OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Hned na úvod tohoto posudku s nesmírným potěšením konstatuji, že i v dnešní krajně nepříznivé době se najdou kapely, které se nesnaží za každou cenu otravovat zbytečnou progresí, ale naopak stojí pevně na svých nohou a ani o píď neuhnou ze svého milovaného stylu. Přesně takoví jsou již léta letoucí stockholmští DISMEMBER – archetyp pravého švédského death metalu.
Jedni ze zakladatelů skandinávské smrtící odnože si dali s přípravou nového alba celkem načas, „Where Ironcrosses Grow“ totiž vychází až pod čtyřech letech od rozpoutání „Hate Campaign“ (2000, Nuclear Blast). Od té doby se v DISMEMBER událo několik zapamatování hodných změn. Především jde o přestup pod ochranná křídla mě velice sympatické stáje Karmageddon Media (všichni známe pod dřívějším jménem Hammerheart rec.), kde snad kapela najde více pochopení než tomu bylo u Nuclear Blast, kde se DISMEMBER po dlouhé době spolupráce stali nepotřebnými a jen jednou z mnoha death metalových kapel, bez větších šancí na rozsáhlejší podporu (jen tak pro zajímavost, kapela pod NB dosud prodala nevídaných 500 000 výlisků). Druhá podstatná změna nastala v řadách kapely, když čtyři tlusté struny již neokupuje enormě vytížený Sharlee D´ Angelo, ale novic slyšící na jméno David Cabeza.
Byly to před deseti roky v zemi švédské zlaté časy. Tamní podzemní podhoubí se mělo čile k světu, každý rok se urodilo několik nahrávek, které se s odstupem času nedají nazvat jinak jež kultovní. Jedna z těch nejvydařenějších nesla na svém štítě jméno „Like An Ever Flowing Stream“ (1991). Bylo to první album DISMEMBER. Od té doby přišlo na svět dalších čtyři kotoučky s charakteristickým zubatým logem, na kterých nás kapela opakovaně přesvědčila o svých kvalitách. Jen naivní jedinec by očekával, že to páté v pořadí se bude nějak výrazněji separovat od zažitých pravidel. „Where Ironcosses Grow“ představuje esenci skandinávského death metalu, působí dnes jako zjevení z prehistorických časů a každým coulem je věrno hluboko zakořeněným tradicím. Jedinou změnou oproti „Hate Campaign“ je mírně zatřený zvuk, sice dobře čitelný, ale rozhodně ne tak průrazný, jak je třeba. Ostatní atributy desky, od skladatelského umu až po textovou složku, jsou stoprocentní DISMEMBER. Desítka skladeb našlapaných jednoduššími ale o to údernějšími smrtícími riffy, výrazné melodické záblesky a k tomu řádně chrastivý zvukový obal. Můžete chtít od DISMEMBER více? V žádném případě! Já od starého pardála Kärkiho a jeho kompanie ani víc nechci, aktuální konzervu proto beru jako manifest kapely, která má ve svém směrování sakra jasno, ignoruje pochybné trendy a veškeré progresivní náznaky po zásluze odměňuje pohrdavým úsměškem.
Klasické album DISMEMBER, ani tentokráte se nekonají žádné převratné změny a zbytečné inovace. Poctivý švédský death metal ze staré školy se vším všudy, tak jak ho známe ze začátku devadesátých let. Berte nebo nechte být.
7 / 10
Matti Karki
- growl
David Blomquist
- kytara
Martin Persson
- kytara
David Cabeza
- baskytara
Fred Estby
- bicí
1. Where Iron Crosses Grow
2. Forged With Fire
3. Me-God
4. Tragedy Of The Faithful
5. Chasing The Serpent
6. Where Angels Fear To Tread
7. Sword Of Light
8. As The Coin Upon Your Eyes
Dismember (2008)
The God That Never Was (2006)
Complete Demos (compilation) (2005)
Live Blasphemies (DVD) (2004)
Where Ironcrosses Grow (2004)
Hate Campaign (2000)
Death Metal (1997)
Misanthropic (EP) (1997)
Massive Killing Capacity (1995)
Casket Garden (EP) (1995)
Indecent And Obscene (1993)
Pieces (EP) (1992)
Like An Ever Flowing Stream (1991)
Skin Her Alive (singl) (1991)
Reborn In Blasphemy (demo) (1990)
Rehearsal Demo 89 (demo) (1989)
Last Blasphemies (demo) (1989)
Dismembered (demo) (1988)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Karmageddon Media
Produkce: Fred Estby
Studio: Sami Studios (Stockholm)
Počin je to sice zoufale neoriginální, ale když má člověk náladu na hudbu, u které se nemusí moc přemýšlet a soustředit, tak toto album nezklame. Deska je správně "death´n´rollově" našláplá a kdyby obsahovala víc melodična, tak by si k ní našlo cestu určitě hodně posluchačů. Takhle se obávám, že se přihlásí pouze zájemci o "myšlenkový průplach"...
Ale jo, vždyť říkám že jo, DISMEMBER, no jo, jsou to oni, kašlou na všechno a na všechny a hrají si to svoje. Jo, znovu jo, je to pořád to samý, jako za mlada. Dobrý? Špatný? Vždyť říkám jo, jak je komu po chuti, každému to jeho přej. Pánům z DISMEMBER to taky přeju. Jo, občas mi to sedne, občas nudí. Ale já vím, jsou to DISMEMBER, tak co k tomu dodat. Zkrátka jo.
Death metal švédského střihu pro staromilce a ortodoxní konzervy. Nic špatného na tom není, jen mi trochu uniká důvod, proč něco podobného poslouchat i v roce 2004? A když už, proč zrovna "Where Ironcrosses Grow", která přináší pouze ohranost či minimálně 1000x přežvákaná "smrťácká" klišé? Zůstaňte raději u klasiky, třeba i od DISMEMBER...
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.