OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokaždé, když narazím na album typu „34CE“ kapely typu UNDERTOW, cítím ve vzduchu nějakou lumpárnu. Nerozuměje tomu prosím špatně, ale když na vás z obalu zírá pouhopouhá trojice muzikantů, z nichž dva jakoby z oka vypadli Kirku Windsteinovi z amerických těžkotonážníků CROWBAR, nemůže člověk nepomyslet na to, že se na něj sesype hromada thrash hardcorové navrčenosti, v dnešní záplavě podobně orientovaných spolků navíc ještě možná hodně bezvýrazná a beztvará, tak jak tomu ostatně bývá, když dva (a více) dělají totéž a nikdy to zkrátka totéž není.
Naštěstí tomu ovšem v tomhle případě až tak úplně není a „34CE“ (neboli „Threeforce“, volně přeložitelné jako „Síla třech“) má alespoň trochu co nabídnout. Pozornému posluchači, dychtivému po nějakém tom malém a čerstvém hudebním zážitku, totiž nemůže ujít, že ačkoliv to na úplném začátku (instrumentálka „Fire Walk With Me“) vypadá na přesně ten druh thrashové nudy, kterému by se nejradši vyhnul, za malou chvíli (titulní „34CE“) se situace podstatně změní a rázem je to úplně o něčem jiném. Rytmika (s jinak výborně nazvučenými bicími) znatelně zpomalí, kytara upustí od rychlostních a dominatních riffů a ponoří se do jakoby zasněného preludování nad málo složitým, ale dominujícím melodickým motivem, a vy si připadnete málem jako Alenka v Říši divů. Stejně překvapující je i vokál zpěváka Joachima Baschina, který sice disponuje potřebnou hardcorovou syrovostí a nakřáplostí, ale když je potřeba, jakože právě v tomhle případě je, dovede leccos doopravdy zazpívat. A pokud si pak dáte dohromady všechny naznačené ingredience, dostanete se málem někam k doom metalovým lovištím, jak moc melancholické a příjemně smutné to všechno je, bez špetky jakékoliv agresivity.
Tahle maska a vlastně jakési pozlátko svébytnosti však kapele moc dlouho nevydrží a nejdéle s koncem další skladby v pořadí „Captured“, která ještě jakžtakž balancuje na hranici dotčených dvou hudebních světů, se vracíme do zaběhaných kolejí a jízda pokračuje v thrash hardcorovém průběžném pruhu. Ani tady to není úplně bez jiskry, pravda, ale kapela se přece jen stává více tuctovou a obnošenou. Ještě dvakrát se dočkáme pokropení živou vodou, v šesté v pořadí „Genderation“, v jejíž akustické pasáži slyším i úryvek nápadně podobný okamžikům ve skladbě „Mystic Places Of Dawn“ řeckých SEPTIC FLESH ze stejnojmenného alba z r. 1994 (podobnost zřejmě čistě náhodná), a v předposlední „BushIDo“ s další opravdu pěknou melodií a zádušní náladou, ale to už je vážně všechno. Krom další kytarové rutiny a stereotypního zpěvu už se dočkáme jen snad jediného ´minisóla´ na celém albu ve skladbě „W.O.T.“ (jinak se takovými drobnostmi kluci nezabývají) a všemu, o čem stojí za to se zmínit, pomalu odzvoní zvonec. Nakonec toho ale není úplně nejmíň, zvláště když si uvědomíme, že to mohlo být daleko horší anebo dokonce opravdu špatné. A kdo by se pak s tím měl psát, že.
6 / 10
Joachim Baschin
- zpěv, kytara
Thomas Jentsch
- basa
Oliver Riegen
- bicí
1. Fire Wal With Me
2. 34CE
3. Captured
4. The Memories Lie
5. Genderation
6. Missink Link
7. W.O.T.
8. BushIDo
9. Flashover
34CE (2003)
Unit E (2002)
Harm On E (1999)
Slope (1997)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Silverdust Records
Stopáž: 49:21
Produkce: Roger Grüninger
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.