LIAR THIEF BANDIT - Icon
Tato mladá švédská skupina v sobě nese esenci rockového pravěku 70. let stejně jako dravou razanci devadesátek a garage rockovou neurvalost. Občas i hitový potenciál, co mi připomněl pecky od THERAPY?. Výborné retro.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Šťavnaté pokračování jednoho z nejzábavnějších fantasy seriálů má jednu zásadní výhodu vyplývající z konceptu celého projektu. Jeho scénář píše Matthew Mercer coby zkušený dungeon master a zdatně mu sekundují jeho kolegové, kteří s ním hrají reálnou dungeons and dragons kampaň. Možná hlavně proto je tento seriál zcela jiný než všechny ostatní podobné fantasy projekty. Příběh je závislý nejenom na pánovi jeskyně, ale i na hodech kostkou a reakci postav, které si vysoustružila banda dabérů a herců říkající si Critical Role. Vzhledem k tomu, že Critical Role své kampaně nahrávali na youtube, je možné se podívat, jak některé situace vypadaly u D&D stolu a jak v seriálu. A je vlastně neskutečně vtipné vidět, jak náhodný hod kostkou ovlivňuje děj.
Tak trochu jsem očekával, že další dvě série budou jen větší porce téhož, ale nepatrně jsem se spletl. Matthew Mercer se mnohem více naladil na postavy „svého týmu“ a začal je patřičně rozvíjet. Jestliže první série byla zaměřena hlavně na dvě figury, ve druhé a třetí sérii se dostane dostatečného prostoru všem ostatním a je to zábavná exkurze do charakterů, které si Critical Role vytvořili s láskou a péčí nerdských hráčů dungeons and dragons.
V druhé sérii má každá z postav prostor na vývoj a prokreslení. Tříbí se i vztahy v jejich partě. Ve třetí sezóně je lehce upozaděn jediný charakter, a tím je postava Scanlana, kterou hraje Sam Riegel. U toho totiž byla v průběhu natáčení zjištěna závažná nemoc, konkrétně rakovina hrtanu a jazyka, což zvláštně pro postavu barda, jež se značnou mírou podílela i na soundtracku seriálu, působí jako dost velká ironie osudu. Sam ale zabojoval, a ačkoliv byly i prognózy, že už nikdy nebude mluvit nebo zpívat, během několik měsíců se z této situace dostal. Nicméně pokud o tomto faktu nevíte, tak si díky obratnosti scénáristů jeho umenšené role ani nevšimnete.
Kampaň, kterou poslední dvě sezóny zpracovávají, se jmenuje Chroma Conclave a točí se kolem několika dávných draků, kteří se rozhodnou ve světě nastolit vládu teroru. Pro jejich poražení je zapotřebí získat speciální artefakty. Vlastně úplně typická základní zápletka, ze které ovšem Critical Role vytěžili maximum možného. Je tu krvavá „erková“ akce, romantické vztahy a oproti prvnímu dílu i nebývale hluboká sonda do jednotlivých hrdinů. Děj je díky své délce celkem rozumně rozdělen do dvou sérií, které se ale vyplatí vidět najednou, neboť jde o jednu ucelenou kampaň.
Krom příběhu se větší pozornosti těší i vizuál. Ve třetí sérii se dostáváme na chvilku do pekelné říše démonů a je opravdu radost sledovat, jak se tu designéři světa vyblbli s navrhováním monster. A tak je to tady téměř se vším. Přestože úroveň animace nedosahuje na první ligu animáků, které jsme tu před nedávnem recenzovali, tak je na všem vidět obrovská oddanost stylu a to se počítá. To se promítá i do hudby, ve které se prolínají muzikálové výstřelky, heavy metal a monumentální epické orchestrálky, které v sobě místy nezapřou dungeon synthový základ. Všechno je to vlastně jedno velké klišé, které se nebere vážně, ale stejná esence udělala z Terryho Pratchetta spisovatelskou superstar v oboru fantasy. Legenda zvaná Vox Machina je ve své druhé a třetí sérii čím dál sofistikovanější a hlavně pak zábavnou fantasy jednohubkou, která si fanoušky žánru lehce omotá kolem prstu.
Unikátní fantasy seriál vycházející z reálné Dungeons & Dragons kampaně vedené Matthewem Mercerem a jeho týmem Critical Role neslevuje v žádné kategorii. Druhá a třetí série se navíc zaměřují na hlubší vývoj postav a dál skvěle kombinuje ztřešťěnou akci, ostrý humor a emocionální momenty.
8,5 / 10
Tvůrci: Matthew Mercer, Chris Prynoski
Režie: Eugene Lee, Young Heller
Scénář: Sam Riegel, Travis Willingham, Suzanne Keilly, Meredith Kecskemety
Hudba: Neal Acree
Hrají: Matthew Mercer, Ashley Johnson, Laura Bailey, Marisha Ray, Travis Willingham, Liam O'Brien, Sam Riegel, Taliesin Jaffe, Esme Creed-Miles, Kelly Hu, Sunil Malhotra, Lance Reddick, Ike Amadi, Gina Torres, Cree Summer
Tato mladá švédská skupina v sobě nese esenci rockového pravěku 70. let stejně jako dravou razanci devadesátek a garage rockovou neurvalost. Občas i hitový potenciál, co mi připomněl pecky od THERAPY?. Výborné retro.
Pro poslech italského power metalu se člověk vždy musí zaštítit ochrannými kouzly. Kupodivu to není nutné pro poslech této party. Projev je civilní, více se opírá o instrumentální výkony inklinující k progu, k tomu zajímavý vokál. Slušné.
Z podzemí Věčného města vzešla tahle gothic/doom parta, která si za vzor bere švédské DRACONIAN a další podobné spolky. Příjemná melancholická záležitost, která na hodinu čas poněkud zpomalí.
Ambient, který je široce rozkročen mezi svoji chill a dark zónu říznutý dungeon synthem. Má oblíbená relaxační hudba poslední doby. Oproti minulému albu „Another Time“ sází trochu víc na „vesmírné“ rejstříky a větší dějovost.
Tak tohle album je pro mě trochu oříšek. Emo rock, který osciluje mezi příjemnou energickou ladností a hodně podbízivými a banálními refrény. Ty na efekt stavěné melodie bolí, ale z nějakého důvodu to poslouchám už poněkolikáté. Je to kýč, ale baví.
Němci MAAT jsou další představitelé egyptologického death metalu ve stylu NILE. A vedle například svých krajanů APEP prezentují to asi nejlepší, co v této oblasti v roce 2024 vyšlo. Příjemná procházka mezi hrobkami faraonů.
Indie rocková emařina plná vybrnkávaných smutných songů, které zní jak z doby, kdy emopatka a mrkváče byli posledním výkřikem teenage módy. Solidní a uvěřitelná porce pocitů i atmosféry, jen by to chtělo sem tam trochu víc dynamiky.