OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
KRLEŠ rozhodně patří mezi jistoty a stálice česky zpívaného heavy metalu, přesto bylo nové album očekáváno s trochou váhání - poznávací znamení minulosti „chrabrých horalů“ Simona Křtěnová, zpěvačka s nezaměnitelným vokálem, od kapely odešla a nahradila ji Zuzana Martincová. Už první ohlasy dávaly jednoznačně najevo, že obě disponují neporovnatelným hlasem a že tedy dojde k logickému posunu v tvorbě heavy metalové úderky... Jak se tedy KRLEŠ vypořádali se ztrátou jedné ze svých největších opor?
V mezích možností - velice slušně. Simona měla k heavy metalu stvořený hlas, u Martiny je slyšet, že se její čistý a zvučný hlas místy trochu pere s frázováním a důraznějšími pasážemi, kde by se zkrátka šikla trocha chrapotu (třeba v úvodním „Zkratu“). Navzdory některým pasážím, kde je podle mého názoru jaksi nejistá, utopená a nevýrazná, bych její debut hodnotil veskrze kladně, neboť jakmile dostane prostor užít vyšponovanějších a vyšších poloh hlasu, začíná se i opatrně jiskřit (a nepochybuji, že postupem času bude jisker přibývat). Lépe udělat za minulostí tlustou čáru a nesrovnávat nesrovnatelné, aneb je třeba hledět do budoucna...
Jistotou KRLEŠ je instrumentální dovednost a ta je i největší devizou „Slz Arkóny“. Zejména kytarista Jiří Karpjuk patří mezi to nejšikovnější, co se potuluje po heavy luzích a hájích a jeho precizní riffování a výtečná sóla (viz třeba skvělá pasáž v závěru „Deváté brány Retry“) nakopávají songy i v místech, která jsou řekněme trochu hlušší. Stejně skvěle si vede basa Jiřího Zímy, která je stále slyšet a dodává nahrávce patřičný drive. Ten je ještě umocněn velmi solidním a hutným zvukem z libereckého SPINu - navzdory určité „zahuhlanosti“ má sound novinky slušné koule.
To, co zajímá ctěné posluchačstvo nejvíce je bezesporu hudba. Žádnou revoluci nečekejte, KRLEŠ dál valí stylově čistý a řemeslně výborně zmáknutý heavy metal, kterému však nechybí určitý nadhled a ironie (ten se jasně deklaruje už úvodním intrem, které KRLEŠ sbližuje s blahými filmovými časy spřátelených CRUEL BARBARIAN). Posluchači se k učím dostává slušný rozptyl heavy metalového „tovaru“ - od klasických vypalovaček s tradičními texty (úvodní „Zkrat“, chytlavá hokejová hymna „Rytíři bez koní“), přes historizující eposy (závěrečné „Slzy Arkóny“, ve které se ke slovu dostává i baladická pasáž) až po ujeté kráv´n´rollové krlešárny („Tma nad Evropou“ na ožehavé téma Češi v EU). Osobně se mi hudebně nejlepší a nejupřímnější jeví píseň „Noc“, která je něčím víc, než jen dobře vyplňovanou šablonou. Ke slovu se na albu krom osvědčených postupů dostávají i odlehčovací úlety jako třeba pseudo-jazzové vyhrávky v písni „Temnotou svítí mi plamenomet“, nebo jižansky slajdující kytara v „Pánovi iluzí“. Pokud bych měl něco vytknout, pak je to určitý profesorský přístup - technicky bez výhrad, ale „Slzy Arkóny“ mě coby posluchače jen málokrát dokázaly chytit za srdce, překvapit, strhnout... Chybí mi skutečně zapamatovatelný refrén (čest výjimce „Rytíři bez koní“), něco, co by mě zvedlo ze židle. Nemůžu se zbavit dojmu, že KRLEŠ jsou především koncertní kapelou...
Pokud patříte mezi klub přátel českého heavy metalu, není důvod, proč vás od „Slz Arkóny“ zrazovat. Je to inteligentní a dobře zahraný zástupce svého druhu. Rozhodně mě nenadchl, ale navzdory počátečním obavám a předsudkům ani neurazil.
Pokud patříte mezi klub přátel českého heavy metalu, není důvod, proč vás od „Slz Arkóny“ zrazovat. Je to inteligentní a dobře zahraný zástupce svého druhu.
6 / 10
Zuzana Martincová
- zpěv
Jiří Karpjuk
- kytara
Radek Sadovský
- kytara
Jiří Zíma
- basa
Jiří Smělík
- bicí
1. Zkrat
2. Pán iluzí
3. Devátá brána Retry
4. Noc
5. Rytíři bez koní
6. Prázdnotou svítí mi plamenomet
7. Království duševních okovů
8. Tma nad Evropou
9. Slzy Arkóny
Perunovo requiem (2008)
Time To Rise - Best Of (2006)
Slzy Arkóny (2004)
TO (2001)
Dejte plamenům co hoří (1999)
Stín předtím (demo) (1996)
Vydáno: 2004
Vydavatel: SIA Production
Stopáž: 48:37
Produkce: Krleš
Studio: SPIN Liberec
Kontakt: tel. 723431511, 732624800, 776873431
Vezmu to bodově:
1) Nová zpěvačka - srovnání s předchůdkyní je zcela mimo mísu, neboť obě disponují naprosto odlišnou barvou hlasu. Zatímco Simona byla drsné "struhadlo", Zuzana se barvou blíží spíš třeba takové Věře Špinarové. Samozřejmě to ještě není úplně ono, ovšem od nástupu do skupiny udělala ohromné pokroky nejen ve zpěvu, ale třeba i ve své "tinoturnerovské" pódiovce. Škoda jen, že KRLEŠ nezapracovali více na sborech a dvojhlasech...
2) Zvuk - skupina poprvé využila libereckého SPINu a i když je výsledek vcelku snesitelný, přece jenom mi více sedělo "sušší", spíše hard rockové vyznění z Hostivaře, než současná metla. Navíc v riffech dosti utopili "heroická" sóla rychlíka Jirky Karpjuka - a to považuji za největší chybu kompletu! - ani zdaleka srovnatelnou s nepoměrem hlasitosti hudby oproti úvodní hlášce z kultovního "Tajemného hradu v Karpatech"...
3) Materiál - jistý heavy metal, který může nejen nadchnout ("Devátá brána Retry", subjektivně nejlepší věc alba "Noc", ulétlá "Prázdnotou svítí mi plamenomet" se skvělým začátkem, "Království duševních okovů" nebo závěrečné "Slzy Arkóny" /tedy bez zbytečně veselého refrénu/), ale i zkysnout zábavovkou (asisportovní "Rytíři bez koní", ale především příšerná "Tma nad Evropou", která těm minulým "Kráv´n´rollům" bohužel nesahá ani po paty)...
Takže si vyberte. Bodovat se neodvažuji, neb bych se cítil "mírně" podjatý...
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.