Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Předchozí album "Life" (2023) Italů DGM jelo plně v klasické power prog metalové lajně, takže jsme si užili především svižně plynoucích skladeb, kde se šikovně kombinovaly melodie se silovějším přístupem. Vzhledem ke starší tvorbě žádná změna, od DGM se ostatně ani velká překvapení nečekala, takže jízda v klasickém stylu nabídla fanouškům očekávanou pohodu. Bylo to příjemné album, nic víc, nic míň.
O to zajímavější je ale cesta, na kterou se Italové vydali na aktuální desce "Endless". Opravdu nepředvídatelně totiž nasadili značně jinou fazónu, když ustoupili ze svého dravého powermetalového přístupu a otočili se zpět v čase ke klasičtěji pojaté progrockové formě. Odlehčenější sound a do popředí se často tlačící klávesy, flétna, smyčce, akustika a syntezátory jsou výletem až kamsi do stylového pravěku sedmdesátých let minulého století. Navíc to DGM uchopili až překvapivě šikovně a spolu s vlivy dřívější silovější powermetalové energie působí tahle jejich fúze až neuvěřitelně svěže. Takže pokud se musíme bavit i o retro nádechu, vůbec to není hloupé. Naopak, takto nějak si představuji moderní zpracování klasických témat minulosti. Můžeme být na vážkách, zda se DGM podařilo stvořit jejich nejlepší album, ale bez ostychu můžeme tvrdit, že je to album nejzajímavější ve své stylové otevřenosti a nadčasovosti.
První koncepční album italské skupiny je drobným vybočením z jejich dřívější powermetalové tvorby. Progresivita se převalila i do klasických rockových struktur jakoby vyseparovaných z hluboké minulosti. Ale přesto, nebo možná právě proto, vyznívá "Endless" hodně svěže.
1. Promises
2. The Great Unknown
[video] 3. The Wake
4. Solitude
5. From Ashes
6. Final Call
[video] 7. Blank Pages
8. ...Of Endless Echoes
Diskografie
Endless (2024) Life (2023) Tragic Separation (2020) The Passage (2016) Momentum (2013) frAme (2009) Different Shapes (2007) Misplaced (2004) Hidden Place (2003) Dreamland (2001) Wings of Time (1999) Change Direction (1997)
DALŠÍ INFORMACE
Datum vydání: Pátek, 18. října 2024 Vydavatel: Frontiers Records s.r.l. Stopáž: 56:27
Zajímavý vánek z neočekávaného směru se objevil u power/progmetalových DGM, Italové nabrali směr do progrockového pravěku a v kombinaci s jejich powermetalovou energií je z toho neuvěřitelně svěží výsledek. A vůbec to nezní jako hloupé retro. Bravo.
Otázkou pro Portugalce GAEREA je, zda jejich black metal má být vizí osobitě vzletné formy, nebo je to jen teatrální snaha o dramatičnost. Té je totiž na aktuální desce opravdu hodně. A čeho je moc, toho je příliš. Minulá deska se mi zamlouvala více.
Další technický death metal. Povedený debut skupiny, za kterou stojí hudebníci se zkušenostmi, třeba bývalý bubeník FALLUJAH. I díky klavírním partům hodně rozmanité a proměnlivé dílo startuje zajímavou tematickou trilogii. Budu sledovat.
Metalovější souputníci Vesničanů z města Ioanniny se hlásí s nádherně eklektickou metalovou kolekcí, která s chutí kloubí hard rock, heavy metal, stoner a pulzující řecké folkové party. Dominuje bublavá basa, výrazné perkuse a nápadité delší kompozice.
Kto pamätá, že Poly natočil akustickú dosku už v roku 1992? Z toho pohľadu je projekt POLY NOIR ďalšou z odbočiek v kariére polyhistora. "Noir country" s priznanými inšpiráciami a Polyho charakteristickou poetikou (objaví sa aj Joe!) stojí za vypočutie.
Guilty pleasure pokračuje, děcka už jsou skoro dospělá a furt je to fackování baví. Musí, mají to ve smlouvě. Na plac se vrací Silver, zvraty jsou čím dál (tragi)komičtější, ale tvůrci to napětí stále dokážou šponovat. Jak dlouho ještě, proboha?!
Němci nezapřou inspirace od NILE, již název v podobě egyptského boha chaosu k tomu ostatně odkazuje. A tak nám servírují vydatnou porci technicky pojatého a orientálním folklórem kořeněného death metalu. Je to poctivě uklohněné, takže docela lahůdka.
Neuvěřitelných 26 let od minulé desky a přesto jako by THE JESUS LIZARD vůbec nezestárli. Suverénní návrat ve znamení typických hutných noiserockových struktur a stále je to správně surový underground, byť si skupina samozřejmě nese svůj status kultu.