OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sáhodlouhé debaty se vedly o názvu koncertní dvojky v diskografii BLIND GUARDIAN. Do poslední chvíle nebylo nic rozhodnuto a tak výsledné „originální“ pojmenování "LIVE" je spíše jen východiskem z nouze, než čímkoliv jiným. Taktéž původní trojcédéčko vzalo rychle za své a výsledek se tak roztahuje pouze na dvou plackách, když obsah třetího CD by snad měl být zveřejněn v budoucnu na internetu. Uvidíme, uhlídáme. Tohle všechno jsou však věci spíše podružné, nás zajímá konečný výsledek, jak dopadl ten?
Určitě očekávaně. Konečně, už singl "Bard Song" (nebojím se říct hodně otravný, když kromě zbytečné předělávky titulního songu, která původní verzi nesahala ani po kotníky, nudil ještě dalšími třemi živými verzemi téže písně) naznačil, že se s opravami šetřit rozhodně nebude. A to píseň zpívá především publikum! Na pomoc tak přispěchal loňský butleg z německého Langenu, který se playlistem s "LIVE" téměř kryje (tedy obsahuje vše podstatné z repertoáru potulných krefelských minstrelů s pochopitelným upřednostněním novinek) a pojďme srovnávat.
Od úvodního aplausu publika do tradičního mluveného intra "War Of Wrath" a prvního ostrého zaříznutí kytar v následující "Into The Storm" zvukově pochopitelně kraluje oficialita. Krásně vyvážené poměry nástrojů, vše čisťounké, načinčané. Každá kapela své živé výkony opravuje ve studiu, o tom by asi bylo zbytečné polemizovat, ovšem tady jsem, snad kromě asi dvou zaváhání v nástupech, nezaregistroval téměř jedinou chybičku. Vytáhneme-li pro porovnání butleg, nedotažených sól, přehmatů a chyb objevíme desítky. No budiž, tohle je ještě pochopitelné a únosné. Mnohem horší je to s pěveckým výkonem Hansiho. Tedy, co horší? Lepší, až neskutečné! Kde totiž na všech neoficiálních nahrávkách zoufale a falešně vlaje v prostoru, tady najednou nezakolísá, kde ve skutečnosti zachraňuje čest o oktávu níže a šetří hlasivky lehounkých falzetkem, tady překvapivě vyzpívá i hodně vysoké tóny (výkřiky v "Born In A Mourning Hall" nebo "Bright Eyes" například) a navíc v plném nasazení a mohutné síle chrapláku. Závěrečným hřebíčkem do rakve uvěřitelnosti jsou pak sbory. Nevím, jestli ve studiu zkrátka nazpívali nové, nebo jen přidali další hlasy k základu, či snad zvláštním mikrofonem snímali i fanoušky a to všechno se pak ve finále vymíchalo dohromady, ale hradba hlasů bouří kde může. Položíme-li vedle sebe kupříkladu refrény v "Nighfall", tak kde na butlegu Hansi plave, sbor se stěží drží a vypouští nejvyšší tóny, tady je samozřejmě všechno v nejlepším pořádku, vokální hradba jen dokresluje čistě intonujícího Kürsche a předmětné výšky nechybí. Až to hraničí s výsměchem. Pokud se o japonském live albu "Tokyo Tales" skupina samotná vyjadřovala jako o studiovém šperku, pak nyní v rukou musíme držet briliant miliardové hodnoty.
A závěr plynoucí z poslechu druhého živáku „Slepého strážce“? Dovolte mi parafrázovat redakčního klasika Marigolda, který jej shrnul asi takto: „Konečně chápu, proč se v souvislosti s BLIND GUARDIAN říká fantasy metal. Je totiž čirá fantasy, že by Hansi takhle zpíval na živo...“. A já k tomu jen dodám parafu, kulaté razítko, pochválím tradičně snaživé publikum (byť i to trošku zavání manipulací) a budu raději dělat, že jsem žádný podobný „koncertní“ záznam neslyšel. Pro živé hraní upravené studiové verze - to je asi nejpřesnější charakteristika kompletu. Jestliže vám do uší bijící studiové opravy nevadí, budete si zřejmě spokojeně chrochtat u beden, avšak těm kdo chtějí slyšet opravdu ŽIVÉ provedení skladeb nebo nevěřícím Tomášům upřímně doporučuji některý z mnoha butlegů BG. Odborník žasne, laik se diví, v každém případě spodní čelist oba tahají po zemi. A vy na tom budete stejně...
Je tak trochu výsměchem od BLIND GUARDIAN pojmenovat tuhle desku "LIVE". Do uší bijící opravy totiž vrtají hlavou a Hansiho "studiový" zpěv je pak totální úlet. Navíc třetí CD, které bylo nějakou dobu ke stažení na oficiálních stránkách kapely a které tyto studiové úpravy neobsahovalo, jasně prokázalo, kolik toho bylo předěláno. Tohle jednání se mi hrubě nelíbí, takhle BG na živo nezní ani náhodou!
6,5 / 10
Hansi Kürsch
- zpěv
André Olbrich
- kytara
Markus Siepen
- kytara
Thomen Stauch
- bicí
Oliver Holzwarth
- basa
Matthias Wiesner
- klávesy
1. CD 1: War Of Wrath
2. Into The Storm
3. Welcome To Dying
4. Nightfall
5. The Script For My Requiem
6. Harvest Of Sorrow
7. The Soulforged
8. Valhalla
9. Majesty
10. Mordred's Song
11. Born In A Mourning Hall
12. CD 2: Under The Ice
13. Bright Eyes
14. Punishment Divine
15. The Bard's Song (In The Forest)
16. Imaginations From The Other Side
17. Lost In The Twilight Hall
18. A Past And Future Secret
19. Time Stands Still (At The Iron Hill)
20. Journey Through The Dark
21. Lord Of The Rings
22. Mirror Mirror
The God Machine (2022)
Twilight Orchestra: Legacy Of The Dark Lands (2019)
Beyond The Red Mirror (2015)
At The Edge Of Time (2010)
A Twist In The Myth (2006)
Live (2003)
Bard Song (singl) (2003)
A Night At The Opera (2002)
And Then There Was Silence (singl) (2001)
Nightfall In Middle-Earth (1998)
Mirror Mirror (singl) (1998)
The Forgotten Tales (1996)
Mr. Sandman (singl) (1996)
Imaginations From The Other Side (1995)
A Past And Future Secret (singl) (1995)
Tokyo Tales (Live) (1993)
Somewhere Far Beyond (1992)
Tales From The Twilight World (1990)
Follow The Blind (1989)
Battalions Of Fear (1988)
Sice má Darkmoor asi v něčem pravdu a i když to "živě" právě moc nezní, některé věci, viz mé hodnocení, zkrátka nelze "reálně vysvětlit". Pokud jde totiž o BG, nemůžu jináč, věřte mi :-)))
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.