAL VIPER - The Silver Key, DARKENED - Defilers Of The Light, EVERGREY - Theories Of Emptiness, GOLGOTHA - Spreading The Wings Of Hope, GREENLEAF - The Head & The Habit, HIPPOTRAKTOR - Stasis, HYPERDONTIA - Harvest Of Malevolence, KVAEN - The Formless Fires, MERGED IN ABYSS - Ave Exitium, PERVERSITY - Spiritual Negation, REZN - Burden, SEVEN SPIRES - A Fortress Called Home, SEVERE TORTURE - Torn From The Jaws Of Death, ULCERATE - Cutting The Throat Of God.
V této nadílce se projdeme hlavně v náladovějších počinech, ale nějaké to drsnější oživení se nakonec také objeví. Výčet je celkem jednoduchý, od dalšího počinu ALCEST, kteří se drží své chlácholivě zasněné polohy, přes mathrockové veterány DYSRHYTHMIA, líbivě melodický prog DARWIN a RENDEZVOUS POINT k ostřejší a důraznější progmetalové formě Řeků SUNBURST a seveřanů SEVENTH DIMENSION. A nějaký ten slušný nářez obstarají deathmetaloví REPLACIRE. Možná to není stylově moc pestré, ale tak mi to tentokrát prostě vyšlo. Příště by to mělo být lepší, alespoň jak se mi teď předběžně vybavují zajímavé desky z července.
DARWIN - Five Steps On The Sun
DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
SUNBURST - Manifesto
ALCEST - Les Chants de l'Aurore
RENDEZVOUS POINT - Dream Chaser
REPLACIRE - The Center That Cannot Hold
SEVENTH DIMENSION - Of Hope & Ordeals
FRACTAL GENERATOR - Convergence
INSECT ARK - Raw Blood Singing
WITHERING SURFACE - Exit Plan
ALARM! - Alarm!
MONO - Oath
HORSEBURNER - Voice of Storms
NOXIS - Violence Inherent In The System
OH HIROSHIMA - All Things Shining
THRAILKILL - Unperson
DARWIN - Five Steps On The Sun
Kytarista DarWin je jakýsi průzkumník zahleděný do budoucnosti a jeho projekt tak nabízí místy až futuristickou vizi hudby vycházející z britské progresivní scény, ale neomezující se pevnými hranicemi. Spolu s bubeníkem Simonem Phillipsem (ex-TOTO) a spoustou známých hostů vydal již své čtvrté album a opět je to kolekce skladeb napěchovaných bravurními výkony takových person, jako například klávesák Derek Sherinian (ex-DREAM THEATER), zpěvák Matt Bissonette, kytarista Greg Howe nebo indická basačka Mohini Dey.
DarWin zde skladatelsky balancuje na pomezí komplikovaných progrockových, ale i metalových struktur, současně se skladbám snaží vdechnout líbivý potenciál a vlídnou tvář poprockových hitů. Vychází z toho tedy jakýsi hybrid, který může na první dojem působit až podbízivě, ale vymazlené instrumentální hrátky, které s až neuvěřitelnou přirozeností plynou pod příjemnými melodiemi, nenechávají na pochybách, že tu máme co do činění jednak s hudebníky opravdu nestandardních kvalit, současně pak i s materiálem, který je velmi efektně zaranžován. Nepostrádá tedy pro posluchače příjemnou vlídnost, ale ani progresivní nadstavbu, díky které se stává hodně trvanlivou záležitostí. Jsou to skladby, které přes svou ladně melodickou a hitovou podstatu neomrzí po několika zopakováních. A to i díky neustálým kytarovým kreacím a sólům, hravosti rytmiky a změnám temp i hudebních poloh, které od klasické rockové podstaty odskakují k jazzovým inspiracím a jsou doplněny i výrazným zvukem kláves, klavíru a orchestrální plností.
Origin Of Species LLC / 7. června 2024 / Další informace
DYSRHYTHMIA - Coffin of Conviction
Po prvotní skepsi vyvolané zřejmě přílišným očekáváním si mě album "Coffin of Conviction" nakonec přece jen získalo. Snad i proto, že střídmá půlhodinka uplyne tak nějak samozřejmě a přirozeně, netlačí se příliš na pilu. Zprvu mi větší divokost a bouřlivost chyběla, ale když se jako posluchač oprostím od trochu bláznivých mathrockových kreací, které tahle parta předváděla zhruba před dvaceti lety, a přijmu současnou tvář, pak je to výborná hudba. A vlastně se musí ocenit i fakt, že DYSRHYTHMIA prostě nestojí na místě a stále mění svůj tvar. Současný často riffově přehledný prog výraz v sobě kombinuje tradice i snahu o neotřelý přístup a ve výsledku je stále hodně pestrý i hravý. A především je tahle instrumentální produkce dostatečně specifická a svým způsobem originální, takže charakteristické kouzlo si DYSRHYTHMIA zachovali a své fanoušky tedy nezklamou. Jen se mi příliš nezamlouvá nedůrazná zvuková stránka. Právě takto odlehčenější forma by si zasloužila jiskrnější produkci. I přes dvacet let stará deska "Pretest" mi přijde zvukově výraznější.
Nightfloat Recordings / 7. června 2024 / Další informace
SUNBURST - Manifesto
Příjemně energický, hravý a silový progresivní metal plný i výrazných melodií a dominantního vokálu. A tím bych v podstatě mohl skončit. Druhé album Řeků SUNBURST se totiž nejlépe pochopí jedině poslechem. A především fanoušky progresivního metalu jistě potěší promyšlenost materiálu a zručnost jeho prezentace. Od debutu uplynulo hezkých pár let a skupina tak měla čas si materiál náležitě vypiplat a nazkoušet. Na výsledku je to hodně znát. Takže zde opravdu není co vytknout. Druhou otázkou pak je fakt, že SUNBURST místy hodně okatě sahají v inspiracím ke svým vzorům. To je záležitost trochu dvojsečná. Potěší totiž fanoušky skupin typu CONCEPTION nebo KAMELOT, kteří chtějí slyšet tento model v opravdu hezkém provedení, ale posluchače prahnoucí po originalitě zas tolik neosloví. Ale provedení je opravdu výrazné a to včetně suverénního vokálu Vasilise Georgiou, který prý hodně připomíná projev Roy Khana. A jsme zase u jádra pudla. Komu to nevadí a naopak si v takové formě libuje, ten musí být spokojen. A já osobně spokojen jsem, snad i proto, že konkrétně KAMELOT už jsem neslyšel opravdu hóóódně dlouho.
Inner Wound Recordings / 14. června 2024 / Další informace
ALCEST - Les Chants de l'Aurore
ALCEST opět nabízí svou tradičně ladnou estetiku plnou zasněných a trochu nenápadných melodií, které se svou emotivní aurou posluchače snaží ukolébat až do letargie. "Les Chants de l'Aurore" nabízí asi tu prozatím nejéteričtější a nejprosvětlenější podobu. Možná je to příjemný výlet do dětství, kdy podobné pocity patří ke koloritu klidných večerů s líným pospáváním u pohádek, přesto je třeba zmínit i fakt, že model ALCEST se trochu vyčerpává a skupina ho na novém albu již moc neobměňuje a nedoplňuji něčím, co by posluchače znalého minulých počinů probralo z ospalosti. Chtělo by se až tvrdit, že je to jen další porce specifické chuti, která navíc po letech čekání i trochu vychladla. Ale když se to člověku trefí do té správné nostalgické nálady, je to opět jako příjemně vyhřátá chlácholivá náruč, do které se člověk může schovat před světem se vším tím jeho ošklivým hlaholem a hrubostí. A je vlastně úplně jedno, že stylově si ALCEST každý zařadí někam jinam, od post blacku až po post rock.
Nuclear Blast Records / 21. června 2024 / Další informace
RENDEZVOUS POINT - Dream Chaser
Na rozdíl od současných LEPROUS je druhá skupina bubeníka Baarda Kolstada nohama pevně na zemi. Což ale neznamená, že by třetí album norských RENDEZVOUS POINT bylo nějaké ušlápnuté dílo. Samozřejmě máme opět co do činění s progresivní metalovou okázalostí a místy hodně pompézní aranže útočí na posluchače očividnou snahou ohromit. Je to hudba plná nápaditých postupů, neotřelých riffů a ve vrstevnaté plnosti nafouknutá jako tetelící se balónek. Až má člověk někdy pocit, že ty nahuštěné aranže plné i syntetických zvuků musí zákonitě prasknout a splasknout do ploché banálnosti. Jenže po prvotním váhání jsem si tohle dílo oblíbil. Ta pompa a nabubřelost má totiž i specifické náladové kouzlo a je doplněna příjemnými melodiemi a parádním vokálem, který překvapuje rozsahem a sebevědomým projevem, aniž by se propadal do nějaké parodie sebe sama, tak jak se to bohužel v současnosti stalo Einaru Solbergovi. I díky tomu je pro mě srovnání letošních desek RENDEZVOUS POINT a LEPROUS jednoznačné. Mistr Einar by se zde měl učit jak se dělá moderní prog.
Long Branch Records / 21. června 2024 / Další informace
REPLACIRE - The Center That Cannot Hold
Bostonští REPLACIRE jsou partou libující si v divokých technicky deathmetalových řezničinách a v jejich produkci se mixuje hned několik povětšinou old school přístupů. Najdeme zde klasickou floridskou školu, takže se dají vysledovat odkazy jak k samotným DEATH, tak větší rozevlátost CYNIC nebo ATHEIST. Ale současně se zjevují i brutální ingredience Kanaďanů GORGUTS nebo z těch novodobějších přístupů je často zmiňována příbuznost s kalifornskými THE FACELESS. Třetí album "The Center That Cannot Hold" zdobí proměnlivost temp a hodně rozdováděná rytmika, která občas jakoby sklouzávala až do sekané deathcore formy. Ale současně se dočkáme i hravě uvolněných pasáží, kde se překvapivě zjemní i jinak klasicky drsné vokály. Viz třeba skladba "A Fine Manipulation" nebo "Drag Yourself Along the Earth". Skupina jako by se často snažila vyhýbat klasickým riffovým strukturám a tlačí svou produkci do technických výstředností. Materiál je to tedy především pro milovníky kreativních ekvilibristik. A nutno uznat, že i ty nejdivočejší pasáže REPLACIRE zvládají s přehledem virtuosů.
Season of Mist / 21. června 2024 / Další informace
SEVENTH DIMENSION - Of Hope & Ordeals
A další progresivní paráda od seveřanů SEVENTH DIMENSION. Tito Švédové si na svém pátém albu dali hodně záležet. Až by se mohlo zdát, že je to taková progresivní rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Jenže ani zde se nezapomíná na důrazné riffy, příjemné melodie a přirozeně ladné pasáže. Navíc mají skladby bezchybnou vyváženost mezi dynamickou dravostí a atmosférickou ladností, takže se to poslouchá tak nějak samo. Stačí jen zavřít oči a sledovat ty logicky se vyvíjející linky, které skupina hezky kombinuje a proměňuje. Je to taková plynule se měnící hudební potulka plná i zvukových a aranžérských výstřelků, díky čemuž můžete album poslouchat stále dokola a stejně se nedostaví pocit fádnosti. Je to zkrátka hodně prokombinované dílo.
Corrupted Records / 21. června 2024 / Další informace
Pod čarou:
FRACTAL GENERATOR - Convergence (Everlasting Spew Records / 7. června 2024 / Další informace)
Zajímavý sci-fi koncept o lidstvu žijícím v simulaci, kde se ve sluneční soustavě zjevují nové planety. Zhudebnění tedy musí odpovídat tomuto tématu, většinou drsný technický death metal tak nese značnou dramatičnost a výbušné riffy jakoby simulují vesmírné katastrofy. Dost se to povedlo.
INSECT ARK - Raw Blood Singing (Debemur Morti Productions / 7. června 2024 / Další informace)
Dana Schechter (SWANS) a Tim Wyskida (KHANATE) stvořili pod hlavičkou INSECT ARK další neortodoxní dílo ponořené v drone, sludge a noise rocku. Sugestivní dílo, ale je těžké se v té bažině neutopit.
WITHERING SURFACE - Exit Plan (Mighty Music / 7. června 2024 / Další informace)
Kolegové a krajané dánských THORIUM si drhnou své a na rozdíl od zmíněných THORIUM jsou ve své melodické, thrashem i heavy klasikou načichlé a severskou aurou prostoupené deathové poloze doma. Nic převratného, zřejmě hlavně dávka nostalgie pro pamětníky.
ALARM! - Alarm! (ALRM! / 14. června 2024 / Další informace)
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.
MONO - Oath (Pelagic Records / 14. června 2024 / Další informace)
Přestože mám MONO vážně rád, jsem zklamán. Tohle album spíše než k rozjímavé meditaci dokážu přijmout jen jako kulisu k podřimování. Většinu času až moc ospalé a monotónní.
HORSEBURNER - Voice of Storms (Blues Funeral Recordings / 21. června 2024 / Další informace)
Tak tohle je důstojný sparing partner pro současné HIGH ON FIRE, příjemný stoner sludge v dostatečně surovém balení, dávkou živočišné energie, ale včetně odlehčené akustiky a ladných melodií. Šlape to a i sóla zní perfektně. Ano, dost retro, ale parádní.
NOXIS - Violence Inherent In The System (Dawnbreed Records, Rotted Life / 28. června 2024 / Další informace)
Zajímavá deathmetalová deska plná i zvláštních zvukových výstřelků. Ale většinou poctivý old school.
OH HIROSHIMA - All Things Shining (Pelagic Records / 28. června 2024 / Další informace)
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
THRAILKILL - Unperson (Self released / 28. června 2024 / Další informace)
Kytarista Wes Thrailkill se svými druhy předvádí další instrumentální divočinu, která kromě metalové progrese nabízí i odbočky do mathrocku, djentu, nebo dokonce i elektroniky. Fanoušky kytarových hrdinů typu PLINI určitě potěší.