Na pracovný i súkromný e-mail z toho od agentúr chodí na recenzovanie stále dosť, stačí si raz za čas povedať „ok, ešte ma písanie trochu baví“. Býva slušné o nahrávkach, ktoré prejdú sitom (= mali ste nervy na to, aby ste im venovali čas) aj niečo napísať. V momentoch, kedy som nemal na robote nič lepšieho, som napísal článok o tom, čo mi v rámci plus-mínus black metalu hralo pri práci.
ATREXIAL – The Serpent Abomination
CANIS DIRUS – By The Grace Of Death
GRAND DEMISE OF CIVILIZATION – The Blaze Of Abaddon
HAMMERFILOSOFI – Solus
KVELDSTIMER – Scripture Of The Woods
LIMINAL SHROUD – Visions Of Collapse
THE MOSAIC WINDOW – Hemasanctum
ATREXIAL – The Serpent Abomination
Koncom marca si tretí album do diskografie zapísali barcelonskí ATREXIAL. Táto štvorica je na scéne od roku 2014 a vo svojich textoch rozoberá témy ako duchovno, kozmos, démonológiu a podobne. Sedemskladbová novinka prináša nijako extra objavný, ale vydarený a mohutný black/death metal s atmosférou búrlivo rachotiacich nesmiernych priestorov. Striedanie zničujúcich náklepov a dramatických atmosférických partov je nabité zlovestnými a ponurými harmóniami navádzajúcimi pocit životu neprajúceho chladu a do pôsobivej symfónie divokých tónov z tmy a neznáma reve jedovatý diabolský vokál doplnený hlbším smrtiacim rukotom a občas aj vyzývavo rebelským pokrikom. Príjemný materiál na polceste medzi „uhladeným peklom“ v štýle BEHEMOTH a surovým besniacim špinavým infernom z dielne TEITANBLOOD a podobných spolkov. Niečo zľahka podobné je tvorba kalifornského projektu SXUPERION.
www.metal-archives.com/bands/Atrexial/3540425278
atrexial.bandcamp.com/music
Non Serviam Records / 22. marca 2024 / Ďalšie informácie
CANIS DIRUS – By The Grace Of Death
Canis dirus je latinské meno pleistocénneho amerického „zlovlka“ a 21. decembra vychádza štvrtý album rovnomennej kapely z Plymouthu v Minnesote. Trochu mi trvalo, kým som sa do šesťskladbovej novinky dostal, dlho pretrvával dojem „ďalší americký black metal, kto má na to mať čas“, ale nakoniec si materiál zmienku zaslúži. Keď sa zžijete s jeho dosť „vintage“ chrastivým zvukom, objavíte drsný, ale zároveň atmosférický čierny kov, ktorý miesto nejakých v súčasnosti populárnych „post“ smutnení radšej poriadne od podlahy zabesnie, a ak sa „upokojí“, tak zase radšej hudbou maľuje drsné prírodné scenérie alebo rozohráva rozorvané nálady smrti, temnoty a protikresťanského hrozenia. Zvuk nahrávky, jej „divokosť v srdci“ a niektoré harmónie mi vzdialene pripomenuli „Nattens Madrigal“ od ULVER. Tí majú z môjho pohľadu tri dobré (v ich prípade skvelé) albumy, ak predošlá tvorba týchto dvoch Amíkov znie cca v duchu novinky, majú o jeden viac než Nóri.
www.metal-archives.com/bands/Canis_Dirus/3540288513
canisdirus.bandcamp.com
Bindrune Recordings / 21. decembra 2024
GRAND DEMISE OF CIVILIZATION – The Blaze Of Abaddon
Ešte zotrváme v Minnesote, tentokrát v Minneapolise a Saint Paul. Severský štát USA si vyžaduje severský black metal a ten predvádza na svojom štvrtom albume štvorica s košatým a dramatickým názvom. Skladby venované smrti, zničeniu ľudstva a bičovaniu kresťanstva majú priam epickú dĺžku od šesť a pol po skoro jedenásť minút, pričom ide z veľkej časti o mohutné čierne klepanice prestriedané atmosférickejšími partmi a náladovými plochami. Je mi skôr sympatické, že GDOC sa inšpirujú žánrom v jeho podobe od polovice 90. rokov, teda z čias, kedy sa už klasici dokázali vyhrať s kompozíciou a nápadmi, pričom zachovávali blackmetalovú nekompromisnosť, temnotu a surovosť. Album, na ktorom si podáva ruku agresívna pekelnosť DARK FUNERAL s technickým majestátom EMPEROR a pôvod tvorcov pripomenie pár momentov, ktoré by sa nestratili ani u NACHTMYSTIUM.
www.metal-archives.com/bands/Grand_Demise_of_Civilization/3540286096
granddemiseofcivilization.bandcamp.com
Ordovician Records / 4. júna 2024 / Ďalšie informácie
HAMMERFILOSOFI - Solus (EP)
Nórsko-taliansku dvojicu HAMMERFILOSOFI tvoria NKTFR (Noktifer), nástroje, a FCCM (Fuoco Cammina Con Me), vokály. Dali sa dokopy pred štyrmi rokmi, v septembri minulého roku vydali debutový album „The Desolate One“, na ktorý o rok neskôr nadviazali EP so štyrmi skladbami. Album som nepočul, ak je v podobnom duchu ako EP, fanúšikovia MAYHEM by mali spozornieť, pretože takto oživiť ducha nahrávok „Wolf’s Lair Abyss“ a „Grand Declaration Of War“ sa len tak hocikomu nepodarí. Barbarsky rýchly, prepracovaný, zľahka nihilisticko atmosférický black metal s dotykom psychedélie a skvelým maniacálno-attilovským vokálom, prekvapenie.
www.metal-archives.com/bands/Hammerfilosofi/3540531217
hammerfilosofi.bandcamp.com
Aeternitas Tenebrarum Musicae Fundamentum / 13. septembra 2024 / Ďalšie informácie
KVELDSTIMER – Scripture Of The Woods
Azeruel Woldaeg (Alexander Poole, mnoho prevažne USBM kapiel, niečo mi hovorí asi iba KRIEG), nástroje, a Collier d’ombre (tiež veľké čierne portfólio, napr. ASH BORER) vokály sa v roku 2018 dali dokopy pod názvom KVELDSTIMER (po nórsky „večerné hodiny“) a vyrazili ctiť si lesy, prírodu a pohanstvo. Podľa všetkého vyrazili kdesi k fjordom a do hôr, sedem skladieb na ich debutovom deme je totálne neskrývané nórske retro. Nahrávka, ktorá by na mňa urobila dojem aj pred tridsiatimi rokmi, vtedy by v podstate patrila k tomu hudobne hodnotnejšiemu v žánri. Divoký, rýchly a zúrivý black metal, ktorý môže pripomenúť „true“ čierne časy DARKTHRONE, najviac BM momenty ENSLAVED a vďaka rovným pochodovým „umca-umca“ pasážam paradoxne aj austrálskych božích bojovníkov HORDE. Do živelnej barbarskosti chladnú zlovestnú atmosféru vnášajú „hrobové“ klávesy v pozadí a kto sa chce odviezť na výlet do dávnych čias, tu sa povozí slušne. Vyšlo to na kazete, 66 kusov.
www.metal-archives.com/bands/Kveldstimer/3540542815
altare.pt/produto/kveldstimer-usa-scripture-of-the-woods-pro-mc
Altare Productions / 13. júna 2024
LIMINAL SHROUD – Visions Of Collapse
Vancouverskí LIMINAL SHROUD sú na scéne od roku 2018 a ich v poradí tretí album z júla tohto roku je už druhým, ktorí vydali u rešpektovaného a fajnšmekerského amerického vydavateľstva. Tam prevažne vychádza technicky vypracovaný death metal, grind core a prípadne inštrumentálne orgie skladateľského čarodejníctva, ale ako vidno, nie je im cudzí ani melodický black metal. V prípade Kanaďanov tiež technickejšie podaný, ale časovým rozsahom rozšafné kompozície budujú na atmosfére, nie na uši trhajúcej snahe o komplikovanosť. Rich Taylor (basgitara, vokály), Drew Davidson (bicie) a Aidan Crossley (gitara, vokály) vedia podľa situácie zazúriť vo vysokých obrátkach, nekompromisne pod svojimi gitarovými harmóniami mašírovať, ale z veľkej časti maľujú svojimi melódiami pokojnejšie premýšľavé, vzdušné, melancholické i dramatické nálady. Všetko bez post- a depresívnych podtónov, čo oceňujem. Variabilný black metal, neznie síce objavne (časy objavov sú aj tak dávno preč), ale venovať mu niekoľko vypočutí nie je strata času. Ak ste duša najtemnejšia v celom vašom vchode a od kapiel požadujete zlo, hrôzu a kiu ešte máriu, pozrite sa inde.
www.metal-archives.com/bands/Liminal_Shroud/3540443524
liminalshroud.bandcamp.com/album/visions-of-collapse
Willowtip Records / 5. júla 2024 / Ďalšie informácie
THE MOSAIC WINDOW – Hemasanctum
Ešte jeden melodický black metal od Willowtip, nejako sa im v tomto žánri zapáčilo. THE MOSAIC WINDOW tvorí jeden človek, Andrew Steven Brown z kalifornského Los Angeles. Začal v roku 2021, debutový album pustil do sveta v júni minulého roku na vlastné triko a novinka „Hemasanctum“ vyšla teraz v novembri. Oficiálne je TMI jednočlenná entita, za ktorou stojí Andrew Steven Brown ako tvorca, vokalista a hráč na všetky nástroje, bicie na aktuálnom albume mu však hosťovsky nahral americký talent Gabe Seeber (nabúchal napr. aj debutový album našich REALMS OF CHAOS) a sólami v dvoch skladbách prispel švédsky gitarový titan Andy LaRocque. Osem skladieb búrlivého, mohutne znejúceho melodického čierneho kovu ulahodí tým, ktorí si potrpia na ozajstnú metalovú tvrdosť, keďže „Hemasanctum“ je prevažne nárez. Je tu aj dosť priestor pre prepracovanosť a atmosféru. Počuť to vzdialený odkaz temnej osudovosti švédskych spolkov typu MÖRK GRYNNING, ale veľa harmónií znie skôr „americky“. Ezoterika, mytológia, hrôza, existencializmus v textoch, divoký vokál, veľa kvalitného hrania, ktoré robí skladby zaujímavými, atmosféra a ťah, rozhodne vydarená nahrávka.
www.metal-archives.com/bands/The_Mosaic_Window/3540494835
themosaicwindow.bandcamp.com
Willowtip Records / 15. novembra 2024 / Ďalšie informácie