Dnešní rozbor zahájíme zdánlivě triviální otázkou : „kde všude se hraje kvalitní black/death metal?“ Je mi naprosto jasné, že většina z vás bude směrovat své myšlenky k dalekým severským (zvláště pak těm švédským) pláním, pár odvážlivců se opatrně vysloví pro země Beneluxu, zmíněno bude snad i Polsko a možná se dočkáme i hlasu pro některý z pobaltských států... Jistě, máte pravdu, ale proč se trmácet tak daleko, když je tohle všechno možné nalézt i u nás v Česku? Nevěříte? Tak se pojďte blíže seznámit s kapelou OBLOMOV.
Mladá tříčlenná smečka pochází ze středočeského Slaného a „Wishing The Renaissance“ je jejím druhým demem. Co se týče žánrového zařazení, styl OBLOMOV se dá výstižně definovat jako melodický black/death metal s nepatrnými doomovými doteky, který upomíná především rannou tvorbu gothenburských kapel (kytary místy připomenou DARK TRANQUILLITY v období „The Gallery“). Demo bylo pořízeno ve studiu Hostivař během tří říjnových dnů minulého roku a čítá celkem čtvero skladeb (včetně kratičkého intra). Součástí CD je i rozsáhlá multimediální stopa, kde je možno nalézt rozhovory, fotky a jiné informace o kapele. Ke zvuku toho není potřeba moc dodávat – všechny nástroje jsou jasně čitelné i rovnoměrně nazvučené, takže se v konečném důsledku vzájemně nepřebíjí. Zajímavostí je, že nástrojová skladba byla rozšířena o věru netradiční instrumenty jako je bongo nebo roh australských domorodců didgeridoo. Aby toho nebylo málo, do studia byla přizvána i řada hostujících muzikantů, z nichž vyniká hlavně skvělá práce klávesáka Jana Pánka, který dokáže podbarvit ostře nabroušené kytary skutečně velice chytlavými momenty. Rozhodně by stálo za úvahu přibrat do budoucna schopného klávesáka jako plnohodnotného člena kapely.
„Wishing The Renaissance“ je doslova nabito energií a čiší z něj entusiasmus, o kterém by si mnoho dalších kapel mohlo nechat akorát tak zdát. Jsem skutečně velice mile překvapen s jak kvalitním a talentovaným souborem naše podzemní scéna vyrukovala. Do budoucna přeji klukům hlavně výdrž a štěstí, neb cesta k vydání regulérní nahrávky bude ještě hodně trnitá. Věřím však, že jejich snažení bude nakonec korunováno úspěchem v podobě kontraktu s některou z vydávajících firem. Zbývá jen doufat, že tohle moje přání nedopadne stejně, jako nenaplněná touha po návratu renesance na zadní straně přebalu dema...
P.S. Při bodování jsem si ještě ponechal rezervu, neboť tuším, že s další nahrávkou půjdou OBLOMOV ještě více nahoru.