UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Posílen o navrátilce Zakka Wylda vyráží šílenec ze země Ozz přesvědčit celý rockový svět, že ještě nepatří do železné neděle. A nutno přiznat, že albem Down To Earth rozhodně nebojuje s větrnými mlýny... Zvědavci, kteří pátrali po konstelaci možných odpovědí na fenomenální řadovku Ozzmosis dostávají jasnou a zřetelnou odpověď. Ozzy přitvrdil, zhutnil a trefil!Hlavní slovo vedle Osbournova vokálu bez debaty patří fenomenálnímu krotiteli strun Zakku „Dyvokému“ Wyldeovi, který zajistil novince hlavní přísun čerstvé energie. Jeho hluboký a zřetelný rukopis prodchl řadovku velmi neurvalými záblesky čiré rockového náboje. Úvodní flák Gets Me Through dává na stůl všechny karty, se kterými Ozzy rozehrál svojí novou partii. Za prvé – zvuk je hodně pohroužený do hloubky, nejen kytara, ale i rytmika Bordin / Trujjilo vytvářejí dusný sound, ze kterého si legendární mečení pana kapelníka činí výborný odrazový můstek a kontrastní plochu. Ruku v ruce s trochu neohrabaným nazvučením kráčí i Wyldovy riffy, které jakoby klopotně rozrážely závoj ticha, vršily se na sebe, zasekávaly. Jejich těžký krok připomene píseň Thunder Underground z předchozí řadovky, nicméně jsou ještě zavalitější a systematičtější. Riziko úpadku do monotónnosti se naplňuje pouze v bezradné Junkie, kterou ovšem pohřbívá i bezpohlavní vokální linka. Převažující silné stránky kompozičního postupu ovšem výborně dokumentují exemplárně rozparáděné kousky jako That I Never Had, či Alive.
Kdo se již s tímto blonďatým mágem setkal, dobře ví, kterak dovede křesat krkolomné a zároveň libozvučné formulky ze svého instrumentu. Nemalý prostor dostává jeho čarování i na Down To Earth a nutno říci, že v sousedství dunivé rytmiky znějí brilantně, fenomenálně atd. Vedle práce kytary stojí za zmínku i občasný výskyt samplů a doplňkových instrumentů. Poměrně překvapivě vyznívá chmurné a zamatované piano v úvodu, stejně jako „snové“ klávesové intermezzo excelentního fláku Facing Hell. Jednotlivé špíčky jsou po albu rozesety a chytře zakomponovány do struktury jednotlivých skladeb a člověku vždycky činí radost, když si povšimne po desátém poslechu něčeho nového. A Ozzy to zjevně ví...
Byl bych to divný brouk, kdybych neopomněl zmínit ještě dvě baladičky, které pro nás tatíček Ozzy nachystal na příjemné usínaní, eventuelně činnosti patřící (nejen) k času nočnímu. První kousek se ukrývá pod číslem tři a názvem Dreamer. Vsadím se, že po něm s chutí lapnou média. Je lehce kýčovitý, s lehce nevkusným textem, se sborovým óóóch pod refrénem, taktéž s dojemnými smyčci, ale kdopak by se čertil, vždyť to zpívá Ozzy. A hezky se to poslouchá. Druhý oplodňováček bafne z pod tracku osm. Oč je Running Out Of Time méně podbízivý, o to je jímavější (nicméně óóóch je tam zase...) – houpavý rytmus se zaručeně působivým klavírním doprovodem a moc pěkně kolébavý refrén... Zkrátka můj oblíbenec...
Připišme tedy Ozzymu další povedené sólové album. Nemá sice tak fatální magnetismus a vytříbený cit pro melodie, jako Ozzmosis, nicméně narozdíl od spousty zbytečných profesorských (nebo naopak naprosto žáčkovských) rockových oblblin přináší samorostlou a vytříbenou náplň, která fanoušky nestárnoucího šílence nemůže zklamat a jeho odpůrce beztak o ničem novém nepřesvědčí. Snad jen o tom, že Ozzy má pořád co (a komu) říct. Budiž jim země lehká...
Nečekal jsem žádné zázraky a také jsem se jich nedočkal. Standartní OZZYho práce, pár příjemných písniček, pár hitůvek... Po Ozzmosis krok o třídu zpět.
7,5 / 10
Ozzy Osbourne
- zpěv
Zakk Wylde
- kytara
Robert Trujjilo
- basa
Mike Bordin
- bicí
1. Gets Me Through
2. Something That I Never Had
3. Dreamer
4. No Easy Way Out
5. Facing Hell
6. You Know ... (Part I)
7. Junkie
8. Running Out of Time
9. Black Illusion
10. Alive
11. Can You Hear Them?
Patient Number 9 (2022)
Ordinary Man (2020)
Scream (2010)
Black Rain (2007)
Under Cover (2005)
Prince of Darkness (2005)
The Essential Ozzy Osbourne (2003)
Live At Budokan (2002)
Down To Earth (2001)
Ozzman´s Commeth (kompilace) (1997)
Ozzmosis (1995)
Live And Loud (live) (1993)
No More Tears (1991)
Just Say Ozzy (live) (1990)
No Rest For The Wicked (1988)
Tribute To Randy Rhodes (compilation) (1987)
The Ultimate Sin (1986)
Bark At The Moon (1983)
Speak of The Devil (1982)
Live E.P. (1982)
Diary of A Madman (1981)
Blizzard Of Ozz (1979)
Ozzy je Ozzy. O tom se nediskutuje. Každé jeho album určitým způsobem šokovalo a ani "Down to Earth" nezůstává vyjímkou. Šokuje tím, že ničím nešokuje. Je to zcela očekávaná, úplně účelná lehce plochá a přesto tak skvělá kolekce písniček. Obdivuju Ozzyho a jeho cit pro vynikající hudbu. To co se vyskytovalo na jeho řadovkách je prostě jedinečné a já jsem jen neskonale rád, že je tomu tak i nadále.
Poslabšie ,len pár vecí!
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.