OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nevyřčené obrazy a nenakreslená slova dýchnou na všechny nedočkavce další tvorby českobrodské metal/rockové stálice. Paleta pečlivé hudební prózy byla bezezbytku využita na poezii pětilinkových rýmů a předzvěst plnohodnotné výstavy zvukové rehabilitace v lázeňských kolonádách je tak nadosah. Stačí jen první smělý krok, jen račte. O co bude prohlídka lákavější, o to bude také kratší, vždyť tahy štětců poskvrnily jen dvě nezarámovaná plátna...
Znalci však při prvním poblouznění kolotoče tónů zůstanou zmrazeni. A právem. Promo materiál CRUELU tvoří totiž dvě skladby z rozlučkové desky GUERNICY, a tak je vlastně tato dvoufresková ermitáž jen předzvěstí autorské spolupráce persón obou českých těles. Stejný materiál plátna, na kterém se rodí zvukové obrazy, je však neklamným znamením toho, že krajina hudebních snů se do budoucna jedině rozroste o nepoznaná zářivá zákoutí. Nakažlivá je totiž ochutnávka středočeské sebranky. Jak jinak nazvat věčné nadšence, kteří oddělují kvanta muzikantské teorie kousky své vlastní duše, aniž by hudební řeholi navždy ukázali svá ohnutá záda...
U „Vpádu do života“ a „Matadora“ nehledejte metalovou rozvášněnost strohé kytary. Jsou to skladby bohaté, tepoucí, živé, jež v rozletu neberou ohled na hranice a přitom ani v nejmenším nepopírají české srdce. Nakažlivé melodické linky, které klepou na brány mozku s pravidelností slunečních úsměvů a opojná střednětempá rytmika dokáží rozpálit i ty nejchladnější oči. Rytmická akustika prolínající se s údernou elektrickou kytarou, dozdobena šikovnými sólovými výstupy a špetkou klávesového rejstříku, je velmi sebevědomě rozporcována údery bicích. Jemný prog rockový cit přesně zapadá do podnebí melodické harmonie a má-li právě prog rock být určující směr skladatelského dua CRUELU, pak se mé „ano“ nezadržitelně šíří ve větru českém. Poněkud zamrzí zvuk nahrávky, zejména pak vokální part, který nepatří k nejjistějším a nejbarvitějším, a o to více se noří do tůně zpívané stopy. Zkušenost pečeckých hudebníků však drží nahrávce uzdu natolik, že by výsledek vybojovaný v polních podmínkách domácích hrátek s počítačovými výstupy mohl sloužit jako návod pro mnoho lomozících adolescentů.
V záplavě nepotřebných a až tragicky zbytečných zažloutlých listů žádajících vstup k českému královskému hudebnímu dvoru má současný repertoár CRUELU zvláštní místo – pergamen obsahující diplomatickou úmluvu staročeských ideálů a vzdorující muzikantské nezkrotnosti. A tak nezbývá, než doufat, že budou brzy hustě popsány i další archy a jejich pečetě rozlomeny s neutuchajícím nadšením a umem.
Tentokráte bez hodnocení...
Pavel Bauer
- zpěv, kytary, klávesy
Jakub Homola
- bicí, kytary, klávesy
Zdeněk Krejčí
- baskytara
1. Matador
2. Vpád do života
Entelecheia (2018)
Krutá tráva (EP) (2012)
Ekvilibrium (2008)
Promo 2005 (2005)
Promo 2003 (2003)
Vydáno: 2003
Vydavatel: promo
Stopáž: 9:44
Produkce: Jakub Homola, Pavel Bauer
Studio: Pečky (domácí studio), Hostivař (bicí)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.